Czwartek, 7 grudnia 2017
Goodreads Choice Award dla książki R.J. Palacio

Książka „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” autorstwa R.J. Palacio otrzymała tytuł najlepszej książki obrazkowej 2017 roku w plebiscycie Goodreads. Publikacja w języku polskim – z ilustracjami – ukaże się w styczniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Albatros.
Goodreads to największy na świecie portal dla czytelników, skupiający ponad 55 mln miłośników książek z całego świata. Serwis, będący bazą półtora miliarda tytułów i gromadzący ponad 50 milionów recenzji, co roku przyznaje nagrody w plebiscycie Goodreads Choice Awards, a zwycięzców typują właśnie jego użytkownicy.
W kategorii książka obrazkowa (picture book) nominowanych było 20 tytułów. „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” zwyciężył w tej kategorii, uzyskując 24 470 głosów, co dało mu znaczącą przewagę nad pozostałymi nominowanymi.
„Cudowny chłopak” to wzruszająca i niezwykle przejmująca opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy. Sprzedana w liczbie przeszło 6 mln egzemplarzy powieść R.J. Palacio weszła już do klasyki współczesnej literatury, zdobywając serca kolejnych czytelników, a także widzów – ekranizacja książki z Julią Roberts, Jacobem Tremblayem i Owenem Wilsonem, właśnie miała swoją premierę w Stanach Zjednoczonych, a do polskich kin trafi już 19 stycznia 2018 roku.
Na fali międzynarodowego sukcesu wydawca książki postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych czytelników i opowiedzieć tę niezwykle inspirującą historię na nowo – tym razem z ilustracjami. Autorka postawiła na barwne i wyraziste obrazy dopełnione oszczędnie mocnym tekstem. Tak stworzyła pełną przygód historię Augusta i jego czworonożnej przyjaciółki, suczki o imieniu Daisy.
R.J. Palacio, nawiązując do tradycji klasycznych już autorów książek dla dzieci, którzy sami je ilustrowali, takich jak Antoine de Saint-Exupéry, Beatrix Potter czy Maurice Sendak, pokazuje i młodszym, i starszym czytelnikom, jak to jest żyć w świecie Auggiego, w którym chłopiec, choć czuje się jak jego rówieśnicy, zawsze jest postrzegany jako ktoś inny, kto nie pasuje. „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to opowieść o Auguście, ale tak naprawdę o każdym z nas. W końcu wszyscy marzymy o tym, by nas zauważono i by inni lubili nas takimi, jakimi jesteśmy.

Autor: (ET)