Poniedziałek, 4 września 2017
Podsumowanie
Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje - w tych miejscach można było usłyszeć w sobotę „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Polsce i w 26 krajach, w ponad 2 tys. miast i miejscowości odbyła się akcja Narodowego Czytania. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli ją w sobotę o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. „Wesele” budziło i budzi dyskusję na temat Polski - ocenił prezydent. „Wesele” to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. "Wesele" jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski - powiedział Andrzej Duda. Jak mówił, dzisiaj możemy patrzeć na „Wesele” optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, „czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować na ile »Wesele«, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj”. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu „doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy, (...) jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu”. „To, w jaki sposób było postrzegane »Wesele«, był postrzegany w ogóle Wyspiański niech zilustruje pewna sytuacja, która miała miejsce po jednym z krakowskich spektakli »Wesela«, gdy w trakcie owacji Wyspiańskiemu wręczono wieniec z liczbą 44, było to oczywiste nawiązanie do symboliki z »Dziadów« Adama Mickiewicza, bowiem Wyspiański traktowany był, jako czwarty wieszcz narodowy” - powiedziała Pierwsza Dama. Inauguracji akcji w Ogrodzie Saskim towarzyszył występ grupy Zakopower. We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczą znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Olga kalicka, Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy. Ponad to, po raz pierwszy w historii „Wesele” zostało przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów dramatu w języku migowym odbyła się w obecności Pary Prezydenckiej w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Przez cały dzień na język migowy będzie również tłumaczone wspólne czytanie „Wesela” w Ogrodzie Saskim. Wcześniej, na język migowy przetłumaczone były też zaproszenia Pary Prezydenckiej, zachęcające do udziału w akcji Narodowego Czytania. Nagrania zrealizowano w „Rydlówce”, zabytkowym dworku, w którym odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Akcja Narodowe Czytanie 2017 objęła ponad 2000 miejsc w całym kraju, a także 63 lokalizacje poza granicami w 26 krajach na świecie. „Wesele” Wyspiańskiego było czytane na placach, w …
Wyświetlono 25% materiału - 422 słów. Całość materiału zawiera 1690 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się