Poniedziałek, 12 marca 2018
Za żywą kulturę w dialogu

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach otrzymał Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty ustanowioną przez Europejską Fundację Kulturalną z siedzibą w Amsterdamie. Jak informuje „Gazeta Wyborcza” z 9 marca, nagrodę przyznano za to, że „w działaniach Pogranicza żywa kultura wchodzi w dialog z bogatym dziedzictwem regionu, znajdując połączenie miedzy różnymi pokoleniami, językami, światopoglądami”. W uzasadnieniu kapituła nagrody wylicza wystawy, teatr, warsztaty i orkiestrę klazmerską Pogranicza. Na stronie internetowej Pogranicza czytamy, że Ośrodek „został docenione za ocalanie poprzez sztukę wielokulturowych tradycji i przywracanie ich społeczeństwu za sprawą innowacyjnych form sztuki i edukacji oraz pracy z młodym pokoleniem”, a także że w uzasadnieniu Nagrody podano: „Pogranicze przez 28 lat swojej działalności stało się żywą, kulturalną agorą, przestrzenią pracy nad pamięcią oraz centrum refleksji nad złożoną historią i tradycją Sejn, Polski i obszarów pogranicza Unii Europejskiej.
Niezależne, międzynarodowe jury, obyło posiedzenie w Amsterdamie w dniach 8-9 stycznia. Europejska Nagroda Kultury po raz pierwszy jest przyznana polskiej organizacji. W tym roku obok Pogranicza wyróżniono również londyński kolektyw Forensic Architecture, który „dokumentuje przypadki łamania praw człowieka za pomocą narzędzi architektów i urbanistów”. Obie organizacje zostały nagrodzone za determinację w zajmowaniu się – choć w różnej skali i w odmienny sposób – najpilniejszymi wyzwaniami współczesności.
Jak czytamy na stronie Pogranicza, w 2018 roku przypada jubileuszowa dziesiąta edycja Nagrody. Tegoroczne rozdanie odbywa się pod hasłem „Odważni obywatele”. Europejska Fundacja Kultury pragnie w ten sposób dostrzec i promować odważnych liderów zmian kulturowych, którzy inspirują tworzenie trwałych alternatyw społecznych, otwartych na wizję integracji europejskiej.
Nagroda, której fundatorką jest Małgorzata, księżniczka Niderlandów, przyznawana jest za tworzenie kultury przyczyniającej się do pozytywnych zmian w Europie. Każdego roku wyróżnione zostają osoby lub organizacje, które poprzez różne formy ekspresji artystycznej i filozoficznej refleksji kształtują postawy wspólnotowości i otwartości w Europie. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. John Akomfrah (brytyjski pisarz i reżyser filmowy), Borka Pavićević (serbska dramaturg i działaczka społeczna, założycielka Centrum Kulturowej Dekontaminacji w Belgradzie), Asli Erdogan (turecka pisarka i dziennikarka), Kretakor (węgierskie centrum sztuki współczesnej), Visual Culture Research Center (ukraińskie centrum badań nad sztukami wizualnymi będące platformą współpracy między naukowcami, artystami i działaczami społecznymi), Teatro Valle Occupato (włoski zespół teatralny, który chcąc zapobiec prywatyzacji rzymskiego teatru, rozpoczął strajk okupacyjny, później uspołecznił tę przestrzeń rozpoczynając w niej działalność artystyczną i społeczną na nowych zasadach – współpracy pracowników i widzów), Luc Mishalle (saksofonista i kompozytor, dyrektor MET-X – muzycznego centrum w Brukseli), Stuart Hall ( pochodzący z Jamajki kulturoznawca, działacz polityczny i społeczny) i Navid Kermani (niemiecki pisarz i orientalista).
Ceremonia wręczenia Nagrody przez byłą przewodniczącą Europejskiej Fundacji Kultury księżniczkę Niderlandów Małgorzatę odbędzie się 16 maja w teatrze Stadsschouwburg w Amsterdamie. Każdy z laureatów otrzyma po 25 tys. euro. Uroczystość zostanie poprzedzona cyklem debat i warsztatów w dniu 15 maja, które zgromadzą około stu osób z organizacji należących do sieci współpracy EFK. Uczestnicy będą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jakie działania należy podejmować w kulturze w obliczu wyzwań, przed którymi staje współczesna Europa i procesów powodujących przyspieszoną polaryzację oraz izolację wielu jednostek i grup społecznych. To spotkanie pod nazwą „Challenge” [Wyzwanie] toczyć się będzie w trzech blokach tematycznych: Alternatywne Rozwiązania Systemowe, Społeczeństwo Obywatelskie oraz Równość i Różnorodność.
W ramach przygotowań do uroczystości wręczenia Nagrody zespół Europejskie Fundacji Kultury odwiedzi Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Powstanie także krótki film prezentujący pracę Pogranicza.

Autor: (fran)