Piątek, 19 maja 2017

10 maja swoją premierę miał drugi tom z serii „Apollo i boskie próby” autorstwa Ricka Riordana. Powieść nosi tytuł „Mroczna przepowiednia”.

Czytelnicy, którzy sięgnęli po pierwszą część przygód Apolla wiedzą, iż rozgniewał on swego ojca – Zeusa – do tego stopnia, że ten za karę zesłał go na ziemię. Młody bóg stracił swoje piękno i nadprzyrodzone moce, przemieniając się w niezdarnego, pryszczatego, śmiertelnego szesnastolatka imieniem Lester. Teraz bóg w ludzkiej postaci, by odzyskać miejsce na Olimpie, musi przywrócić do działania kilka Wyroczni, które znikły z radarów. Jakie przygody młodzieńca zaprezentuje nam Riordan na kartach swojej powieści?

Po serii niebezpiecznych prób w Obozie Herosów Apollo – a właściwie – Lester musi porzucić względnie bezpieczne tereny treningowe półbogów i udać się w przerażającą podróż przez Amerykę Północną. Gdzieś na Środkowym Zachodzie ma wraz z towarzyszami odnaleźć najniebezpieczniejszą ze starożytnych Wyroczni: nawiedzoną jaskinię, która może ujawnić odpowiedź na pytanie, jak Apollo może na powrót stać się bogiem – o ile wcześniej nie zabije go albo nie wpędzi w szaleństwo. Na drodze boga staje drugi z członków złowrogiego Triumwiratu, rzymski cesarz, którego zamiłowanie do rozlewu krwi i widowisk czyni Nerona barankiem. Aby przeżyć to spotkanie, Apollo będzie potrzebował pomocy syna Hefajstosa Leo Valdeza, czarodziejki Kalipso, która jest teraz śmiertelniczką, spiżowego smoka Festusa i innych niespodziewanych sojuszników – po części znanych, po części nowych – ze świata herosów.

Już teraz miłośnicy książek amerykańskiego autora bestsellerowej serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” zastanawiają się, których dobrze znanych bohaterów tym razem Rick Riordan umieści w swojej książce. To, że światy wykreowane w jego wszystkich książkach przeplatają się, jest tylko dodatkową atrakcją dla stałych czytelników i mobilizacją do sięgnięcia po pozostałe tytuły.