Wtorek, 21 października 2014
Z Markiem Sewenem, twórcą pierwszych nagrań historycznych wersji „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączonych na płycie CD do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” (wydawnictwo Bajka), rozmawia Piotr Dobrołęcki
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2014
 – W 1987 roku dokonał pan rzeczy niebywałej i pionierskiej! Po blisko dwustu latach od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” po raz pierwszy ukazało się jej płytowe nagranie… – Tak, nagranie zostało dokonane w 1987 roku, ale trzeba się nieco cofnąć, aby wyjaśnić, dlaczego w ogóle zaistniała potrzeba takiego nagrania. Otóż „Mazurek Dąbrowskiego” ustanowiono oficjalnie polskim hymnem państwowym w 1927 roku, ale dopiero w 1976 roku wprowadzono na ten temat odpowiedni zapis do Konstytucji. Pod zaborami i jeszcze blisko dekadę po odzyskaniu niepodległości traktowano tę pieśń podobnie jak „Bogurodzicę” czy „Boże, coś Polskę” – jako jedną z pieśni uważanych za narodowe. Pisze o tym w swojej książce pani Małgorzata Strzałkowska… W 1978 roku otwarto Muzeum Hymnu Narodowego i wtedy zaistniała potrzeba nagrania płyty z historycznymi wersjami „Mazurka Dąbrowskiego”, bo przez blisko dwa wieki pieśń ta ulegała przecież różnym przemianom. Ale aby obniżyć rangę tego przedsięwzięcia… – Obniżyć rangę? – Tak, obniżyć! Dlatego nie zlecono tego zadania Polskim Nagraniom – przedsiębiorstwu, które było w PRL właściwie jedyną firmą nagrywającą płyty, z nielicznymi wyjątkami. Zlecenie otrzymał taki „karzeł” fonograficzny o nazwie Tonpress, który został stworzony przez Wydział Kultury Komitetu Warszawskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Firma ta nie nagrywała dużych płyt, lecz robiła tzw. single, czyli płytki tylko z dwoma utworami, po jednym z każdej strony. Muzeum Hymnu Narodowego przekazało materiał muzyczny, czyli tzw. prymkę – mówiąc inaczej: melodyjkę – do której Józef Wybicki napisał słowa „Pieśni Legionów”, a mnie powierzono opracowanie tej prymki. – Czy wiemy, kto skomponował muzykę do „Mazurka Dąbrowskiego”? – Wiadomo tylko tyle, że Wybicki musiał znać melodię, do której stworzył słowa. Ta melodia to mazurek, taniec często utożsamiany z oberkiem. Jednak oberki były tańczone bez śpiewu, zaś mazurki tańczono, śpiewając. I prawdopodobnie do melodii takiego właśnie tańczonego mazurka Józef Wybicki napisał słowa „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Aby oddać autentyczny klimat czasów, w jakich pieśń ta stawała się popularna – i poza jej patriotycznym przeznaczeniem – wchodziła także na europejskie salony, brzmienie orkiestry opracowałem w klimacie muzyki tworzonej w owym czasie przez klasyków wiedeńskich. Drugie nagranie to już czterozwrotkowy „Mazurek Dąbrowskiego” opracowany w klimacie pieśni narodowej, bliskiej hymnowi narodowemu. Te dwa utwory zostały nagrane w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Przygotowałem ich stronę muzyczną i nagraliśmy je w dość zakonspirowanym i maleńkim studiu gdzieś na warszawskim Żoliborzu, bo …
Wyświetlono 25% materiału - 384 słów. Całość materiału zawiera 1537 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się