Poniedziałek, 15 kwietnia 2019
Zakończyły się Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku

– W tym roku wprowadziliśmy nowy element do programu Targów. Zrobiliśmy bardzo dobre spotkanie z blogerami, sala była pełna, co potwierdza, jak dużo osób jest zainteresowanych promocją książki i rozmową o książkach. Wprowadziliśmy element gier edukacyjnych, pozwoliliśmy czterem wydawnictwom pojawić się z takimi grami i to się sprawdziło, bo kupowali je rodzice z dziećmi, co sprzyja integracji w rodzinie. Zaprosiliśmy w tym roku kilku poetów, bo to jest nasza misja i chcemy dojść do tego, aby nasza stuosobowa sala była pełna na takich spotkaniach. Najważniejsze jednak były spotkania w Sali kameralnej, w których uczestniczyło po trzystu czytelników. Mieliśmy zrobić w tym roku mniej spotkań, a zrobiliśmy dwa razy więcej, a czytelnicy to wytrzymują, co sprawia nam prawdziwą radość – powiedział Andrzej Kalinowski, główny organizator Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.

Frekwencja była wyższa niż rok temu, kiedy Targi odwiedziło 17 tys. osób. Organizatorzy szacują ją na 20 tys. osób. W trakcie targów odbyły się 42 spotkania, w których uczestniczyło 60 autorów. Swoją ofertę prezentowało 90 wystawców. – To jest tyle, ile możemy maksymalnie przyjąć i więcej nie przyjmiemy – mówił Andrzej Kalinowski, który potwierdził, że nie ma potrzeby przenoszenia Targów w inne miejsce. – Filharmonia i Opera Podlaska to najlepsze i magiczne miejsce, dzięki czemu Targi cieszą się powodzeniem i wszyscy są zadowoleni: wydawcy, pisarze i czytelnicy. Na przyszły rok mamy kilka nowych pomysłów i nadszedł już czas, aby pojawił się u nas laureat Nagrody Nobla – dodał.

Gwiazdą tegorocznych targów był Chris Carter (na zdjęciu), który promował nową powieść “Galeria umarłych”. Z czytelnikami spotkali się również: Grzegorz Kasdepke, Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Jacek Hugo-Bader, Adam Wajrak, Joanna Bator, Paweł Smoleński.

Na stoisku BookBook odbyło się spotkanie z Janem Krzysztofem Piaseckim, autorem zbioru podlaskich opowiadań „Cegiełki i inne opowiadania”(Biblioteka Słów).

 

 

 

Ósma edycja Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku odbyła się między 12 a 14 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Targom towarzyszył Festiwal Literacki “Na pograniczu kultur”. To jedyne targi książki w Polsce północno-wschodniej. Ich organizatorem jest Fundacja Sąsiedzi, a współorganizatorami Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek.