Piątek, 12 października 2018
Autorkę uhonorowano za książkę "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak otrzymała Ewa Wanat, autorka książki reporterskiej “Deutsche nasz. Reportaże berlińskie” (Świat Książki).

Ewa Wanat opisuje, jak doszło do tego, że Niemcy, którzy zgotowali światu okrutną wojnę, stali się dziś jednym z najbardziej otwartych społeczeństw Europy.
Pisze o uczeniu się tej otwartości, o blaskach i cieniach różnorodności nie tylko etnicznej czy religijnej, ale również stylów życia, postaw, wyborów. O oswajaniu obcości, poszerzaniu normy. O nowych Niemczech, które tworzą tureccy gastrabeiterzy, ich dzieci i wnuki, dzisiejsi uchodźcy, stara polska emigracja, anarchiści, squotersi, prostytutki, geje, lesbijki i transseksualiści, a przede wszystkim sami nowi Niemcy, dla których mitem inicjacyjnym jest rewolta 68 roku.
Wanat uważa, że wielu Niemców doszło do wniosku, że otwartość na Innych może ocalić ich od tego, czego się w sobie przestraszyli, stała się lekarstwem i próbą zadośćuczynienia. To książka o drugim życiu Niemiec po nazizmie.

Autorka opowiada o książce:

Ewa Wanat w latach 2003-2012 była szefową radia Tok FM, w latach 2013-2015 redaktor naczelną i dyrektor programową publicznego mazowieckiego Radia RDC. Od maja 2016 roku mieszka w Berlinie.

Beata Pawlak zginęła 12 października 2002 roku w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Nagroda jej imienia przyznawana jest od 2003 roku za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

Autor: ET