Wtorek, 27 września 2005
Wniosek o upadłość Wolumenu
29 sierpnia zarząd hurtowni Wolumen złożył wniosek o upadłość. Sąd z listy syndyków i komisarzy wyznaczył osobę do zbadania zasadności wniosku. Do południa 23 września żadne opracowanie nie wpłynęło jednak do sądu, badająca sprawę pani komisarz miała stwierdzić, że złoży je w poniedziałek 26 września. W przypadku Wolumenu ustalenie najprostszych nawet faktów – kto i kiedy złożył wniosek albo czy jest nadzór sądowy – jest zadziwiająco trudne. Panią komisarz warto natomiast zapytać: kiedy i jaka opinia znajdzie się w sądzie? Ale pani komisarz nie jest pracownikiem sądu, sąd nie podaje zatem jej nazwiska. Jarosław Goszczyński, prezes Wolumenu, także. Tłumaczy, że komisarz nie jest od rozmów z prasą. Pracownicy Wolumenu nie mają prawa komentować sytuacji, szefowie unikają rozmów z Biblioteką Analiz. Pracownice sądu 23 września podawały kompletnie sprzeczne informacje, wraz z taką, że w wydziale ds. upadłości sprawy Wolumenu w ogóle nie ma… Stan na 25 września jest jednak jasny – wniosek jest badany, decyzja sądu nie zapadła i nie jest przesądzone, jaka ona będzie. Wyniki Wolumenu sp. z o.o. za rok 2004, które są w dyspozycji redakcji Biblioteki Analiz [tabele obok], nie są takie złe. Dwaj rozmówcy, znający od podszewki wielooddziałowe hurtownie, nie zgodzili się na oficjalne omówienie wyników. Nieoficjalnie stwierdzili jednak, że na podstawie takiego bilansu sąd nie ogłosi upadłości. A na marginesie – jest równie zadziwiające, jak wiele osób komentujących sytuację w Wolumenie zastrzega sobie anonimowość. Nie wiadomo przy tym, jakie dodatkowe dokumenty złożył zarząd Wolumenu, jakie były wyniki hurtowni za pierwsze półrocze 2005 roku, ani tak do końca, jakie były motywy do podjęcia tak daleko idących kroków. Czy wyłącznie wymogi KSH? Jarosław Goszczyński nie chciał tego komentować. Nie odpowiedział również na pytania co do przewidywanych braków po zwrotach z księgarń, czy wartości zapasów konsygnacyjnych i fakturowanych. Zapowiedział, że książki będące w konsygnacji zostaną zwrócone, a zafakturowane będą rozliczone „w bliżej nieokreślonej przyszłości”. 19 września poprosił o telefon za tydzień-dwa. W dniach 20-23 września był nieosiągalny. Pani komisarz Tatarynowicz badająca zasadność wniosku Wolumenu, „złapana” wreszcie przez nas 23 września, poprosiła o telefon „za pół godziny”. I stała się nieosiągalna. Telefon kilkukrotnie odebrał jej syn, także prawnik, który wyraźnie przesuwał rozmowę na poniedziałek.                             Niewykluczone, że w chwili, gdy ten numer Biblioteki Analiz dotrze do czytelników, decyzja sądu (a przynajmniej treść opracowania) będzie znana. Jeśli ten ogłosi upadłość, do spółki wejdzie syndyk, a majątek firmy (w tym książki zafakturowane) będzie zabezpieczeniem należności wobec uprzywilejowanych wierzycieli. Ponieważ Wolumen nie sprzedaje książek, tylko je zwraca, to im dłużej będzie się rozliczać, a syndyk pracować, tym koszty będą większe, a pieniądze dla wydawców mniejsze. Jeśli sąd nie …
Wyświetlono 25% materiału - 438 słów. Całość materiału zawiera 1755 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się