Piątek, 26 kwietnia 2019
Wywiad z laureatką w "Magazynie Literackim KSIĄŻKI"

Już po raz 25. TVP Polonia przyznała nagrody Za Zasługi Dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju. Gala wręczenia odbyła się 25 kwietnia w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim.

Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Ana Wajszczuk – argentyńska reporterka i pisarka polskiego pochodzenia, nagrodzona za bestsellerową powieść w języku hiszpańskim o Powstaniu Warszawskim – “Chicos de Varsovia”.

W najnowszym wydaniu “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” publikujemy tekst Magdaleny Szkwarek o książce oraz rozmowę z Anną Wajszczuk

– Historia Polski interesowała mnie od długiego czasu, ponieważ mój dziadek i moja babcia przybyli do Argentyny po II wojnie światowej. Prawie nie mówili o tym, co przeżyli i jak cierpieli: mój dziadek jako więzień Sowietów, babcia deportowana do Kazachstanu, także przez Sowietów. W 2000 roku mój wujek  skontaktował się z nami, żeby uzupełnić informacje do tworzonego przez siebie drzewa genealogicznego naszej rodziny i w ten sposób otworzył przede mną dotychczas nieznany świat. Wśród wielu historii najbardziej poruszyła mnie ta dotycząca trójki rodzeństwa, bardzo młodych ludzi, kuzynostwa mojego dziadka, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. W 2014 roku przeczytałam książkę Normana Daviesa „Powstanie ’44” i postanowiłam napisać artykuł z okazji siedemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania. Tak poznałam niektórych byłych powstańców, którzy po wojnie odbudowali swoje życie w Argentynie. Zgromadzony materiał był zbyt obszerny jak na artykuł, który opublikowałam w dzienniku „La Nación”, więc uznałam, że muszę wrócić do Warszawy i zgłębić tę historię oraz historię mojej rodziny i opowiedzieć je w książce non fiction, gatunku, który bardzo lubię, bo daje nieskończone możliwości.
– Dlaczego nadałaś książce właśnie taki tytuł: „Chicos de Varsovia”?
– Dlatego, że ze wszystkich piosenek powstańczych, które mnie wzruszały, to właśnie „Warszawskie dzieci” poruszyła mnie najbardziej. I myślę, że oddaje ona dokładnie ducha tych dzieci, które walczyły i umierały za swoje miasto i swój kraj.

 

 

Nagrodę otrzymała też m.in. Marta Kustek – koordynatorka Polonijnego Dnia Dwujęzyczności za “nieustanną walkę o codzienną obecność polskiego języka i polskiej kultury w domach Polaków na obczyźnie” a także Maria Rekść za “godne reprezentowanie interesów Polaków na Wileńszczyźnie i życzliwość oraz troskę w rozwiązywaniu ich codziennych problemów”.

Nagrody TVP Polonia za Zasługi Dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju przyznawane są od 1995 roku. Jej laureatami są ludzie zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, nauki, edukacji, polityki i sportu, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: PAP