Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2014
Wypowiem się w kwestii ochrony interesów pośmiertnych pisarzy. W czasach PRL spadkobiercy mieli prawo dysponowania materialnymi oraz moralnymi korzyściami płynącymi z dzieł przez okres dwudziestu pięciu lat. To zdecydowanie za krótko! Później okres ten przedłużono do lat pięćdziesięciu. To w sam raz! Następnie legislatorzy europejscy rozciągnęli ochronę na siedemdziesiąt pięć lat. I wylali dziecko razem z kąpielą. Dlaczego? Po dwudziestu pięciu latach od śmierci autora żyją na ogół jeszcze jego bezpośredni zstępni: żona, dzieci, najbliżsi przyjaciele, którzy dziedziczą z woli twórcy. Takie otóż osoby zazwyczaj dbają o interesy zmarłego bardziej, niż o możliwe do uzyskania jego kosztem profity własne. Dobrym przykładem byłaby tu postawa obu córek Jarosława Iwaszkiewicza, bardzo czule odnoszących się do spuścizny po wielkim pisarzu. Na ogół po upływie pięćdziesięciu lat zostają już tylko wnuki oraz rozmaici dalsi krewni lub powinowaci. Im zaś zazwyczaj chodzi o siebie, nie o honor twórców, do których dzieł mają spadkowe prawa. Ba, nawet potomstwo w miarę upływu czasu patrzy coraz śmielej na swoją chatę niż na dom sławnego protoplasty. Stąd częste ustępstwa dokonywane względem osób trzecich, zainteresowanych przede wszystkim korzyściami finansowymi, jakie może przynosić dzieło. Zainwestowali, kupując prawa? Zainwestowali. Chcą zarobić! Normalka. Oczywiście rozumiem drapieżność Christophera Milne’a, kiedy wyrósł z porteczek Krzysia władającego Stumilowym Lasem. Ale czy wyłączne rozporządzanie postacią Kubusia Puchatka przez legalnego nabywcę praw do tej postaci, czyli przez koncern Walt Disney, na pewno jest z korzyścią dla obecności Kubusia w światowej kulturze? Dodam, …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 936 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się