środa, 19 grudnia 2018
Poleca Psychoskok

Rynek wydawniczy przepełniony jest ogromną ilością książek. Co miesiąc pojawiają się kolejne premierowe wydania. Jedni czekają z niecierpliwością na kolejne pozycje swojego ulubionego autora, bądź na kontynuację losów znanych już bohaterów. Są czytelnicy wierni jednemu gatunkowi literackiemu. Ale są też tacy, którzy chłoną co ktoś poleci bądź zainteresują się samym opisem książki i chcą przeczytać więcej. Kto chciałby odskocznię od literatury spokojnej, stonowanej, przepełnionej humorem, ten koniecznie musi zapoznać się z proponowanymi poniżej treściami. Jednak należy mieć na uwadze to, że są to książki dla ludzi o mocnych nerwach, więc nie dla każdego. Są momenty, kiedy naprawdę czytelnik będzie mocno zszokowany i przerażony.

„Pąk szkarłatnej róży” Tadeusza Sałka, to jedna z takich pozycji, która na początku wydaje się być zwykłą literaturą obyczajową, by za chwilę akcja nabrała takiego tempa i przerodziła się
w piekło. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, Ewa, która z braku zajęcia po ukończonej szkole postanawia wyjechać za granicę, w celach zarobkowych. Nadarza się ku temu okazja, dlatego dziewczyna długo nie zastanawiając się postanawia z niej skorzystać, by podratować rodzinny budżet. Opiekunka do dziecka nie jest wymarzonym zajęciem Ewy, ale skoro innej pracy nie ma, to trzeba wziąć i tę. Wbrew przeciwnościom rodziców, Ewa decyduje się na wyjazd. Złe przeczucia zaczynają ogarniać dziewczynę, kiedy wysiada w Niemczech na dworcu. Nieznajomy mężczyzna zabiera ją do domu, w którym natychmiast zostaje zamknięta. Teraz już wie co jej grozi. Padła ofiarą handlarzy żywym towarem, którzy sprzedają ją jak zwykłe mięso okrutnemu Turkowi. Jednak to dopiero początek gehenny jaka czeka Ewę.

To książka obowiązkowa przede wszystkim dla młodych dziewczyn, wyjeżdżających do pracy za granicę. Stanowi ostrzeżenie dla naiwnych ludzi, którzy skuszeni obietnicą lepszego zarobku padają ofiarą oszustów.

http://www.psychoskok.pl/produkt/pak-szkarlatnej-rozy/

 

Realia polskiej, przeciętnej rodziny przedstawia Dominika Czajka w swojej książce „Królowa kokonu”. Zofia pracuje na kasie w hipermarkecie, wychowuje dwie córki, w tym jedną bardzo chorą, a mąż? On jest wiecznie awanturującym się pijakiem. Lęk, przerażenie, smutek
i nadzieja na poprawę sytuacji to emocje, które towarzyszą każdego dnia po przebudzeniu. Jedyna rzecz jaka trzyma Zofię przy życiu to córki. Dla nich musi choć z pozoru być silna i dawać im nadzieję, która umiera ostatnia. Bohaterka książki w źle zrozumianej jedności, miłości małżeńskiej, trwa w patologii i nie rozumiejąc jak szkodliwe dla rozwoju jej dzieci i własnego dobra, jest ta bezsensowna szarpanina z chorobą alkoholową. Cała historia widziana jest oczami dziecka i z takiej perspektywy przedstawiona. Dziecko bezbronne, zagubione, przerażone nie boi się zadawać pytań, bo nie rozumie istniejącej sytuacji. Ob

serwuje postępowanie rodziców i próbuje je interpretować na swój sposób. W oczach dziewczynki matka postępuje dziwnie, dlatego potępia jej zachowanie, a ojciec nadużywając alkoholu
i urządzając libacje zachowuje się zabawnie i komicznie. Dramatyczne balansowanie Zofii na linii życia powoduje, że egzystuje jak w tytułowym kokonie.

http://www.psychoskok.pl/produkt/krolowa-kokonu/

 

Kolejną przejmującą pozycją są „Puzzle” Tori Ritner. Opowieść o skrzywdzonym dziecku w dzieciństwie i jego przełożeniu na dorosłe życie. Historia dojrzałej kobiety wychodzącej z uzależnienia. Wojowniczki walczącej każdego dnia o lepsze życie dla siebie i dzieci, ale którą wciąż dopadają demony z przeszłości. Wiele lat walczyła z sadystycznym ojcem, który karcił ją za wszystko, zastraszał i poniżał. Dopiero po wielu latach nabrała odwagi by stawić mu czoła. Syndrom DDA czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików to trudne doświadczenia. Osoby takie żyją w przekonaniu, że im pomóc nie można, że na to nie zasługują. Uważają, że przyczyna picia, któregoś z rodziców to przez nie, że one się do tego przyczyniły. Bohaterka książki postanowiła zawalczyć o siebie. Z każdym dniem układa swoje życie na nowo. Czy rzeczywiście uda jej się przebaczyć? Żyć w spokoju i w harmonii z własnym wnętrzem, bez obwiniania się za złe postępowanie ojca? Tę książkę koniecznie trzeba przeczytać.

http://www.psychoskok.pl/produkt/puzzle/

Równie wstrząsającą pozycją jest jedna z książek Anki Mrówczyńskiej „Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?”. Brutalny i mroczny thriller psychologiczny, z zawrotnymi zwrotami akcji. Kazirodztwo, gwałt, tortury, brutalne morderstwa, to tematy pojawiające się w książce. Kilkoro bohaterów, którzy wydawać by się mogło, nie są ze sobą bezpośrednio powiązani, ale czy na pewno? Może to jeden z wariantów rzeczywistości? Bohaterami są zwykli ludzie, których życiowe zakręty w pewnych momentach tak się splątały, że nie widać szans na ich wyprostowanie. Andrzej w obronie matki i rodzeństwa pozbawia życia swojego ojca. Jagoda ucieka z domu, by poznać inne, ciekawsze życie. Skorumpowany prokurator wykorzystujący byłe skazane osoby do nikczemnych planów. Maja uciekająca ze swoim chłopakiem przed policją.

Na żadnym etapie książki nie możemy być pewni, który z wariantów jest tym prawdziwym, aż do samego zakończenia. Książka bardzo kontrowersyjna, mocna, dla ludzi o silnych nerwach.

http://www.psychoskok.pl/produkt/uspiona/

Anka Mrówczyńska zadebiutowała w 2015 roku dziennikiem napisanym w szpitalu psychiatrycznym „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychologiczno-psychiatryczne i polecana jest zarówno studentom, jak i specjalistom z szeroko pojętej dziedziny ochrony zdrowia psychicznego. Po sukcesie „Psychiatryka” rozpoczęła prace nad kolejnymi częściami cyklu „Młody bóg z pętlą na szyi”. Tuż przed 30. urodzinami wydała książkę „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”, która jest próbą nabrania dystansu do problemów wynikających z pogranicznego zaburzenia osobowości.

http://www.psychoskok.pl/autorzy/anka-mrowczynska/

 

Mocne i szokujące książki pozostają w pamięci na długo. Czyta się je bo, albo taką tematykę się lubi, albo wbrew rozsądkowi, by przeczytać i zobaczyć co w nich tak szokuje i przeraża. Jednak są to książki po których koniecznie trzeba wziąć oddech, by przejść do następnej. Przy wielu z nich pojawia się złość, bezradność i emocje tak silne, że chciałoby się ją rzucić z wielką siłą w kąt. Niedowierzanie, że takie rzeczy mogą mieć miejsce, ściśnięte serce i rozpacz, uczucia trudne do opisania, bo każdy będzie przeżywał inne. Jeśli szukacie książek mocnych to te przedstawione koniecznie musicie przeczytać.

 

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/intrygujaca-wciagajaca-szokujaca-ksiazka/

http://www.psychoskok.pl/

 

 

Podaj dalej