Czwartek, 21 marca 2019
Wyniki Konkursu o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza

Biblioteka Raczyńskich ogłosiła wyniki Konkursu o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza na najlepsze książki o Poznaniu wydane w 2018 roku. W tej edycji jurorzy, prezentujący środowisko bibliotekarskie, medialne i naukowe, wybierali z ponad  stu tytułów, wśród których znalazły się książki dla dzieci i młodzieży, powieści obyczajowe, kryminały  oraz  pozycje naukowe i  popularnonaukowe  z różnych dziedzin ( m.in. historia- w tym szeroko reprezentowany temat  Powstania Wielkopolskiego, a także  językoznawstwo,  architektura).

Nagrodzono:

  1. Edytę Bątkiewicz-Szymanowską, autorkę książki „Tytus Działyński (1796-1861)”
  2. Magdalenę Weber-Faulhaber wraz z zespołem za książkę „200 sztuk”
  3. Agnieszkę Wilkaniec, autorkę książki „Stan zachowania i trwałość historycznych układów przestrzennych dawnych wsi i majątków w strukturze Poznania”

 

Nominację do POSNANIANÓW 2018 uzyskały następujące tytuły:

  1. Edyta Bątkiewicz-Szymanowska, „Tytus Działyński (1796-1861)”
  2. „200 sztuk” pod red. Magdaleny Weber-Faulhaber
  3. Tomasz Jurek, „Biskupstwo poznańskie w wiekach średnich”
  4. Bartłomiej Marcinkowski, „Hotel”
  5. Katarzyna Gieszczyńska-Nowacka i in., „Seweryn Mielżyński 1804-1872”
  6. Magda Podbylska; il. Katarzyna Bukiert, „A u nas powstanie!”
  7. Bogumił Rudawski, „Grabież mienia w Kraju Warty 1939-1945. Działalność Urzędu Powierniczego w Poznaniu”
  8. „Studencki Komitet Solidarności w Poznaniu. Spojrzenie po czterdziestu latach. Studia i świadectwa” pod red. Jerzego Fiećki i Przemysława Zwiernika
  9. Agnieszka Wilkaniec, „Stan zachowania i trwałość historycznych układów przestrzennych dawnych wsi i majątków w strukturze Poznania”
  10. Magdalena Mrugalska-Banaszak, „Wilda w czterech odsłonach 1235-1945”

Uroczyste wręczanie nagród i spotkanie z laureatkami zaplanowano na początku kwietnia.

Od 1999 roku Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu  organizuje doroczny przegląd wydawnictw poświęconych Poznaniowi. Najlepsze posnaniana honorowane są Nagrodą im. Józefa Łukaszewicza, nawiązującą do tradycji przedwojennej nagrody Rady Miejskiej za badania nad historią Poznania. Józef Łukaszewicz jest nie tylko autorem pierwszej monografii Poznania (Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania w dawniejszych czasach, Poznań 1838); dla nas to przede wszystkim “pierwszy bibliotekarz”, czyli dyrektor Biblioteki Raczyńskich w latach 1829-1852.

Podaj dalej
Autor: ET