szukanie
zaawansowane
 
Czwartek, 12 stycznia 2017

10 książek według 'Książek pod lupą'

Redakcja niezależnej audycji literackiej "Książki pod lupą" wybrała najlepsze książki 2016 roku.  Oto one w kolejności alfabetycznej:

1.    Arthur Allen "Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami" (przekład Barbara Gadomska, Wydawnictwo Czarne)

Tytułowe laboratorium to miejsce, w którym w czasie II Wojny Światowej schronienie otrzymało wielu przedstawicieli lwowskiej inteligencji (m.in. Stefan Banach, Zbigniew Herbert i Mirosław Żuławski) w zamian za zgodę na dokarmianie własną krwią wszy, niezbędnych do produkcji szczepionki na tyfus plamisty. Arthur Allen nie skupia się jednak wyłącznie na lwowskim laboratorium, rozszerzając swoją narrację o fascynującą historię życia i myśli filozoficznej żydowskiego naukowca Ludwika Flecka, który nad szczepionką na tyfus pracował w obozach koncentracyjnych. Tak powinny być pisane książki o historii medycyny.

2.    Jerzy Górzański "Przedstawienia" (Wydawnictwo Topos)

"Przedstawienia" powstały w ostatnich miesiącach życia autora. Tom jest przejmującą opowieścią o odchodzeniu, a zarazem poetyckim testamentem Jerzego Górzańskiego. To wyjątkowa książka, wymykająca się krytycznoliterackiemu opisowi. W naszym odczuciu najważniejszy tom poetycki wydany w minionym roku.

3.    Anna Janko "Miłość, śmierć i inne wzory" (Wydawnictwo Literackie)

Anna Janko jest szerzej znana  jako pisarka, autorka między innymi znakomitej ?Małej Zagłady?. Nie każdy pamięta, że debiutowała jako poetka i przez wiele lat właśnie w tej dziedzinie odnosiła sukcesy. Przypomina o tym jej autorski wybór wierszy zatytułowany ?Miłość, śmierć i inne wzory?. To poezja perfekcyjna, bardzo świadoma, dojrzała, odwołująca się niejednokrotnie do tradycji, a jednocześnie mająca własny, niepodobny do żadnego innego poetycki ton. Na pewno wydarzenie literackie.

4.    Miljenko Jergović 'Wilimowski" (przekład Magdalena Petryńska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty)

Autor, który na Bałkanach znalazł inspirację dla setek pięknych opowieści, tym razem sięga po polską historię, w dodatku bardzo mało już nam znaną. Tytułowy Wilimowski to Ślązak, który wywalczył podczas Mistrzostw Świata w 1938 roku cztery bramki dla Polski. Ale nie o futbolu jest to książka, lecz o bogatej i trudnej europejskiej tożsamości. Gawęda pachnąca pięknie śródziemnomorskimi ziołami i morzem, a przy tym boleśnie polska.

5.    Aleksander Kaczorowski "Hrabal. Słodka apokalipsa" (Wydawnictwo Czarne)

Aleksander Kaczorowski wiele razy udowadniał, że jest świetnym tłumaczem i znakomitym znawcą tematyki czeskiej. A że przy okazji jest bardzo dobrym eseistą, z góry było wiadomo, że ?Hrabal. Słodka apokalipsa? (to już druga książka Kaczorowskiego o tym pisarzu) przyniesie licznym w Polsce fanom twórczości Hrabala wiele satysfakcji. I tak się stało. Kaczorowski z zasady nie zawodzi.

6.    Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Zostawić Islandię"  (Wydawnictwo Noir Sur Blanc)

Czytając tę książkę mamy wrażenie, że spotkaliśmy się na piwie z dawnym przyjacielem, który zostawił na zimnej wyspie kawałek swojego życia i potrafi się z nami tym w piękny sposób podzielić. Idealny plan na wieczór w ciepłym fotelu.

7.    Justyna Kopińska "Polska odwraca oczy" (Wydawnictwo Świat Książki)

Autorka tego zbioru reportaży przyznaje, że zawsze chciała być policjantką, zabiera więc czytelników do prokuratury, na komendę i w inne miejsca, gdzie prowadzone są śledztwa. Pokazuje absurdalne przepisy, fałszywe statystki, ale przede wszystkim zakłamanie urzędników, od których decyzji często zależy los innych. Słowami swoich bohaterów udowadnia, że w Polsce dzieje się źle. Niestety udowadnia też, że my wszyscy się na to godzimy, odwracając oczy.

8.    Andrzej Stasiuk "Osiołkiem" (Wydawnictwo Czarne)

Stasiuk w swojej najnowszej książce kontynuuje wątki rozpoczęte we ?Wschodzie? niejako je rozwijając. Opisuje wyprawę w głąb Rosji, przeplatając ją ze swoistym esejem podróżniczym i dorzucając niekończące się dygresje. Autor "Jadąc do Babadag" w takiej formie czuje się świetnie, i tak też czyta się "Osiołkiem".

9.    Szczepan Twardoch "Król" (Wydawnictwo Literackie)

Twardoch kolejny raz romansuje z dawną Warszawą. Opowiada mroczną balladę - historie ludzi i miejsc znanych jedynie z ulicznych legend. Czasy straszne lecz fascynujące. Kunszt autora zaskakujący.

10.    Wiesław Weiss "Beksiński. Portret prawdziwy" (Wydawnictwo Vesper)

Intymny i przejmujący portret legendarnego tłumacza, radiowca i dziennikarza muzycznego. Rzuca zupełnie inne światło na postać Tomasza Beksińskiego niż film ?Ostatnia rodzina? czy książka Magdaleny Grzebałkowskiej. Weiss, korzystając z niezliczonej ilości listów, e-maili czy wypowiedzi przyjaciół Beksińskiego, nakreślił obraz osoby wrażliwej, żyjącej swoimi pasjami, a także nieustannie szukającej prawdziwej miłości.

Książka niedostrzeżona:

Katia Petrowska  "Może Estera" (przekład Urszula Poprawska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Wielka szkoda, że ta książka w Polsce nie zdobyła należnej sobie uwagi. To wyjątkowy debiut. Nostalgiczna podróż przez historię jednej rodziny, która w miarę rozbudowywania drzewa genealogicznego okazuje się jednocześnie dosyć uniwersalną dwudziestowieczną historią naszej części Europy. Katia Petrowska w swojej prozie utrzymuje idealną równowagę między liryczną nostalgią a subtelnym poczuciem humoru, dzięki czemu bez zbędnego patosu, w piękny sposób opowiada o rzeczach najtrudniejszych.

REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
 "Biały murzyn Europy" jest luźną kontynuacją wydanej w 2011 roku debiutanckiej powieści autora pt. "Dalej od gwiazd".

Tytułowy bohater Mundek jest nieco starszy, coraz bardziej ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl