szukanie
zaawansowane
 
Wtorek, 31 stycznia 2017

Książka zaczyna się od okładki

Sybille von Olfers Wietrzyk
tłum. Eliza i Andrzej Karmińscy, Przygotowalnia, s. 26, Kraków 2016, 34,90 zł, ISBN 978-83-65314-09-3


"Wietrzyk" to druga, po "Dzieciach korzeni", książka Sybille von Olfers wydana przez krakowskie wydawnictwo Przygotowalnia. Tworząca w stylu art nouveau artystka kontynuuje wątek przyrody i cykliczności pór roku, znany nam z wydanej wcześniej  opowieści.

Tytułowy Wietrzyk to personifikacja wiatru. Pod postacią małego chłopca towarzyszy kilkuletniemu Jankowi w całodziennej zabawie. Pokazuje Jankowi uroki jesiennej łąki, strąca z jabłoni owoce albo dmucha w żagle papierowych żaglówek. Poznaje Janka z dorodnymi owocami dzikiej róży, które przyjmują kształty urokliwych istot w czerwonych pelerynkach i radośnie pląsającymi, kolorowymi listkami w żółtych trzewikach. Wszystkie ilustracje zostały oprawione w ramkę z gałęzi drzew. W połączeniu z niepowtarzalnym urokiem i kunsztem ilustratorskim Sybille von Olfers każda z nich staje się obrazem samym w sobie. Książki Sybille von Olfers są doskonałą lekturą zwłaszcza dla najmłodszych, dopiero odkrywających tajemnice świata czytelników. Jej charakterystyczne, baśniowe i pełne magii ilustracje pokazują piękno przyrody w jej pełnym wymiarze - zmienności. I uczą, że właśnie w tej zmienności tkwi największe piękno. Dzięki opowieści o przyjaźni wiatru z małym chłopcem, wietrzne dni mogą być równie interesujące, co te piękne i słoneczne.

Przybranie ludzkich kształtów przez zjawiska przyrody pozwala łatwiej pojąć jej rozmaite oblicza. Z mistrzowskimi ilustracjami współgrają czterowersowe, bezpretensjonalne frazy, znakomicie przetłumaczone przez Andrzeja Karmińskiego i znaną z przekładu "Baśni braci Grimm" Elizę Pieciul-Karmińską. Całości dopełniają czarno-białe ramki z polnych kwiatów, w których umieszczono tekst i wysokiej jakości papier, a także twarda oprawa z płóciennym grzbietem, elegancką wyklejką i obszerną notą biografi czną Marty Woszczak po tekście. Po raz kolejny Przygotowalnia przygotowała dla nas prawdziwy rarytas.


Taro Miura Pojazdy Co2
tłum. Karolina Radomska-Nishii, Tako, Toruń 2016, s. 36, 36 zł, ISBN 978-83-65480-06-4"Pojazdy CO2" to kolejna opublikowana nakładem wydawnictwa Tako książka znanego japońskiego autora książek obrazkowych. Po serii o "Pracujących pojazdach" oraz "Tokio" Taro Miura oddaje w nasze ręce mały przewodnik na temat CO2 emitowanego nie tylko przez pojazdy, ale także ludzi albo zwierzęta. "Pomyślałem, że dobrze byłoby porównać ilość CO2 emitowanego przez ludzi i pojazdy oraz zadać sobie pytanie, o ile więcej CO2 wytwarzają właśnie te drugie. Myślę, że takie zestawienie pozwala na prawdziwe zrozumienie wielkości emisji dwutlenku węgla".

Barwne, dwustronicowe ilustracje o typowych dla japońskiego artysty geometrycznych kształtach prezentują pojazdy wraz z ilością emitowanego przez nie do atmosfery dwutlenku węgla. Prezentację otwiera człowiek, który maszerując na dystansie 1 km wydycha 10 gramów dwutlenku węgla do atmosfery. Ta strona stanowi skalę porównawczą dla każdego pojazdu, który pojawia się na kolejnych ilustracjach. Dowiadujemy się z nich, że motocykl emituje mniej (50 gramów na dystansie 1 km) dwutlenku węgla niż zaprzęgnięta w konie bryczka (100 gramów). Pośród prezentowanych pojazdów znajduje sie także sterowiec (2000 gramów), Shikansen -superszybki pociąg (10000 gramów) i ogromnych rozmiarów statek pasażerski, który emituje 200000 gramów CO2.

Lektura, adresowana głównie do małych czytelników, może się stać doświadczeniem dzieci i dorosłych. Pozwala w prosty i jednocześnie atrakcyjny sposób uzmysłowić sobie wielkość emisji CO2. Wspólne czytanie staje się przyjemną zabawą w odgadywanie i porównywanie, który z pojazdów emituje największą ilość CO2. Odpowiedzi bywają zaskakujące nie tylko dla najmłodszych czytelników. Obok zabawy otrzymujemy konkretną dawkę wiedzy, która w czasach globalnego ocieplenia staje się bardzo przydatna.


Materiał pochodzi z czasopisma "Magzyn Literacki Książki" Wydanie nr 244
REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl