środa, 13 września 2017
Unikatowa kolekcja fotografii Czesława Czaplińskiego

Czesław Czapliński zaprasza na premierową prezentację unikatowej, sygnowanej ręką obu artystów teki zdjęć Tomka Kawiaka autorstwa Czesława Czaplińskiego, która zwiera 10 fotografii formatu 30×40 cm, a wydana została w limitowanym nakładzie 10 egz. Spotkanie odbędzie się w Galerii Fibak, przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie, jutro czyli w czwartek 14 września o godz. 18.
Zdjęcia wykonane zostały we Francji, Włoszech, Holandii i w Polsce w trakcie – trwającej od dwudziestu lat – przyjaźni obu artystów.

Tomek Kawiak (pseudonim artystyczny „Tomek”) jest malarzem i rzeźbiarzem zamieszkały na stałe we Francji od 1970 roku. Urodził się w 1943 roku w Lublinie. Jest absolwentem warszawskiej ASP (1968) oraz Academie des Beaux Arts w Paryżu (1973). Przez 14 lat był profesorem Instytutu Sztuki w Orleanie we Francji. Autor wielu happeningów artystycznych, z których najgłośniejszy – zrealizowany w Lublinie w 1970 roku – „Bol Tomka Kawiaka”, uważany jest za pierwszą w Polsce akcję ekologiczną, szeroko omówioną w dziejach polskiej sztuki powojennej. Od 1976 prowadzi akcję tzw. „cegłowania” („Brickwork”), w ramach której – podróżując po świecie – zostawia „Cegłę Tomka Kawiaka” (cegła wypalona z czerwonej gliny i opatrzona autorską pieczęcią) w miejscach swego pobytu. Realizuje monumentalne rzeźby na temat dżinsów i kieszeni. Krytycy nazwali go kronikarzem XX wieku. Od 1997 roku realizuje projekt „Długa droga dżinsów”, który początkowo przewidziany dla Chin, rozrósł się i prezentowany był w wielu miejscach naszego globu. Ma na swym koncie dużą ilość wystaw w rożnych zakątkach świata, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Japonii, Chinach, Korei i Australii. Wiecej na www.tomekkawiak.com

Czesław Czapliński jest światowej sławy artystą fotografem, dziennikarzem i autor filmow dokumentalnych. Urodzony w 1953 roku w Łodzi, od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Autor 40 albumow i książek, wielu filmow dokumentalnych, miał 200 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Krolewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. W ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak Muhammad Ali, Maurice Bejart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol. Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twoj Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Autor: (fran)