Wtorek, 17 stycznia 2017
Relacja naocznego świadka
W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku oddziały polskiego wojska przekroczyły naszą południową granicę, aby wziąć udział w operacji "Dunaj". Wraz z tysiącami żołnierzy innych krajów "miłujących pokój" czyli Armii Czerwonej, Bułgarskiej Armii Ludowej, Armii Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Węgierskiej Amii Ludowej wkroczyły do Czechosłowacji, aby skutecznie zatrzymać reformy zapoczątkowane "Praską Wiosną" i umocnić władzę Komunistycznej Partii Czechosłowacji w ramach narzuconej przez Związek Radziecki "Doktryny Breżniewa". Leonid Breżniew, I sekretarz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, głosił, że państwa wchodzące w skład sowieckiego bloku mają ograniczoną suwerenność i w przypadku problemów wewnętrznych tzw. "wspólnota socjalistyczna jako całość ma prawo do interwencji na terytorium" takiego państwa, co nazywane było do tego "niesieniem pomocy naszym towarzyszom". Nie zastosowano jej w Polsce w grudniu 1981 roku, bo -własnymi siłami" polscy towarzysze wprowadzili stan wojenny. Ale w Czechosłowacji doktryna ta została brutalnie zrealizowana.  W operacji czechosłowackiej w polskich oddziałach uczestniczyli też specjaliści od propagandy, a wśród nich początkujący dziennikarz wojskowy w stopniu plutonowego - Jan Janusz Akielaszek. Dzisiaj jest to niezwykle barwna postać we wrocławskim świecie kultury, ale też i polityki, właściciel specjalizującego się w publikacjach kulinarnych wydawnictwa "W Kolorach Tęczy", uczestnik wielu niestandardowych wydarzeń targowych i nietargowych w naszym środowisku.  Jest rzeczą wyjątkową i godną uznania, że właśnie Jan Janusz Akielaszek spisał swoje wspomnienia z pamiętnych dni 1968 i 1969 roku, gdy …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 882 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się