szukanie
zaawansowane
 
Wtorek, 31 stycznia 2017

Książki Roku 2016. Piętnasta edycja Nagród

Przypominamy 48 Książek miesiąca, które rekomendowaliśmy Czytelnikom w dwunastu numerach "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" w 2016 roku. To spośród nich jury wybrało pięć Książek Roku 2016. Zostały nimi: "Tak zapamiętałem" Marka Nowakowskiego (Zysk i S-ka), Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?" Tadeusza A. Kisielewskiego (Rebis), "Skucha" Jacka Hugo-Badera (Agora), "Skarby Sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku pod redakcją Anny Gogut (Arkady) i "Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016" Adama Bujaka i ks. Waldemara Chrostowskiego (Biały Kruk). Tytułem Audiobook Roku 2016 wspólnie z Audioteka.pl nagrodziliśmy "Lśnienie" Stephena Kinga w tłumaczeniu Zofii Zinserling (Prószyński Media).

Przed rokiem uhonorowaliśmy: "Małą Zagładę" Anny Janko (Wydawnictwo Literackie), "Turniej cieni" Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), "Pływaka" Joakima Zandera w tłumaczeniu Wojciecha Łygasia (Sonia Draga), "Miłosza w Krakowie" Agnieszki Kosińskiej (Znak) i "966. Chrzest Polski" Krzysztofa Ożoga (Biały Kruk). Ponadto nagrodami specjalnymi wyróżniliśmy: "Lwów. Dzieje miasta" Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego (Jedność) oraz "Historię książki" Rodericka Cave'a i Sary Ayad (Arkady).

Przed dwoma laty uhonorowane zostały: "Dzieje Polski. Tom 1 - do 1202 roku" Andrzeja Nowaka (Biały Kruk), "Śpiewaj ogrody" Pawła Huellego (Znak), "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy cz. I" Miguela Cervatesa w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa (Rebis), "Dziennik 1825-1875" Hansa Christiana Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej (Media Rodzina) i "Oriana Fallaci. Portret kobiety" Cristiny de Stefano w tłumaczeniu Aliny Pawłowskiej-Zampino (Sonia Draga).

Trzy lata temu wyróżniliśmy następujące książki: "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego (Znak), "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956" Anne Applebaum (Świat Książki, Agora), "Wielka księga patriotów polskich" (Biały Kruk), "Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna (W.A.B.), "Legion" Elzbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka) i "Obłęd'44" Piotra Zychowicza (Rebis).

Nagrody przyznaliśmy w tym roku po raz piętnasty. Autorzy i wydawcy nagrodzonych książek otrzymają od nas pamiątkowe statuetki i dyplomy. A oto zestaw tytułów, które pretendowały do miana Książek Roku 2016.

KSIĄŻKI MIESIĄCA 2016

Proza polska

Elżbieta Cherezińska "Harda" (Zysk i S-ka)
Elżbieta Cherezińska pół żartem, pół serio powtarza, że "leci na Piastów". I tak rzeczywiście czyni. Dopiero czytając "Hardą" widzimy, jak bardzo temat początków naszej państwowości zaprzepaszczony został w ekranizacji "Starej baśni" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Film na podstawie "Hardej" byłby zupełnie inny, a zainteresować mógłby widzów i w Skandynawii, i w Anglii. Przynajmniej tam.


Anna Dziewit-Meller "Góra Tajget" (Wielka Litera)

Tytułowa góra Tajget nawiązuje do dzieła Plutarcha. Pisarz starożytnej Grecji podaje, że w Sparcie, "gdy rodziło się dziecko, ojciec brał je i zanosił na miejsce spotkań, gdzie zasiadali najstarsi spośród członków tej samej fyli. Oni to badali noworodka. Jak miał prawidłową budowę i był silny, nakazywali go żywić. Jak niemowlę miało wadliwą budowę, odsyłali je na miejsce zwane Apothetal, będące urwiskiem w górach Tajgetu...".


Jerzy Pilch, Ewelina Pietrowiak "Zawsze nie ma nigdy" (Wydawnictwo Literackie)

Książka wymyka się tradycyjnym klasyfikacjom. W założeniu jest to wywiad z uznanym pisarzem, ale nie standardowy, bo prowadzi go osoba bliska autorowi, chociaż związek ten nie jest do końca wyjaśniony. W każdym razie wiele tematów z życia osobistego zostało przez rozmówców pominiętych. Ale nie jest to też proza "w ścisłym sensie".


Józef Hen "Powrót do bezsennych nocy" (Sonia Draga)
Noce bez Morfeusza miewa autor od przeszło ćwierćwiecza. Wtedy bowiem - już formalnie będąc emerytem, czego nadal nie widać - zainaugurował swą serię memuarystyczną "Nie boję się bezsennych nocy". Jej szósty tom, przynoszący zapiski od roku 2014 do lutego 2016, właśnie otrzymaliśmy. Nie jest to klasyczny diariusz. Zawartość wypełnia amalgamat zdarzeń teraźniejszych z licznymi retrospekcjami, komentarzami...


Elżbieta Cherezińska "Królowa" (Zysk i S-ka)
Nikt przed Elżbietą Cherezińską nie opowiadał o początkach państwa polskiego tak świetnie. Mogliśmy się o tym przekonać w tym roku, czytając - najpierw - "Hardą", a teraz "Królową", drugą część tej powieści o córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego - Świętosławie. Trzeba przyznać, że swoją bohaterką uczyniła Cherezińska kobietę wyjątkową: piastowską księżniczkę i skandynawską królową. Królowę i matkę królów: Szwecji, Norwegii a jak kto się uprze, to i Anglii.

Piotr Kitrasiewicz "Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem" (MG)
29 sierpnia 1939 roku w ambasadzie polskiej w Berlinie zadzwonił telefon. Neville Henderson - ambasador brytyjski - zdenerwowanym głosem poprosił Józefa Lipskiego o natychmiastowe przybycie. "Zastałem go w nastroju wielkiego podniecenia na skutek burzliwej rozmowy odbytej godzinę wcześniej z Hitlerem i Ribbentropem" - wspominał ambasador II RP w Berlinie, bohater niniejszej powieści umiejętnie łączącej archiwalia z wyobraźnią.


Małgorzata Gutowska--Adamczyk "Fortuna i namiętności. Zemsta" (Nasza Księgarnia)
Burzliwy wiek XVIII. Polska szlachta i jej państwo. Zbójcy, zajazdy, intrygi, zdrady, polityka, namiętność, romanse, miłość. Drugi tom nowej serii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk (po "Klątwie") porywa czytelników w wir niezwykłych przygód jego bohaterów.


Hubert Klimko--Dobrzaniecki "Zostawić Islandię" (Noir sur Blanc)

W swojej książce o Islandii Hubert Klimko-Dobrzaniecki opowiada o tym, jak tę krainę gejzerów nawiedził znany lewacki guru, marksista Slavoj Żiżek. W jednym z wywiadów, jakich udzielił, padło tradycyjne pytanie: "How do you like Iceland?", na które Słoweniec udzielił zgoła nietradycyjnej, za to - zdaje się - szczerej odpowiedzi. Powiedział mianowicie, że Islandię kocha, bo jest idealnie brzydka, a on lubi rzeczy idealne.


Proza obca

Hans Fallada "Zmora"tłum. Dariusz Guzik (Sonia Draga)

Niemal zapomniana już powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckich XX wieku - Rudolfa Ditzena, znanego pod pseudonimem Hans Fallada. Jego dorobek obejmuje 27 książek, z czego 13 ukazało się w polskim przekładzie, w tym najbardziej
znana: "Co dalej, szary człowieku"

Marlon James "Krótka historia siedmiu zabójstw", tłum. Robert Sodół, (Wydawnictwo Literackie)
Laureatka nagrody Man Booker Prize, jedna z najgłośniejszych i, z pewnością, niezwykłych powieści XXI wieku. Rzeczywistość Jamajki jest tuznacznie bardziej skomplikowana niż to sobie potocznie wyobrażamy. W każdym razie dzieją się tam sprawy o wiele poważniejsze niż te, na które zaradzić może dymek z jointa i muzyka reggae. A powieściowa fabuła zaczyna się od napadu gangsterów na dom Boba Marleya.

Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny rycerz Don Kichot z Manczy. Część II",  tłum. Wojciech Charchalis (Rebis)
Przyjęło się od dawna, że kolejne pokolenia podejmują się nowych przekładów najważniejszych dzieł literackich czy dramatów scenicznych. Tak się dzieje z utworami autorów antycznych, z Biblią czy też z dziełami Williama Szekspira. Czasem nowe wersje są bardziej udane niż poprzednie, często jednak nie zdobywają uznania, jak chociażby wszelkie próby nowych tłumaczeń "Przygód dobrego wojaka Szwejka" czy "Kubusia Puchatka" i "Chatki Puchatka". O przyszłości nowego tłumaczenia "Don Kichota", pióra Wojciecha Charchalisa, zadecydują - jak zawsze w takich wypadkach - Czytelnicy.


György Spiró "Salon Wiosenny" tłum. Irena Makarewicz (Czytelnik)
Gyorgy Spiro to pisarz świetnie w Polsce znany, głównie za sprawą powieści "Iksowie" i jej wersji scenicznej, dramatu "Szalbierz", którego bohaterem uczynił Wojciecha Bogusławskiego. Sztuce tej swego czasu zarzucano antypolonizm (zwalczał ją Jerzy Robert Nowak), uniemożliwiając węgierskiemu autorowi przyjazd na warszawską premierę "Szalbierza" w Teatrze Ateneum w 1987 roku. Przez pewien czas pisarz miał też utrudniony dostęp do polskich bibliotek. To już, na szczęście, zamierzchła przeszłość.

Daniel Galera "Broda zalana krwią", tłum. Wojciech Charchalis (Rebis)

Sprawa wydaje się prosta. Wydawca na okładce napisał: "bezsprzecznie najlepsza brazylijska książka ostatnich kilkunastu lat, wspaniała powieść". Dla polskiego czytelnika pierwsza część tego stwierdzenia jest bezdyskusyjna, bo trudno byłoby znaleźć w ostatnich latach w naszym kraju inną brazylijską powieść, jeżeli oczywiście pominiemy utwory Paulo Coelho, a przecież jego pisarstwo stanowi zupełnie odrębne zjawisko.

Miguel de Cervantes Saavedra "Don Kichote",  ilustracje Józef Wilkoń tłum. Anna Ludwika Czerny, Zygmunt Czerny (Fundacja Chain)
W tym roku mija 400 lat od śmierci Miguela de Cervantesa Saavedry, najwybitniejszego pisarza języka hiszpańskiego, jednego z największych pisarzy świata, ulubionego autora kolejnych pokoleń czytelników. Tak jak na całym świecie, również w Polsce oddajemy hołd wielkiemu pisarzowi i to w sposób najbardziej właściwy. Nowymi przekładami (Wojciecha Charchalisa w edycji Rebisu) i takimi wydaniami, jak to - Fundacji Chain, o wyjątkowości której decydują ilustracje, też nieprzeciętnego artysty, bo Józefa Wilkonia.

Dave Eggers "Krąg" tłum. Marek Fedyszak (Sonia Draga)
Przerażająca opowieść o wszechogarniającej inwigilacji, o braku prywatności, o doprowadzonej do totalitarnych granic idei "przejrzystości", gdzie jednostka zatraca swoją wyjątkowość na rzecz egalitarnej, sztampowej, nakierowanej na konsumpcję i sprzedaż, internetowej społeczności. Najbardziej poraża świadomość, że amerykański pisarz niczego nie wymyśla, a opisuje to, co jest, co już mamy...


Literatura faktu


Joanna Siedlecka "Biografie odtajnione" (Zysk i S-ka)

Pierwsza dama polskiego reportażu ponownie dyskontuje zasoby archiwów zdeponowanych w Instytucie Pamięci Narodowej. Renomowanej autorce, między innymi, udało się rozwikłać zagadkę samobójczej śmierci córki Władysława Broniewskiego, której motywem był romans jej matki z jej mężem.

Beata Pawlikowska "Między światami" (Edipresse Książki)

Tylko obieżyświat z tak dużym bagażem doświadczeń jak Beata Pawlikowska mógł napisać tę książkę. Gnana chęcią przygody znana podróżniczka zwiedziła już chyba każdy zakątek ziemi. Te samotne wyprawy, czasem w bardzo odległe i niebezpieczne miejsca, pozwoliły jej na poznawanie innych kultur, obcowanie z odmiennymi ludźmi, na "pobieranie niekończących się życiowych szkoleń z zakresu mnogości potencjalnych sposobów myślenia i życia".

Anna Kaszubska, Zargan Nasordinova "186 szwów" (Edipresse Książki)

"Tu szwy po trzech cesarskich cięciach. Tu operacja. Tam kolejna. I jeszcze jedna. Tam dźgnęli nożem. Tu wielka dziura została, a tu zszyli po wybuchu bomby (...) kobiecy brzuch. Symbol życia. U niej znaczony stu osiemdziesięcioma sześcioma szwami"-  pisze Anna Kaszubska. Pisarka, animatorka, wolontariuszka, matka samotnie wychowująca trzy córki, w obliczu śmiertelnej choroby zaczyna przenosić na papier historię Zargan Nasordinovej.

Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" (Prószyński i S-ka)

Pierwszym filmem fabularnym, który zrealizowano w wytwórni Sfinks - pionierskim i czołowym zarazem przedsiębiorstwie kinematograficznym w Polsce (1906-1939), założonym przez Aleksandra Hertza, była adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej "Meir Ezofowicz". Scenę żydowskiego wesela kręcono w Piasecznie, gdzie sąsiedzi - zupełnie nieświadomi tego, co się dzieje - zaczęli ściągać do domu weselnego jak na zwyczajowe gody.

Barbara Gawryluk "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia" (Marginesy)
Tytuł odpowiada treści. Królowa literatury dziecięcej doby PRL odkrywa przed czytelnikami - za pośrednictwem dziennikarki Radia Kraków - kolejne karty swego życiorysu. Poczynając od dzieciństwa spędzonego w zburzonej we wrześniu'39 kamienicy przy Wroniej, przez okupację, przemieszkaną na Ochocie, gdzie kształciła się na tajnych kompletach.


Historia
Jerzy Rostkowski "Świat Muszkieterów" (Rebis)

Bohaterami książki są Muszkieterowie, ale nie ci najbardziej znani, wykreowani w powieściach Aleksandra Dumasa, lecz członkowie niewiarygodnie skutecznej organizacji konspiracyjnej, działającej w czasie II wojny światowej na obszarze okupowanej przez Niemców i Sowietów Polski. Wykonywała także odpowiedzialne zadania w III Rzeszy, Szwajcarii, Hiszpanii, krajach afrykańskich i diabli wiedzą, gdzie jeszcze - jak powiada autor.

Andrzej Nowak "Dzieje Polski. Tom II 1202-1340" (Biały Kruk)

Dobrze znany autor i to nie tylko jako wybitny historyk, ale też aktywny uczestnik życia politycznego, przekazuje nam drugi tom swojego zakrojonego na monumentalne wymiary dzieła - solidny wykład o całej historii naszego kraju, od czasów najdawniejszych i wczesnego średniowiecza, o czym traktował tom pierwszy, po czasy najnowsze. W dobie coraz węższej specjalizacji, to prawdziwy ewenement.

red. naukowa Alberto Melloni "Atlas historyczny Soboru Watykańskiego II" tłum. Paweł Borkowski (Instytut Wydawniczy PAX)
"Dziękuję Panu, który sprawił, że spotyka mnie zaszczyt, bym w Jego imieniu otworzył wielkie łaski dla Jego Świętego Kościoła. Zarządził On, by pierwsza iskra, która w ciągu trzech lat przygotowała to wydarzenie, wyszła z moich ust i z mojego serca. Byłem gotów nawet wyrzec się radości tego rozpoczęcia"- napisał papież Jan XXIII w swoim kalendarzu 11 października 1962 roku, w dniu otwarcia Soboru Watykańskiego II. To o tym ostatnim jest ta książka.


Biografie, wspomnienia

Andrzej Wielowieyski "Losowi na przekór" (Prószyński i S-ka)
Starsi czytelnicy Andrzeja Wielowieyskiego z pewnością zaliczają do jednego z wielkich ojców polskiej demokracji, na równi z Bronisławem Geremkiem, Tadeuszem Mazowieckim czy, z drugiej strony, z Karolem Modzelewskim. Z tym ostatnim może teraz też rywalizować swoją książką.


Marcin Kydryński "Biel" (Edipresse Książki)

Afryka od dwudziestu pięciu lat jest w nim. Nawet gdy podróżował do innych miejsc, takich jak ukochana Lizbona, to zawsze ze szczególną tęsknotą wracał na Czarny Ląd. Czuje się tam niemalże jak ryba w wodzie. I to płynąca pod prąd, bo Marcin Kydryński pcha się tam, skąd wszyscy uciekają.

Bohdan Urbankowski "Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci" (Zysk i S-ka)

Wydawca zaznacza, że jest to "wydanie I w tej edycji", co może oznaczać, ze książka już poprzednio była wydana w "innej edycji". Trudno ją jednak odszukać, bo nie ma jej w chyba najbardziej wiarygodnym krajowym katalogu, jakim jest Katalog Główny Biblioteki Narodowej, co może oznaczać, że pierwszy wydawca zlekceważył prawo i nie przekazał egzemplarza obowiązkowego. Tak czy inaczej warto zaznajomić się z tym tytułem.

Robert Biedroń, Magdalena Łyczko "Pod prąd" (Edipresse Książki)
Udziela ślubów, kolekcjonuje figurki maryjne, jest zafascynowany papieżem Franciszkiem. Kto? Jeden z najpopularniejszych ostatnimi czasy polityków w naszym kraju, który uwidocznił na Wiejskiej problem dyskryminacji i wykluczenia kobiet i osób LGBT, a dziś już nieśmiało typowany jest nawet na głowę państwa w wyborach prezydenckich 2020 roku.

Marcel Woźniak "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie" (MG)
Nowa biografia Leopolda Tyrmanda, w Rzeczypospolitej Polskiej mającego swój pośmiertny benefis. W książce jawi się jako postać daleko bardziej złożona niż playboy ze skłonnościami do ekscentrycznych ubiorów i zachowań. A tak jest najczęściej przedstawiany. Autor "Mojej śmierci..." dementuje przy okazji, jakoby w końcu życia Tyrmand nawrócił się na judaizm.

Henryk Jerzy Chmielewski "Żywot człeka zmałpianego" (Prószyński i S-ka)
O swoich losach w międzywojennej i okupacyjnej Warszawie najsławniejszy autor komiksów doby Peerelu opowiedział w książce "Urodziłem się w Barbakanie", wydanej w ubiegłym stuleciu (!) przez tego samego wydawcę. Po siedemnastu latach przyszła pora na ciąg dalszy. Zapoznajemy się z powojennymi kolejami życia Papcia Chmiela - spisanymi z tą samą swadą.

Kamil Durczok "Przerwa w emisji" (Edipresse Książki)
Słowa mają niewyobrażalną moc tworzenia, ale i niszczenia. Przekonał się o tym dotkliwie Kamil Durczok. Był trybem w bezdusznej machinie czwartej władzy, sam padł jej ofiarą.Publicystyka

Barbara Stanisławczyk "Kto się boi prawdy?" (Fronda)

Autorka idealnie "wstrzeliła się" z terminem publikacji. W krwawych zamachach terrorystycznych państwa islamskiego we Francji, teza, że społeczność muzułmańska, niezależnie od miejsca migracji, nie asymiluje się z kulturą kraju zamieszkania, znalazła dobitne potwierdzenie. Ale motyw przewodni tej solidnie udokumentowanej i frapującej książki jest inny. To wielki konflikt pomiędzy liberalną lewicą i konserwatyzmem.


Janusz Szewczak "Banksterzy" (Biały Kruk)
Autor odkrywa tajemnice pieniądza i obrotów finansowych, funkcjonowania systemów bankowych, które są coraz bardziej podejrzane i nieuczciwe. W skróconej formie przedstawia też historię bankowości, poczynając od czasów starożytnych.


Literaturoznawstwo


Grzegorz Leszczyński "Wielkie małe książki" (Media Rodzina)

Najnowsza publikacja Grzegorza Leszczyńskiego prowadzi czytelnika przez rozległy świat książek dla młodych odbiorców. "Wielkie małe książki" są próbą zapełnienia luki w dziedzinie prac na temat literatury dla dzieci i młodzieży. To książka bardzo potrzebna. I znakomita podpowiedź dla wszystkich, którzy chcą dokonywać świadomych wyborów z ogromu propozycji wydawniczych dla młodych czytelników.


Poezja
Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz", ilustracje Józef Wilkoń (Media Rodzina)
Kolejne wydanie narodowej epopei jest wydarzeniem artystycznym. Nie chodzi tu o sam tekst, ale o wartość edytorską, a przede wszystkim o ilustracje. Ich autorem jest najwybitniejszy współczesny polski twórca grafiki książkowej, czyli Józef Wilkoń. Jego legenda objęła wiele krajów, w których jest znany i doceniany, ponoć najbardziej w Japonii i Korei. Na szczęście, w Polsce także.


Varsaviana

Tomasz Lerski "Warszawa Antoniego Słonimskiego" (PIW)
Był pisarzem arcywarszawskim - napisał o Antonim Słonimskim Józef Hen. Bohater tej książki świat ujrzał i pożegnał go w stolicy. Duchowo nie opuścił Warszawy nigdy, fizycznie - jedynie w czasie II wojny światowej. Syreni gród stale pojawia się w jego twórczości. Zarówno w licznych wierszach - z "Alarmem" na czele - jak w felietonach, artykułach, recenzjach... Wszędzie.


Wywiady

Konrad Kruczkowski "Halo człowiek" (Zielona Sowa)
"Mamy coraz mniej szacunku człowieka dla człowieka. Niestety, niektórzy myślą, że na tym polega demokracja, że każdego można opluć i za to nie odpowiadać. A przecież nawet jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, powinnam to uszanować i wysłuchać. Próbować zrozumieć. Namówić do współpracy" - z przykrością przyznaję, że trudno się nie zgodzić z tymi słowami Anny Dymnej. Czasy, w których żyjemy, wystawiają człowieczeństwo na poważną próbę...


Esej


Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki "Wilno. Dzieje i obraz miasta" (Jedność)
Nie znać Wilna - wstyd, nie kochać - grzech. Jeśli ktoś ma w tej materii inne zdanie, niech koniecznie przeczyta książkę Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego o mieście Mickiewicza i Piłsudskiego, Śniadeckich i Moniuszki, Mackiewiczów i Miłosza, który wprawdzie kręcił nosem na tamtejsze wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, dziwił się szaleństwom - jak je nazywał - wileńskiego baroku, w ogóle udawał Litwina, a przecież od tego miasta nad Wilią - jak pisał - nigdy nie mógł odjechać naprawdę.


Sztuka

Piotr Marczak "Dzieje Polski w obrazach" (Arkady)

Obrazy Bacciarellego, Brandta, Matejki, a zarazem panorama dziejów naszego kraju od czasów piastowskich po współczesność.
Dzieła malarskie są tu tłem do rozważań o historii Polski: trudnej, dramatycznej i, jak się okazuje, wcale nie tak dobrze nam znanych, jak to się powszechnie wydaje.

"Delfina Krasicka. Życie i twórczość" (Fundacja Artystyczna Delfiny Krasickiej)

Bohaterką tego wspaniałego albumu jest zmarła w 2012 roku wybitna artystka tkaniny Delfina Krasicka, której rodowe imiona i nazwisko brzmiały: Delfina Maria Benigna Zofia Dorotea Eduvigis z hr. Lubicz Orłowskich. Urodziła się w 1944 r. w Buenos Aires i na zawsze zachowała argentyńskie obywatelstwo i serdeczne związki z Polską.Poradniki


Beata Pawlikowska "Narkotyki, anoreksja i inne sekrety" (Edipresse Książki)
Uzależnienie jest jak hełm. Człowiek uzależniony, wszystko jedno - od nikotyny, alkoholu czy pornografii, działa jak automat, a jego umysł jest zatrzaśnięty w poczuciu przymusu - pisze autorka w swoim najnowszym poradniku. I podkreśla, że źródłem uzależnienia jest podświadomość. Anoreksja, dla przykładu, "to głębokie podświadome przekonanie, że trzeba być chudym. Ponad wszystko inne na świecie".


Albumy


Ks. prof. Jan Machniak, Jolanta Sosnowska, Adam Bujak "Apostołowie Bożego Miłosierdzia" (Biały Kruk)

Książka potwierdza edytorski poziom krakowskiego wydawcy, jaki znamy od lat. Tom, który w założeniu jest bogato ilustrowaną
publikacją, zawiera też pełne ważkich treści teksty. Ukazują one jeden z najważniejszych fenomenów katolicyzmu XX wieku, jakim stał się kult Bożego Miłosierdzia.

Zenon Żyburtowicz, Grzegorz Micuła "Barwy Polski" (Arkady)
Zenon Żyburtowicz przedstawił swoje opus magnum - spojrzenie na Polskę, które stanowi podsumowanie jego niemal półwiecznego dorobku artystycznego. Sam jest "żywą legendą polskiej fotografii", ale legendą "wciąż niepokojąco twórczą i nie odcinającą kuponów z przeszłości artystycznej i reporterskiej", jak czytamy w opisie jednej z jego licznych wystaw. Zaprezentowaną fotograficzną kolekcję znakomicie uzupełnia tekst książki.


Dla dzieci


Marcin Szczygielski, Magda Wosik "Klątwa dziewiątych urodzin" (Bajka)
Bez mała dziewięcioletnia Maja musi przed swoimi urodzinami znaleźć w Warszawie cegłę, która przyjechała tu ze Szczecina w 1946 roku. Jeśli to się nie uda, dziewczynka straci swą wyjątkową moc. By tak się nie stało, przeżyje niezwykłe przygody wraz z bohaterami warszawskich legend, choćby o Syrence czy Złotej Kaczce. Książka zebrała znakomite recenzje, niemal wszędzie spotykając się z żywiołową akceptacją.

KSIĄŻKI ROKU 2016


KSIĄŻKA ROKU 2016 (kat. proza polska): Marek Nowakowski, "Tak zapamiętałem" (Zysk i S-ka)
Rok po odejściu Marka Nowakowskiego ukazała się niewielka objętością, lecz wysoce treściwa i przenikliwa - o stylistycznej estetyce nie wspomnę, bo to u tego prozaika było normą - książka zawierająca okruchy Jego wspomnień. Jedynie z pozoru zdawkowych i lapidarnych, w istocie dogłębnie trafnych.

KSIĄŻKA ROKU 2016(kat. historia): Tadeusz A. Kisielewski, "Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?" (Rebis)
Tytuł z pewnością, chociaż przewrotnie, nawiązuje do słynnej książki Aleksandra Bregmana "Najlepszy sojusznik Hitlera"- o ZSRS i Stalinie, która w czasach PRL wydawana była przez oficyny emigracyjne, a w kraju znajdowała się na indeksie, tyle, że równie paradoksalnie pod koniec Polski Ludowej umieszczano ją na listach lektur obowiązkowych na wydziałach historii dobrych uniwersytetów. Do lektury "Churchilla. Najlepszego sojusznika Polski?" niepotrzebne są , na szczęście, żadne zezwolenia.

KSIĄŻKA ROKU 2016 (kat. reportaż) : Jacek Hugo-Bader, "Skucha" (Agora Czarne)
Tytułowa skucha wyszła już z potocznego języka. "Słownik języka polskiego PWN" wyjaśnia, że jest to "na zabawach dziecięcych: pomyłka, potknięcie powodujące utratę punktów lub dopuszczenie przeciwnika do gry". W książce Jacka Hugo-Badera nie chodzi jednak bynajmniej  o zabawę, lecz o to, co działo się w stanie wojennym, także wśród bliskich autorowi
osób z Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego NSZZ "Solidarność".


KSIĄZKA ROKU 2016 (kat. albumy): Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, "Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016" (Biały Kruk)Na jednej wklejce średniowieczny krzyż na tle orła piastowskiego, a na drugiej sugestywnie dobrany fragment z Drzwi Gnieźnieńskich. Tworzy to klamrę dla tego szczególnego albumu, którego główną częścią jest wspaniała dokumentacja, jaką wykonał Adam Bujak w 1966 roku, na Tysiąclecie Chrztu Polski, gdy jeszcze nie był nazywany mistrzem fotografii. Cennym dopełnieniem książki jest tekst księdza profesora Waldemara Chrostowskiego.

KSIĄŻKA ROKU 2016 (kat. sztuka): red. Anna Gogut, "Skarby Sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku" (Arkady)Kolejna pozycja wspaniałej serii warszawskiego wydawcy, w której zaprezentowano już Muzeum Narodowe w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu. Teraz otrzymaliśmy tom poświęcony gdańskiemu muzeum, a zapowiedziane są jeszcze albumy o Muzeum Narodowym w Kielcach i w Krakowie. Dzięki temu powstała najbardziej aktualna kolekcja publikacji ukazujących bogactwo najważniejszych polskich muzeów.


AUDIOBOOK ROKU 2016: Stefan King, "Lśnienie" (Prószyński Media)
Ponad 21 godzin grozy, science fiction, koszmarnej baśni i paraliżującego  horroru. Świetnie przygotowane słuchowisko w narracji Krzysztofa Gosztyły i z plejadą gwiazd polskiego kina. Narrator znakomicie moduluje barwą głosu, a muzyka w tle potęguje napięcie. Mamy tu efekty przedstawiające palące się polana w piecu, śniegu ubijanego pod butami, tykanie wiekowego zegara. Audiobook został zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia w reżyserii Janusza Kukuła.
Studium postępującego szaleństwa, obłędu, który wyzwala w człowieku najgorsze instynkty, niszczy. Klasyka grozy. Na podstawie książki Stephena Kinga nakręcono film, ze słynną rolą Jacka Nicholsona jako Jacka Torranca. Film nie zawiera jednak wielu wątków, które w audiobooku nie zostały pominięte.

Wydarzenie Roku 2016: Bookszpan

Bookszpan to jedna z najmłodszych sieci księgarskich na rodzimym rynku wydawniczym. Stanowi przykład nowego rynkowego trendu, który charakteryzuje zaangażowanie kapitałowe podmiotów z różnych segmentów w rozwój projektu z obszaru detalicznej sprzedaży książek.
U podstaw działania firmy stoi nie tylko rachunek ekonomiczny, ale także silne przeświadczenie, że księgarnia ma być przede wszystkim miejscem spotkań czytelnika z książką. Stąd wnikliwa selekcja tytułów dostępnych w ofercie  sieci.
Bookszpan nie koncentruje się na rozwoju w oparciu o lokalizacje w galeriach handlowych, idąc nieco pod prąd obecnym tendencjom w stacjonarnym handlu detalicznym, ale na budowaniu trwałych związków z klientami pochodzącymi z lokalnych społeczności, wszystko po to, by hasło promujące sieć "Każda nasza księgarnia to miejsce, w którym książki są najważniejsze, w którym każdy czytelnik znajdzie książkę dla siebie" nie było tylko banalnym sloganem reklamowym.

Wydarzenie Roku 2016: BookBook
Księgarnie sieci BookBook to miejsca zazwyczaj zlokalizowane w sercu danej miejscowości, często oddalone od galerii i centrów handlowych, zatem niewpisujące się w najpopularniejszy w ostatnich latach trend do organizowania działalności księgarskiej wśród dziesiątek innych, zwykłych sklepów przy jednej z wielu alejek w wielkich centrach handlowych. To miejsca, które pozostają nie tylko blisko klienta, ale poprzez oferowany asortyment pozostają wierne dobrej książce. Idea funkcjonowania sieci BookBook zawiera się w trzech obszarach: atrakcyjnej lokalizacji, ciekawej ofercie i znakomitemu poziomowi świadczonej usługi. Choć stosunkowo krótka, historia sieci BookBook stanowi przykład nowoczesnego myślenia o potrzebach detalicznej sprzedaży - unikalnego połączenia doświadczeń rodem z tradycyjnego księgarstwa z nowoczesnym podejściem do działalności biznesowej, wynikającym z umiejętności właściwego postrzegania kontekstów społecznych i biznesowych wpływających na efektywność prowadzonego biznesu.
O niezwykłości tego projektu stanowi jeszcze jeden element - koncepcyjne, kapitałowe i operacyjne zaangażowane w rozwój sieci podmiotów z segmentu wydawniczego i hurtowego, które wynika z obserwacji rynku i zrozumienia jego potrzeb. Ich realizacja może mieć pozytywny wpływ nie tylko na biznesowy wynik sieci BookBook, ale także pozytywnie oddziaływać na szeroko pojęty rynek.

Wydawca Roku 2016: Świat Książki
Tytuł Wydawcy Roku 2016 otrzymuje Wydawnictwo Świat Książki. W ten sposób kapituła Nagrody chce podkreślić trud, jaki zespół oficyny włożył w skuteczny powrót uznanej marki wydawniczej na należne jej miejsce na polskim rynku książki w ostatnich dwóch latach.
Marka Świat Książki przez ponad dwie i pół dekady stała się jednym z symboli polskiego rynku wydawniczego, prawdziwą instytucją, dostrzegalną dzięki najważniejszym nazwiskom polskich i zagranicznych autorów z obszaru literatury pięknej oraz literatury faktu. W 2012 roku firma Weltbild - właściciel marki Świat Książki - ogłosiła zamiar zakończenia działalności operacyjnej na polskim rynku, co wiązało się z okresowym i częściowym wygaszeniem aktywności wydawniczej w ramach jednego z najbardziej rozpoznawalnych wśród rodzimych czytelników książkowego brandu.
Dziś Świat Książki to podmiot o mocnych podstawach finansowych, który udowadnia, że rzetelne zarządzanie planem wydawniczym, opartym na dojrzałej mieszance merytorycznej jakości i odpowiedzialnego planowania biznesowego oraz efektywnym wykorzystaniu dostępnych narzędzi marketingowych, nawet w trudnych realiach polskiego rynku wydawniczego potrafi stanowić podstawę dla osiągnięcia sukcesu ekonomicznego.

Człowiek Roku 2016: Józef Wilkoń
Dobrze wiadomo, że Józef Wilkoń jest najwybitniejszym współczesnym polskim twórcą grafiki książkowej. Jego legenda dotarła do wielu krajów, w których jest znany i doceniany, ponoć najbardziej w Japonii i Korei. Nie może więc dziwić fakt, że w tym roku nagrodziliśmy dwie prace Mistrza, obie bardzo znaczące, które już przeszły do historii polskiej książki. W styczniu Książką Miesiąca został "Pan Tadeusz", a w październiku "Don Kichot".
Kolejne wydanie narodowej epopei stało się wydarzeniem artystycznym pod względem edytorskim, przede wszystkim dzięki ilustracjom. Bardzo trafnie wydawca zdecydował, że premiera "Pana Tadeusza" odbyła się w Śmiełowie, w pięknym pałacu, który w czasie, gdy Wieszcz odwiedził Wielkopolskę, był własnością Hieronima Gorzeńskiego, adiutanta jednego z napoleońskich marszałków, a teraz znajduje się tam oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, który nosi nazwę Muzeum Adama Mickiewicza. Właśnie atmosferę takich miejsc uchwycił Mistrz w swych wspaniałych rysunkach stanowiących niemal równoważnik najświętszego dla wielu tekstu poematu. Nie są to jednak ilustracje, które wprost odnoszą się do treści i fabuły wielkiego dzieła, lecz swobodne refleksje. Sam autor tak je opisuje: "Mickiewicz wprawdzie był romantykiem, realistą, ale w technice o ileś lat wyprzedzał impresjonistów (...) Stąd te moje nastroje, te rozbryzgane pejzaże, te nocne rozmowy o gwiazdach, te pejzaże nad stawem, słowem -wszystkie te sceny najbardziej malarskie, bo jednocześnie zwracałem uwagę na ogromny talent malarski Mickiewicza". I dalej: "tam są koniki jak owady, drzewa jak liście, syntetyczne ujęcia, ale również technika taszystowska. Wszystko to wynikało z moich w<<, począwszy od Andriollego aż po Szancera. Zilustrowałem go przede wszystkim pejzażem, postacie są oddalone, po to aby uniknąć dramaturgii teatralnej".
Również w najnowszej edycji "Don Kichota" autor ilustracji jest - bez żadnej przesady - równoważnym partnerem autora tekstu. Józef Wilkoń dołączył do dzieła wielkiego Hiszpana sto swoich ilustracji, chociaż ta nazwa jest zbyt prosta, bo wymiar tych prac znacznie wykracza poza pojęcie tego gatunku. To jest wręcz inna wersja historii Don Kichota i jego giermka Sancho Pansy opowiedziana nie słowem lecz obrazem. "Z Józefem Wilkoniem jest ten poważny problem, że to jest klasyka. A z klasyką jest tak, że już nikt nie podejmuje się oceny" - napisała Małgorzata Karolina Piekarska o pracach Mistrza opublikowanych premierowo w ubiegłym roku w "Kwartalniku Literackim Wyspa". "Z ilustracjami Wilkonia jest jeszcze jeden problem. Nie da się obok nich przejść obojętnie. Nie da się do nich nie zajrzeć. A jak już się to robi - wciągają.
Dlatego jeśli ktokolwiek wejdzie do świata ilustracji Józefa Wilkonia - zostanie, jak ja >>zwilkoniony<< na wieki", dodała krytyczka. Teraz jeszcze mamy wielką okazję, aby podziwiać prace Józefa Wilkonia w Galerii Opera w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej podczas wystawy, która będzie trwać do 5 marca.


Materiał pochodzi z czasopisma "Magzyn Literacki Książki" Wydanie nr 244
REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl