szukanie
zaawansowane
 
Środa, 1 marca 2017

Książka zaczyna się od okładki

Legendy warszawskie. Antologia
wybór legend Anna Marta Zdanowska, redakcja Julia Odnous, ilustracje Wojciech Pawliński, Muzeum Warszawy, Warszawa 2016, s. 624, 69 zł, ISBN 978-83-62189-80-9"Legendy warszawskie" to zbiór 61 tekstów autorstwa ponad 20 autorów (m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Wandy Chotomskiej i Artura Oppmana), które powstawały na przestrzeni trzech wieków. Teksty, które na dobre wpisały się w czytelniczą wyobraźnię zostały wzbogacone o literackie opracowania legend, które krążyły dotąd jedynie w obiegu ustnym bądź w internecie. To pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona wyłącznie warszawskim legendom.

Poza samymi legendami znajdują się tu również treściwe teksty popularnonaukowe przygotowane przez specjalistów z Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy i Pracowni Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, słownik pojęć, nazw i określeń oraz rozkładówkowa mapa, na którą naniesiono miejsca związane z legendami. Dla bardziej wymagających czytelników przygotowano także oddzielną, tradycyjną mapę ze szczegółową topografią legendarnych miejsc. Dzięki niej wędrówka po kartach książki poprowadzi nas do realnego zwiedzania miasta.

"Legenda wbrew dzisiejszym skojarzeniom z literaturą dziecięcą była pierwotnie gatunkiem dla dorosłych. Legendy tłumaczyły to, co nieznane i niezrozumiałe, za pomocą wyjaśnień fantastycznych, ale zarazem akceptowalnych w kontekście wierzeń, wartości i norm, które podzielali słuchacze"- napisał w posłowiu Łukasz Bukowiecki. Zgodnie z tym, obok legend dla dzieci, publikacja zawiera teksty przeznaczone wyłącznie dla czytelników dorosłych. Każda z legend została opatrzona specjalnym, czerwonym lub niebieskim oznaczeniem, które klasyfikuje ją pod kątem właściwego odbiorcy. Dzięki temu nie przeczytamy dzieciom tekstów nieadekwatnych do ich wieku.

Legendy zostały ułożone według klucza topograficznego. Poza Zamkiem Królewskim, Rynkiem Starego Miasta czy Traktem Królewskim, odnajdziemy tu np. okolice Wilanowa i Marymontu. Każdy rozdział poprzedza krótki wstęp na temat danej lokalizacji. W samych rozdziałach legendy ułożono chronologicznie. Czasem pojawia się kilka wariantów tej samej opowieści ("Bazyliszek", "Złota Kaczka", "Wars i Sawa"). Warstwa ilustracyjna "Legend" została doceniona przez jury Konkursu na Książkę Edytorsko Doskonałą 2016 (nagroda w kategorii Forma i Nagroda Specjalna) oraz jury konkursu PS IBBY 2016, które przyznało książce wyróżnienie graficzne.

Na uwagę zasługuje także okładka z tłoczeniami, które sprawiają, że z przyjemnością się jej dotyka. Czterobarwna paleta okładkowych barw jest spójna z kolorami użytymi wewnątrz. Ilustracje Wojciecha Pawlińskiego są jednoznaczne w przekazie i proste w formie. Mają konkretne, geometryczne kształty, zbliżając się chwilami do ikonicznych znaków. Przez całą książkę przewija się falisty motyw przywołujący na myśl warszawską Wisłę. Całość wydana jest z niezwykłą starannością. Barwa czcionki i paginacji wpisuje się w czterobarwną kolorystykę, a dwie czerwone atłasowe tasiemki pełnią rolę zakładek i dodają "Legendom" elegancji. Pozycja obowiązkowa w biblioteczkach wszystkich bibliofilów.Czesław Janczarski
Miś Uszatek

ilustracje Zbigniew Rychlicki, Nasza Księgarnia, s. 240, 64,90 zł, Warszawa 2016, ISBN 978-83-10-13000-6Z okazji 60. urodzin ?Misia Uszatka? Wydawnictwo Nasza Księgarnia opublikowało jubileuszowe wydanie zawierające trzy najpopularniejsze tomy jego przygód wraz z kompletem ilustracji. Początek historii Misia z klapniętym uszkiem sięga drugiej połowy lat 50-tych.

"W 1957 roku Czesław Janczarski, redaktor naczelny pisma "Miś" stworzył na jego potrzeby cykl historyjek o Misiu z klapniętym uszkiem. Ich bohater - pluszowy niedźwiadek - martwił się, że nie ma imienia, więc redakcja ogłosiła konkurs. Zwyciężyła propozycja "Uszatek" ze względu na klapnięte uszko Misia (pokonała m.in. Kłębuszka, Podróżniczka, Wścibinoska). Wyboru imienia spośród nadesłanych propozycji dokonali Janina Porazińska i Tadeusz Kubiak. Wizerunek niedźwiadka stworzony przez Rychlickiego stał się logo pisemka, a ilustracje jego przygód towarzyszyły opowiadaniom o nim najpierw w piśmie, a potem i w książkach"- czytamy we wstępie autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Wydanie książkowe po raz pierwszy zostało opublikowane w 1960 roku pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka". W kolejnych latach ukazały się cztery następne tomy.

Największą popularność jednak przyniósł Misiowi serial lalkowy wyprodukowany przez Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For z Łodzi. Od 1975 do 1987 roku nakręcono ponad 100 odcinków. Miś Uszatek z niezapomnianym głosem Mieczysława Czechowicza zagościł w porze "Dobranocki" w każdym polskim domu. I choć ten filmowy bohater różnił się od tego z ilustracji Rychlickiego, i jeden, i drugi stał się ulubieńcem dzieci na długie lata.

Dziś do naszych rąk trafi a wydanie zawierające w sobie trzy tomy opowiadań: "Przygody i wędrówki Misia Uszatka", "Nowi przyjaciele Misia Uszatka"oraz "Gromadka Misia Uszatka". Prostolinijny, poukładany świat bohatera, który widzi go oczami przedszkolaka - ostatni rozdział książki to "Pożegnanie z przedszkolem", wpisuje tę pozycję w kanon lektur idealnych dla kilkulatka. Krótkie, jedno-, dwustronicowe, bogato ilustrowane (ilustracje Rychlickiego pojawiają się na każdej karcie książki) opowieści nie powodują znużenia i obok przyjemności lektury pozwalają samodzielnie wyciągać wnioski. To odróżnia książkę od Uszatka z "Dobranocki", który zawsze przed zaśnięciem sam wypowiadał morał, podsumowując wydarzenia minionego dnia.

Jubileuszowe wydanie "Misia Uszatka" to przyjemna, sentymentalna wędrówka do najlepszych lat polskiej ilustracji i opowieści, której najważniejszym odbiorcą staje się mały czytelnik.

Anna Czarnowska-Łabędzka
Materiał pochodzi z czasopisma "Magzyn Literacki Książki" Wydanie nr 245
REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
Książki z drobnymi defektami typu otarcia i zarysowania okładki, zagięte rogi, zabrudzenia lub zażółcenia bloku itp. 

Książki sprzedajemy z rabatem min. ...

"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl