Wtorek, 26 października 2004
Wydarzenia: Zakończyły się 8. Targi Książki w Krakowie Aż za dobrze Przynajmniej pod jednym względem można porównać w tym roku Targi Książki w Krakowie z Międzynarodowymi w Warszawie. Tłok, duchota i kłopot w dotarciu na wszystkie imprezy, na których chciałoby się być. Jedna z różnic jest natomiast taka, że MTK wydają się być skazane na Pałac Kultury i Nauki, przed Krakowem zaś stoi realna szansa "przeniesienia" wydawców w nowe miejsce. I to już za rok. Nie grzesząca urodą hala przy ulicy Zapolskiej ani nie pomieści więcej wystawców, ani odwiedzających. Tym pierwszym we znaki dawał się w tym roku i cieknący od skroplonych oparów sufit (wydawcy pokazywali nadające się do wyrzucenia książki) i ścisk na parkingu, z którego wyjazd wymagał nie lada cierpliwości. - Robimy wszystko, aby kolejne targi odbywały się już w innym miejscu. Zdecydowanie ładniejszym i wygodniejszym. Szanse oceniam na 90 proc. - powiedziała Bibliotece Analiz Grażyna Grabowska, prezes firmy Targi w Krakowie. Kibicujemy tym planom, trudno bowiem po zakończonej właśnie edycji nie uznać, iż była ona aż za dobra. Liczba 25 tys. odwiedzających (w ubiegłym roku było ich ponad 24 tys.) wydaje się balansować na granicy bezpieczeństwa, bo o komforcie trudno tu mówić. Te cierpkie skądinąd słowa nie powinny być jednak odczytywane jako krytyka pod adresem organizatorów. W tej sprawie trudno im cokolwiek zarzucić. Na takie miejsce było ich stać i takie mieli do dyspozycji. A że impreza się rozwija, tylko się cieszyć. Stąd m.in. trudności z "obsłużeniem" wszystkich wartych uwagi wydarzeń. Było ich po prostu zbyt wiele. Klęska urodzaju? Być może. Z interesującego skądinąd pomysłu na rozwój krakowskich targów zwierzył się Bogdan Szymanik z bieszczadzkiego Bosza. Marzy on o zorganizowaniu kiermaszu na Rynku Głównym, na którym pojawić by się mogło 150, a nawet 200 tys. ludzi. Twierdzi jednak, że zrealizowanie takiego planu byłoby możliwe dzięki pozyskaniu sponsora, będącego w stanie pokryć koszt wynajęcia terenu pod namioty ze stoiskami. - Widziałem coś podobnego w Hamburgu i myślę, że u nas udałoby się zrobić to samo. Rozmawiałem nawet na ten temat z Grażyną Grabowską. Kraków to miasto kulturalne i inteligenckie, jego władze powinny takim inicjatywom sprzyjać - przekonuje. Tytułem komentarza dodałbym, że koncept - choć ciekawy - rozważać należałoby bardziej jako uzupełnienie aniżeli alternatywę dla dotychczasowej formuły. Organizowana na świeżym (być może wiosennym) powietrzu impreza z pewnością by się w stolicy Małopolski przyjęła, bez szkody dla tej jesiennej. Ale to chyba wizja, której realizacji trudno się spodziewać wcześniej niż za dwa-trzy lata. Potencjalni animatorzy takiego przedsięwzięcia mają obecnie na głowie zgoła inne zmartwienie. Pszczółka Maja i Muminki Nie jest nim z pewnością zestaw obecnych na targach autorów (podobnie wystawców, których w tym roku było 326, to kolejny rekord). Pojawiło się ich ponad 120, w tym - i to chyba nowość …
Wyświetlono 25% materiału - 451 słów. Całość materiału zawiera 1806 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się