Czwartek, 16 maja 2019
Polska wizja Europy i świata

Biały Kruk został laureatem nagrody Telewizji Republika za „walkę o polską tożsamość i tradycję”. W piątek 10 maja nagrodę dla wydawnictwa Biały Kruk odebrał jego założyciel i prezes Leszek Sosnowski, który został uhonorowany w kategorii „Kultura”. W innych kategoriach nagrodzeni zostali minister Artur Soboń (nagroda Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa), Zbigniew Jagiełło (kategoria „biznes”), minister Elżbieta Rafalska (kategoria „polityka”) oraz Zofia Klepacka (Osobowość Roku). Nagrody Telewizji Republika wręczone zostały na uroczystej gali z okazji 6. rocznicy istnienia stacji.
Nagrodę przyznaną w kategorii „Kultura” wręczyła redaktor Katarzyna Gójska. – Prawdziwym wyzwaniem dla Białego Kruka jest przetrwanie w świecie czerni. Nasi laureaci wybrali nie tylko tę nazwę, ale i trudną drogę. Żyjemy w świecie, gdy trzeba walczyć o własną tożsamość i tradycję. Wydawnictwo Biały Kruk uczestniczy w budowaniu wspólnoty; Państwo dokumentują i opisują naszą tożsamość, dokonania i tradycję. Pokazują polską wizję Europy i świata – powiedziała Katarzyna Gójska w swej laudacji.

– Doświadczam faktycznie dobrej zmiany. To, że kapituła kogoś dostrzegła w Krakowie to ważna rzecz. Naszych autorów Państwo znacie, bez tych autorów nie mielibyśmy takich osiągnięć. Sukces naszego rodzinnego wydawnictwa zawdzięczamy nie tylko prezesowi, ale i jego rodzinie. Mój syn obiecuje, ze pociągnie to wszystko po mnie. Daj Boże, żeby tak było. Serdecznie gratuluję Telewizji Republika. Sześć lat to skończony wiek przedszkolny, a przed Wami jeszcze podstawówka, liceum – zreformowane oczywiście – oraz studia. Polskie media nie rozwiną się bez pomocy państwa! Nasze media, czyli polskie, narodowe, te, które będą bronić naszej tożsamości – powiedział Leszek Sosnowski.

Wydawnictwo Biały Kruk zostało założone w 1996 roku przez Leszka Sosnowskiego. Specjalizuje się w wydawaniu publikacji o zróżnicowanej tematyce katolickiej, kulturalnej, historycznej czy patriotycznej. O samym dziele i nauczaniu św. Jana Pawła II nakładem Białego Kruka wydano ponad 120 publikacji. Inne pozycje z tego wydawnictwa dotyczyły m.in. Polski i jej regionów, życia Kościoła czy pielgrzymek po świecie. Publikacje wydawane są w wielu wersjach językowych. Do grona autorów Białego Kruka należą m.in. Adam Bujak, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Janusz Szewczak, prof. Krzysztof Szczerski, Antoni Macierewicz czy ks. prof. Waldemar Chrostowski.

(Biały Kruk)