Wtorek, 25 listopada 2014
Dyskusja na 18. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, część 2
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru395
 W debacie, która odbyła się drugiego dnia tegorocznej edycji targów książki w Krakowie udział wzięli: Eustachy Rylski – scenarzysta, pisarz, członek zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Dorota Obora – dyrektor krakowskiego oddziału Stowarzyszenia ZaiKS oraz Joanna Hetman- Krajewska z Kancelarii Prawnej Patrimonium. Moderatorem dyskusji był Łukasz Gołębiewski. Poniżej publikujemy drugą część zapisu tej debaty. Łukasz Gołębiewski: Mówimy o opłatach repartycyjnych m.in. od urządzeń kserograficznych, które są ujęte w rozporządzeniu ministra kultury. Jednak na dobrą sprawę maszyna kserograficzna jest obecnie technologią wymierającą. Nie wiem, czy takie rozmowy są prowadzone, ale docelowo powinniśmy chyba dążyć do pozyskiwania środków finansowych dla twórców i producentów od dostawców internetu. Tak naprawdę dziś największą maszyną do kopiowania jest internet. W praktyce jednostkowy koszt kopiowania i przechowywania plików w sieci, dla pojedynczego użytkownika, jest zerowy. Dlatego gdyby udało się pozyskiwać pieniądze od dostawców intenetu, w tym internetu mobilnego, to podejrzewam, że nie mówilibyśmy o kryzysie branży książkowej, tylko cieszylibyśmy się, że literatura jest powszechnie dostępna i każdy może z nią obcować. Czy tego typu rozwiązania są brane pod uwagę? Eustachy Rylski: Naturalnie, że tak. W zakresie nieautoryzowanej dystrybucji treści objętej ochroną prawa autorskiego stykamy się z problemami, wobec których jesteśmy niekiedy bezsilni. Choć wedug mnie sytuacja powoli zmienia się na naszą korzyść. Obecnie przez ZAiKSem jawią się w tym zakresie trzy priorytetowe kwestie. Pierwszą z nich jest wspomniana już sprawa wprowadzenia w życie unijnej dyrektywy Public Lending Right, zakładającej gratyfikacje finansowe dla autorów i wydawców z tytułu wypożyczeń bibliotecznych. Fakt, że te rozwiązania nie zostały dotąd w Polsce wprowadzone uważam za skandal. …
Wyświetlono 25% materiału - 254 słów. Całość materiału zawiera 1018 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się