Wtorek, 13 lutego 2018

W sobotę 17 lutego i w niedzielę 18 lutego odbędą się I Targi Książki Historycznej i Podróżniczej w Zamku Czocha. Jak informują organizatorzy, będzie się działo! Targi w Zamku Czocha to nie tylko możliwość nabycia ciekawych pozycji książkowych, ale również panele dyskusyjne ze znanymi podróżnikami po Polsce i świecie. Można w ich trakcie posłuchać ciekawych i nietuzinkowych historii z życia podróżników, a także znanych historyków czy odkrywców.
Program – sobota 17 lutego: godz. 11. – oficjalne otwarcie imprezy, 11.30 – Jerzy Engelgard ,,Współczesna literatura historyczna w Polsce”, 12.15 – Łukasz Orlicki „Martwa Droga” – Ekspedycja na północną Syberię, 13.15 – Dariusz De Lorm – w poszukiwaniu zębów rekina – podwodna ekspedycja na Malediwy, 14. – Konkurs ,,Podróże Pełne Tajemnic” część 1., 15.30 – Michał Cessanis ,,Indonezja – Bali i Jawa wyspy Bogów i Demonów”, 16.30 – Tomasz Grzywaczewski „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, 17.30 – Michał Torz,, Wieczór rumuński”, 18.15 – Szymon Wasylów – prezentacja filmu ,,Pozostanie po nas las”
Niedziela 18 lutego – godz. 11. – Ryszard Czarnowski ,,Legenda Orląt”, 11.45 – Piotr Maszkowski – „Poszukiwanie skarbów – podróż w czasie i przestrzeni”, 12.30 – Konkurs – ,,Podróże Pełne Tajemnic” część 2., 13.45 – Joanna Lamparska ,,Dolny Śląsk – nierozwiązane tajemnice”, 14.30 – Piotr Kucznir ,,Sensacyjna historia tamy leśniańskiej z Zamkiem Czocha w tle”, 15.15 – Krzysztof Krzyżanowski ,,Boliwia. Cmentarzysko pociągów”, 16.– Ewelina Thepphaboot,,Jak Dziewczynie z Leśnej mieszka się w Tajlandii? O zwykłym życiu w niezwykłym miejscu”, 16.45 – Marek Gaworski ,,Piękno zamków i pałaców.”

Kilka słów o wykładowcach:
– Michał Cessanis – wicenaczelny „National Geographic Traveler” oraz redaktor naczelny portalu podróżniczego NaWalizkach.com.pl, a także autor książki „Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata” (National Geographic). Wcześniej był dziennikarzem „Expressu Ilustrowanego”, „Życia Warszawy” i „Rzeczpospolitej”. Podczas swoich wyjazdów odwiedził prawie wszystkie kontynenty. Uwielbia Azję, zwłaszcza Chiny, do których podróżuje dobrze zjeść i podszlifować język chiński, którego wciąż się uczy. Jest również ekspertem podróżniczym w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP, oraz w kanałach informacyjnych Polsat News i TVN 24 Biznes i Świat. Podróże Michała Cessanisa na bieżąco można śledzić także na portalu społecznościowym Facebook, na Instagramie oraz w kanale YouTube.
– Dariusz de Lorm – doświadczony nurek, uczestnik wielu wypraw nurkowych i podwodnych badań archeologicznych w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce obecnie kieruje akcją „Jezioro Tajemnic” na Jeziorze Drawsko.
– Marek Gaworski – Urodzony (w styczniu 1974 roku w Bolesławcu) Dolnoślązak. Żonaty, dwójka dorosłych dzieci. Fotograf, podróżnik po zamkach i pałacach Europy, autor ponad 50 albumów, książek i monografii dot. zamków i pałaców. Nagradzany m.in. na targach turystycznych w Poznaniu. Współpraca m.in. z wydawnictwem Arkady z Warszawy, które wydało dwie książki autorskie (trzecia w połowie 2018 roku pod wstępnym tytułem „Dwory, pałace, zamki w Polsce”).
– Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zwaną Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
– Krzysztof Krzyżanowski – znany także jako „Czarny”, rocznik 1976. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. W ostatnich latach kierował działem prawnym w spółce handlowej, od 2011 roku zarządza dużymi projektami budowlanymi na terenie Polski. Wraz z Dariuszem Wójcikiem tworzą niezależny duet sceptycznych badaczy, dziennikarzy, eksploratorów i fotografów, wspomagani w czasie swoich badań i wypraw przez przyjaciół i znajomych. Pasjonują ich stare kopalnie, nieznane dokumenty kartograficzne, ślady dawnego górnictwa nie tylko w terenie, ale także w pamięci ludzkiej i zaułkach archiwów. Organizatorzy akcji badawczych na terenie Dolnego Śląska. Od 2003 roku współpracują z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 roku z ogólnopolskim miesięcznikiem „Odkrywca”. Opublikowali ponad 110 opracowań z dziedziny górnictwa. Współautorzy części górniczej w monografii Gór Sowich „W cieniu Wielkiej Sowy” (2006), artykułów w publikacjach dotyczących Srebrnej Góry („Twierdza Srebrnogórska II i III”, 2008, 2010), opracowań naukowych wydawanych przez Politechnikę Wrocławską dotyczących dziejów górnictwa („Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury” 2010, 2009, 2008). Autorzy książek: „Podziemny świat Kamionek” (2007), „Kamionki. Powrót pod ziemię” (2010), „Zapomniane podziemia – cz.1” (2011) oraz „Zapomniane podziemia – cz.2” (2012). Współautorzy rozdziału o kopalniach do książki „Ślężańskie światy” pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego (2011).
– Piotr Kucznir – regionalista, rekonstruktor epok historycznych, miłośnik historii regionu Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Autor książki o zamku Czocha zatytułowanej ,,Tajny Zamek Czocha” oraz wielu artykułów związanych z jakże ciekawą historią wspomnianych ziem. Swą przygodę z zagadkami regionu rozpoczął na poważnie po przejściu na emeryturę (żołnierz zawodowy). Doświadczenie zdobyte w wojsku wykorzystuje w tropieniu zagadek czasów minionych. Marzy mu się odkrycie zagadek ,,ukrytych na widoku”.
– Joanna Lamparska – szuka ukrytych skarbów, pisze o nich książki, podróżuje daleko i blisko. Śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele „przewodników innych niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi Czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym, bierze udział w akcjach eksploracyjnych. Od lat współpracuje również m.in. z „National Geographic”, „Travellerem”, „Focusem” i „Witaj w Podróży”. Jest autorką scenariusza cyklicznego programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia.
– Piotr Maszkowski – redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, historyk, doświadczony dziennikarz z kilkunastoletnim stażem specjalizujący się w historii, tajemnicach II wojny światowej, nieznanych epizodach okresu PRL, tematyce dotyczącej eksploracji i poszukiwań skarbów. Autor ponad 300 opublikowanych artykułów i opracowań materiałów archiwalnych.
– Paweł Nowaczek – jego pasją jest historia i militaria azjatyckie. Opowie o podroży do Japonii szlakiem japońskich kowali oraz sztuki wykonywania miecza japońskiego na przestrzeni dziejów poczynając od pierwszych kowali epoki Heian, kończąc na najlepszych współczesnych pracowniach płatnerskich, wykonujących broń dla najbogatszych ludzi na świecie, członków Yakuzy, czy tez kolekcjonerów unikatowego oręża jaka jest bezsprzecznie japońska katana. Podczas prelekcji zobaczymy wiele przykładów oryginalnej broni z Kraju Kwitnącej Wiśni.
– Łukasz Orlicki – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad dziesięciu lat pracuje w „Odkrywcy”. Obecnie kieruje działem badawczym miesięcznika znanym jako GEMO – Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca”. Koordynował wiele projektów archeologicznych i eksploracyjnych na lądzie, pod ziemią i pod wodą. Uczestniczył m.in. w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie (badanie to nominowano w 2007 roku do nagrody „National Geographic” w kategorii Naukowe Odkrycie Roku), poszukiwaniach archiwum KG AK i odkryciu depozytu broni, zakończonych sukcesem badaniach pobojowisk lotniczych z lat 1939–1945, a przede wszystkim w tropieniu śladów podziemnych fabryk, tajemniczych tuneli i skarbów. Autor kilkuset artykułów z dziedziny historii, w większości opublikowanych na łamach „Odkrywcy” i „Gazety Rycerskiej”.
Ewelina Thepphaboot – podróżniczka, fotoreporterka, autorka bloga www.ewelina.thepphaboot.com. Pochodzi z Leśnej, na co dzień mieszka w Tajlandii, gdzie kreuje autorskie „Giant Jungle Cocktails” – ponad stucentymetrowe koktajle.
– Michał Torz – dziennikarz Telewizji Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”, ale jego największą pasją jest Rumunia. Przez kilka miesięcy mieszkał w Transylwanii, teraz jeździ tam kilka razy do roku. Jest autorem przewodnika wydawnictwa Pascal, bloga, a także portalu www.wRumunii.pl
– Szymon Wasylów – krótka prelekcja i prezentacja filmu dokumentalnego „Pozostanie po nas las”. Film relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Nekropolie Polaków w Bośni nie przypominały dotąd tych znanych nam na co dzień. Większość cmentarzy była pokryta gęstym i niedostępnym lasem, do którego trzeba było karczować sobie drogę maczetami i pilarkami. Cmentarze oznaczane były roboczo poprzez wycięcie na drzewie symbolu krzyża.
Podczas trwania targów organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie ,,Podróże Pełne Tajemnic”. Zaproszenie brzmi: „Podróże to Twoja pasja? Zwiedzasz ciekawe miejsca i chcesz o nich opowiedzieć? Podróże Pełne Tajemnic to całkiem nowa propozycja, pokaż się i zgarnij ekstra nagrody. Wystarczy tylko: w 12 minut zaprezentować swoją niesamowitą przygodę. Udowodnij nam, że to właśnie Twoja jest najciekawsza, możesz pokazać zdjęcia, filmy lub ciekawe przedmioty… Do wygrania wspaniałe nagrody. takie jak: pobyty w zamku, vouchery na zwiedzanie zamku, nagrody książkowe”. Zgłoszenia były przyjmowane do 5 lutego, ale można jeszcze spróbować napisać na adres: b.stypczyc@amwhotele.pl
Kontakt: Zamek Czocha Sucha, 59-820 Leśna, tel: 75 721 15 53, fax: 75 724 22 30, e-mail: zamekczocha@amwhotele.pl

Autor: (fran)