Czwartek, 24 lipca 2003
Postrzeganie literatury przez pryzmat głównonurtowości i oboczności ustępuje miejsca rozróżnieniu na książki bardziej lub mniej komercyjne. Jak wykazują rankingi, rynek książki jest silnie skonsolidowany, w związku z czym mniejsze podmioty przegrywają w konkurencji z gigantami. Sytuację małych oficyn pogarszają pesymistyczne statystyki czytelnictwa. Ale książka nie do końca jest dobrem konsumpcyjnym i nie zawsze w przypadku wydawnictw chodzi o sam zysk. Zdarza się, że działalność edytorska jest motorem kreowania kultury literackiej. Często dochodzi do tego w przypadku ośrodków lokalnych, które podejmują się zadań znacznie wykraczających poza wydawnicze rzemiosło. Realizacją tego typu koncepcji jest sejneńska oficyna Pogranicze, integralna część Fundacji i Ośrodka o tej samej nazwie. *** Fundacja Pogranicze została powołana w 1990 roku, w 1991 powstał Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", zaś samo wydawnictwo obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. Krzysztof Czyżewski, twórca i koordynator działań Fundacji/Ośrodka, promuje koncepcję środkowoeuropejskości i inicjuje dialog między kulturami narodowymi. O udziale Pogranicza w kształtowaniu współczesnej kultury pisze w "Zatrutej studni" Edwin Bendyk: "Kolejne numery pisma "Krasnogruda", kolejne tomy biblioteki "Meridian", przedsięwzięcia artystyczne, badania terenowe dowodzą, że idea Europy Środkowej to pewna całość (…). Czyżewski pokazuje (…) to, co w idei Europy Środkowej wielkie, co przeniknęło do uniwersalnej, światowej kultury i wiąże się zarówno z takimi nazwiskami, jak Czesław Miłosz, Paul Celan, Joseph Roth, Isaac Bashevis Singer, Mircea Eliade, jak i Andy Warhol, Jonas Mekas, Tristan Tzara". Wydawanie książek jest jedną z gałęzi szerszego projektu kulturotwórczego, finansowo przypisanego Fundacji - nie występuje tu konieczność planowania takiego systemu produkcji, w którym jedne książki musiałyby …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 996 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się