szukanie
zaawansowane
 
Wtorek, 21 marca 2017

Listy Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego

Czytelny szyfr i piękna literatura

Wilk & Król Oficyna Wydawnicza poinformowała, że właśnie ukazała się książka "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza" ze wstępem i w opracowaniu Anny Król (na zdjęciu) o związku Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego. Jak przekazuje wydawca, była to "miłość, bez której nie byłoby "Tataraku" ani "Kochanków z Marony". 

Premierowa prezentacja książki z udziałem autorki opracowania oraz Mariusza Bonaszewskiego, Bartosza Gelnera i Jacka Poniedziałka odbędzie się w poniedziałek 27 marca o godz. 19. w klubie SPATiF w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 45. Wieczór i rozmowę będzie prowadzić krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski.

"Wszystko jak chcesz" to publikowana po raz pierwszy korespondencja sprzed pół wieku. Prawdziwa historia męskiej miłości, którą rządzą uniwersalne prawa tragedii i romansu. Czyta się ją jak powieść. Poznali się przypadkiem, w styczniu 1953 roku. Jerzy Błeszyński, 21-letni inżynier, przyszedł z delegacją na Stawisko, do domu słynnego pisarza. Jarosław Iwaszkiewicz dobiegał sześćdziesiątki, miał już sukcesy i rodzinę na utrzymaniu. Jerzy - żonę, pracę w fabryce i przytłaczające myśli wzmagające się wraz z postępującą gruźlicą. Wkrótce stał się dla Iwaszkiewicza całym światem.

Miał jednak przed nim sekrety, odpisywał rzadko. Wymykał się, zanurzał w inne związki i chorobę. Zaś Iwaszkiewicz, świadomy siły swych uczuć i uwikłania, czerpał z relacji namiętność, uniesienia i literackie inspiracje. W szczerej, pozbawionej kreacji korespondencji stworzył własny autoportret odbiegający od oficjalnego wizerunku. W 252 listach, które napisał w ciągu siedmiu lat, obnaża i analizuje samego siebie w skrajnych stanach. Jest uskrzydlony i uwięziony, zmysłowy i irytujący. Kochanie na zmianę inspiruje go i dręczy, prowadzi na skraj obsesji, a nawet śmieszności. Tak silnej więzi nie zmieniła nawet śmierć.

W maju 1959 roku Iwaszkiewicz przerwał oficjalną delegację do Moskwy. Z lotniska pojechał prosto do szpitala przeciwgruźliczego w Turczynku. Spędzili tam ostatnie wspólne chwile. Pomagał umyć i ubrać ciało do pochówku. Na pogrzeb nie poszedł.

Dręczony rozpaczą i niewiedzą, nie przestawał pisać listów. Zwracał się do Jerzego tak, jakby ten udał się w podróż. Tak samo wyczekiwał wiadomości i relacjonował codzienne sprawy, rozpoczął też śledztwo ? próbował ustalić prawdę o uczuciach i intencjach ukochanego. Z czasem znalazł ukojenie. Ostatni list napisał niemal rok po pożegnaniu z przyjacielem.

Późny związek przyniósł autorowi głębokie doznania, a nam ? jedne z najwspanialszych jego utworów. Chłopak z Brwinowa zainspirował "Tatarak", "Kochanków z Marony", "Wesela Pana Balzaka", "Wzlot", a także liczne wiersze. 

Olśnienie młodością, fascynacja pięknem i cień śmierci, która pochłania rozkwitające życie ? wszystkie te uczucia Iwaszkiewicz przeniósł do literatury tworząc subtelny, niezatarty ślad uczucia, które zaskoczyło go, gdy oswajał już własne przemijanie.

"Wszystko jak chcesz" to rozpisana na dni i noce anatomia miłości - od fascynacji i wzlotu, przez zazdrość i zranienie, aż po kres i żałobę. Historia bliskości na przekór wszystkiemu pozostaje jednak niedopowiedziana. Nie wiadomo, co stało się z listami odsyłanymi przez Jerzego. Tym bardziej dramatycznie wybrzmiewają słowa pisarza. "Miłość z wzajemnością, to musi być cudowne, ja o tym nic prawie nie wiem - a jednak się cieszę z tych ułamków i okruchów, które padają na mój stół" (Jarosław Iwaszkiewicz do Jerzego Błeszyńskiego 18.09.1958).

Anna Król, autorka opracowania: "Nigdy wcześniej nie czytałam korespondencji tak poruszającej, wciągającej i świeżej. Dopiero te listy uświadomiły mi, jak wielowymiarowym człowiekiem był Iwaszkiewicz. Żył pełnią życia - zewnętrznego i uczuciowego, był niesamowicie odważny i niepewny siebie jednocześnie. Szczery, pełen uczuć. Te listy są ważnym kluczem pozwalającym czytać głębiej jego twórczość. Rzadko się zdarza, by pisarz zostawił tak czytelny szyfr. I wreszcie - to piękna literatura. Chyba sam Iwaszkiewicz nie był świadomy, że stworzył tak poruszającą autobiografię".

Anna Król (ur. 1979) jest pisarką, reżyserką, kuratorką projektów audiowizualnych. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" oraz "Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia". Opracowała i wydała "Kocią książkę" Jarosława Iwaszkiewicza oraz "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego". Pomysłodawczyni i dyrektor międzynarodowego festiwalu literackiego Big Book Festival. Autorka spektakli "Wieczorem", "Hamlet#casting", "Miłość" (premiera w czerwcu 2017 roku). Wydawca, współtwórczyni Oficyny Wydawniczej Wilk& Król.

W najbliższym numerze "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" ukaże się wywiad z Anną Król o listach Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego i ich publikacji.


(fran)
REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
Książki z drobnymi defektami typu otarcia i zarysowania okładki, zagięte rogi, zabrudzenia lub zażółcenia bloku itp. 

Książki sprzedajemy z rabatem min. ...

"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl