Wtorek, 9 listopada 2004
Przegląd prasy Książki wybłagane Po raz piąty publikujemy fragmenty najciekawszych artykułów z polskiej prasy wysokonakładowej. W dniach 26 października - 6 listopada ukazało się ponad 160 tekstów związanych z rynkiem książki. W przeglądzie pomijamy teksty na tematy bieżące, o których piszemy równolegle w Bibliotece Analiz, jak prywatyzacja WSiP, sukcesy księgarni Merlin. com.pl, targi w Krakowie, czy targi Atena. W przeglądzie nie polemizujemy z autorami, nie komentujemy tekstów, nawet jeśli cytowane fragmenty skłaniają nas do tego. Nasz Dziennik 3 listopada drukuje artykuł "Przewrót w polskiej oświacie". Czytamy w nim m.in.: Wielu nauczycieli i ekspertów uważa, że zmiana podstawy programowej oznacza (...) niepotrzebną rewolucję programową i podręcznikową. Opracowaniem projektu nowej podstawy na zlecenie MENiS zajmuje się Instytut Spraw Publicznych. Powołał on sześć zespołów roboczych. (...) Od października do grudnia br. każdy zespół opracuje opisy przedmiotów należących do dziedziny kształcenia na wszystkich szczeblach edukacji. (...) - Podstawa programowa wymaga poprawy, ale całkowite przebudowanie jest (...) nieuzasadnione - zaznacza Jolanta Dobrzyńska, była dyrektor departamentu kształcenia i wychowania MENiS. (...) Resort tłumaczy, że podstawa programowa musi zostać zmieniona, gdyż obecnie nie zawiera w sobie standardów wymagań egzaminacyjnych, co w efekcie kończy się tym, że na studia przychodzą niedouczeni maturzyści. Nauczyciele kontrargumentują, że pierwsi absolwenci szkół średnich, których objęła reforma szkolna, trafią na uczelnie dopiero w roku 2005. (...) MENiS po czterech latach postanawia zacząć wszystko od początku. Anglicy twierdzą, że na proces ostatecznego dopracowywania testów egzaminów zewnętrznych potrzeba 10 lat prób - wskazuje Jolanta Dobrzyńska. Na wiosnę ma się odbyć przedstawienie wyniku prac zespołów ekspertów ISP i dyskusja nad projektem. (...) Rok 2005 miałby być czasem szkolenia nauczycieli i pisania nowych podręczników. (...) Resort nie potrafi powiedzieć, ile będą nas kosztowały aktualne i przyszłe prace nad podstawą, szkolenie nauczycieli i zmiana podręczników. Gazeta Krakowska 27 października publikuje tekst "Rosyjski wraca do łask": Konsul generalny Republiki Rosyjskiej w Krakowie, Leonid Rodionow przekazał uczniom klas 4-6 ze szkoły podstawowej nr 113 ponad 100 podręczników do nauki języka rosyjskiego. Książki przyjechały do Krakowa z Moskwy. Nauczycielki rosyjskiego z SP 113 nie kryją radości - nowe podręczniki pełne są wierszyków i zagadek, których brakuje w książkach (...) opracowanych przez Polaków. - Po cichu, ale język rosyjski wraca do łask. Zrobimy wszystko, aby jak najwięcej szkół zaopatrzyć w podręczniki - mówił Leonid Rodionow. Polityka 30 października publikuje tekst " Jesienne bestsellery". Czytamy tam: Od kilku lat przyzwyczailiśmy się do dwóch …
Wyświetlono 25% materiału - 390 słów. Całość materiału zawiera 1562 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się