Piątek, 13 października 2017
Sondaż na temat e-czytelnictwa

Polski producent czytników – inkBOOK – przeprowadził w lipcu br. badanie, które miało na celu rozpoznanie wakacyjnego gustu czytelniczego wśród Polaków. Celem badania było sprawdzenie, która forma czytania najbardziej odpowiada naszym rodakom w czasie wyjazdu. Aż 60 proc. ankietowanych określiło, że w tegoroczne wakacje czytało książki elektroniczne. Analizując poniższe wynik należy jednak podkreślić, że ankieta „Czytanie podczas wakacji” została udostępniona na profilach marki inkBOOK w mediach społecznościowych (Facebook Twitter) oraz na grupach dyskusyjnych (AK – Klub (nie) Anonimowych Książkoholików, Poczytalni, Polskie Kundelki, Nie mam czasu, czytam książki). W badaniu wzięło udział 686 osób.

E-booki coraz chętniej wybierane przez Polaków
Około połowa badanych zadeklarowała, że czyta książki codziennie. Najchętniej wybierane miejsca do czytania przez ankietowanych to dom (66,1 proc.), plener (16,7 proc.) i czytanie w trakcie podróży tramwajem, autobusem lub samochodem (11,5 proc. -jak mniemam, chodzi o audiobooki). Oznacza to jedno – czytają wszędzie, a książka jest nieodłącznym elementem ich życia.

Książki elektroniczne zwiększają wygodę i swobodę czytania, co skutkuje tym, że Polacy po prostu częściej pochłaniają książki. Wszystko za sprawą jednego, małego urządzenia, które potrafi pomieścić setki książek. Może to być smartfon, czy tablet, choć najczęściej – i słusznie – do tych celów wykorzystywany jest czytnik ebooków, do którego używania przyznaje się aż 82 prc. badanych. Nie da się ukryć, że wynik ten jest bardzo zadowalający. Oznacza on sporą świadomość Polaków w temacie istnienia takich urządzeń, jak czytniki e-booków. Największe zainteresowanie eCzytelnictwem wykazują Kobiety w wieku 25-34 lat.

Polacy czytają legalnie
Z badania wynika również, że obok e-booków, dużą popularnością cieszą się książki drukowane (209 głosów), prasa drukowana (38 głosów), a także artykuły internetowe (115 głosów). Z ankiety dowiadujemy się również, że najpopularniejszą formą pozyskiwania książek jest ich zakup w księgarni (438 głosów). Niedużo mniejszą popularnością cieszą się zakupy w e-księgarniach (370 głosów), korzystanie z bibliotek (368 głosów), a także pobieranie z internetu (217 głosów). Większość książek według deklaracji ankietowanych pozyskiwana jest z legalnych źródeł.

Wakacyjne deklaracje Polaków
Ponad 64 proc. ankietowanych zadeklarowało, że podczas wakacji przeczyta ponad 5 książek. Dodatkowo, prawie połowa użytkowników twierdzi, że podczas wakacji czyta więcej niż w pozostałych miesiącach. Książka idealna na wakacje to według badanych:
– Coś lekkiego, co szybko się czyta (205 głosów)
– Wciągający kryminał lub powieść sensacyjna (199 głosów)
– Fantasy, sci-fi lub horror (125 głosów)
– Romanse (60 głosów)
– Powieści podróżnicze lub przygodowe (79 głosów)
– Literatura faktu (50 głosów).

Ważnym aspektem jest również sposób doboru czytanych treści. Najpopularniejszymi metodami jest czytanie nieznanych dzieł ulubionych autorów (286 głosów), wybór lektury na podstawie czytania recenzji (210 głosów), wybieranie nowości wydawniczych (155 głosów), kierowanie się rekomendacjami znajomych (153 głosy) oraz czytanie bestsellerów (129 głosów).

E-booki tańsze od papierowych wydań?
Ponad 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że cena książki elektronicznej powinna być niższa od jej papierowej wersji. Użytkownicy zaproponowali przedział cenowy od 11 do 20 zł jako najbardziej optymalny koszt jednego e-booka. Obecnie ceny e-booków wahają się w przedziale od 25 zł do 35 zł.

Największe plusy i minusy czytników e-booków
Użytkownicy cenią e-booki przede wszystkim za wygodę obsługi, dużą liczbę tytułów tytułów w jednym urządzeniu i małe gabaryty. Wśród zalet wymieniają także możliwość czytania po zmroku dzięki doświetleniu ekranu, zaawansowane możliwości formatowania tekstu, a także możliwość kupna e-książek jednym kliknięciem za pośrednictwem e-księgarni. Z tej drugiej strony – standardowo – najczęściej wymienianymi wadami e-booków jest brak fizycznego kontaktu z papierem – jego zapachu i możliwości skompletowania na półce cieszącej oko biblioteki.

Autor: (p)