Czwartek, 12 stycznia 2017
Redakcja niezależnej audycji literackiej "Książki pod lupą" wybrała najlepsze książki 2016 roku.  Oto one w kolejności alfabetycznej: 1.    Arthur Allen "Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami" (przekład Barbara Gadomska, Wydawnictwo Czarne) Tytułowe laboratorium to miejsce, w którym w czasie II Wojny Światowej schronienie otrzymało wielu przedstawicieli lwowskiej inteligencji (m.in. Stefan Banach, Zbigniew Herbert i Mirosław Żuławski) w zamian za zgodę na dokarmianie własną krwią wszy, niezbędnych do produkcji szczepionki na tyfus plamisty. Arthur Allen nie skupia się jednak wyłącznie na lwowskim laboratorium, rozszerzając swoją narrację o fascynującą historię życia i myśli filozoficznej żydowskiego naukowca Ludwika Flecka, który nad szczepionką na tyfus pracował w obozach koncentracyjnych. Tak powinny być pisane książki o historii medycyny. 2.    Jerzy Górzański "Przedstawienia" (Wydawnictwo Topos) "Przedstawienia" powstały w ostatnich miesiącach życia autora. Tom jest przejmującą opowieścią o odchodzeniu, a zarazem poetyckim testamentem Jerzego Górzańskiego. To wyjątkowa książka, wymykająca się krytycznoliterackiemu opisowi. W naszym odczuciu najważniejszy tom poetycki wydany w minionym roku. 3.    Anna Janko "Miłość, śmierć i inne wzory" (Wydawnictwo Literackie) Anna Janko jest szerzej znana  jako pisarka, autorka między innymi znakomitej ?Małej Zagłady?. Nie każdy pamięta, że debiutowała jako poetka i przez wiele lat właśnie w tej dziedzinie odnosiła sukcesy. Przypomina o tym jej autorski wybór wierszy zatytułowany ?Miłość, śmierć i inne wzory?. To poezja perfekcyjna, bardzo świadoma, dojrzała, odwołująca się niejednokrotnie do tradycji, a jednocześnie mająca własny, niepodobny do …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 923 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki