Piątek, 21 października 2016
IV Seminarium Biblioteka Nowa


Biblioteka Narodowa zaprasza na IV Seminarium “Biblioteka Nowa”, którego tematem będzie “Otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa – czyli o architekturze bibliotek”, a odbędzie się 29 listopada.

Jak informuje organizator, nowoczesna biblioteka publiczna to zaangażowani bibliotekarze. To interesujące, różnorodne zbiory, to dostęp do informacji, ale również miejsce – przestrzeń dostosowana do potrzeb użytkowników, przestrzeń przyjazna, komfortowa, taka, której nie chce się opuszczać i do której chce się wracać. I tak jak przenikają się potrzeby, na które biblioteka powinna odpowiadać, tak też powinny przenikać się biblioteczne przestrzenie. Rozpoczynając cykl seminariów Biblioteka Nowa w 2015 roku, Jens Thorhauge mówił o tym, że biblioteka, to “instytucja płynna”, czyli elastyczna i to w różnych wymiarach. Powinna zmieniać się w ciągu dnia, w zależności od tego, kto w danym momencie ją odwiedza, jak i w dłuższej perspektywie, zgodnie ze zmieniającą się lokalną społecznością.

Organizatorzy zapowiadają, że podczas czwartego seminarium Biblioteka Nowa odpowiedzieć na następujące pytania:

– Jak powinna wyglądać nowoczesna biblioteka publiczna?

– Jak zaprojektować budynek biblioteczny, by był trwały i przyjazny środowisku?

– Jakie założenia architektoniczne powinna spełniać biblioteka, aby była postrzegana jako miejsce informacji, zdobywania wiedzy, integracji społecznej?

– W jaki sposób architektura może wzmocnić rolę bibliotek jako centrów komunikacji, inspiracji i spotkań?

– Jak włączać użytkowników w planowanie nowej infrastruktury?

Program:

11.-11.10 Otwarcie seminarium, powitanie gości
Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej
Dariusz Jaworski – Dyrektor Instytutu Książki

11.10 – 11.20 Wprowadzenie – Elżbieta Kalinowska, Instytut Książki

11.20 – 12.00 Eko-myślenie. Budujemy biblioteki przyjazne środowisku: co i gdzie?
Global Library Consulting, Peter Genovese i Patricia Albanese

12. – 12.40 Eko-myślenie. Budujemy biblioteki przyjazne środowisku: co i gdzie? (przykłady)
Global Library Consulting, Peter Genovese i Patricia Albanese

12.40 – 13. Pytania publiczności – dyskusja

13. –  13.45 Przerwa kawowa

13.45 – 14.15 Przykłady nowoczesnych budynków bibliotecznych: Rumia
Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumii

14.15 – 14.45 Przykłady nowoczesnych przestrzeni bibliotecznych: Warszawa
Regina Anhut-Frahm , kierownik działu ?Informacja i Biblioteka?, Goethe-Institut Warschau

14.45 – 15.30 Przykłady nowoczesnych budynków bibliotecznych: Stuttgart
Elke Brünle, zastępca dyrektora Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie

15.30 – 16. Pytania z publiczności. Podsumowanie seminarium

16. – 17. Poczęstunek

Seminarium skierowane jest dla bibliotekarzy ze wszystkich bibliotek publicznych, szczególnie do tych, którzy planują budowę, remont czy modernizację istniejącego budynku bibliotecznego.

Prelegenci

Patricia Albanese – zajmuje się przede wszystkim innowacyjnym zarządzaniem i nowymi technologiami w kontekście nowoczesnych bibliotek. Pracowała jako dyrektorka biblioteki, wykładowczyni akademicka i konsultantka. Jest współzałożycielką Global Library Consulting. Obecnie zajmuję się usługami i wzornictwem bibliotek przyjaznych środowisku. Swoją pasję realizuje też w życiu prywatnym, właśnie skończyła budowę domu opartego na energii słonecznej i geotermalnej.

Peter Genovese – współzałożyciel Global Library Consulting, zajmuje się innowacją strategiczną. Z bibliotekarstwem związany jako teoretyk – wykładowca akademicki, ale również jako praktyk. Kierował kilkoma bibliotekami, w tym jedną całkowicie zasilaną energią słoneczną. Jako konsultant pracował w Stanach Zjednoczonych, Salwadorze, Pakistanie, Libanie, Trynidadzie i Tabago i Rosji. W wolnym czasie poświęca się pisaniu, muzyce oraz projektom na rzecz rdzennych Amerykanów.

Regina Anhut-Frahm – studiowała w Hamburgu germanistykę, psychologię i bibliotekoznawstwo. Od 1986 roku jest bibliotekarką Goethe-Institut, pracowała m.in. w Argentynie, Hongkongu, Danii i na Ukrainie. Od 2013 roku kieruje działem ?Informacja i biblioteka? Goethe-Institut w Warszawie.

Elke Brunle – bibliotekarka i bibliolożka, w latach 1987-1991 pracowała w dziale organizacji imprez i promocji biblioteki w Reutlingen, 1991-2008 w kierowała mediateką Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie, 2008-2011 była członkinią czteroosobowego zespołu do spraw budowy nowej siedziby biblioteki, zajmując się głównie jej promocją, 2011-2013 odpowiadała za 17 filii biblioteki w Stuttgarcie, bibliotekę mobilną z dwoma bibliobusami i 4 oddziały biblioteczne w szpitalach. Od 2013 roku kieruje biblioteką główną i jest zastępcą dyrektora Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie.  W swojej prezentacji przedstawi koncepcję architektoniczną otwartej w 2011 roku biblioteki głównej w Stuttgarcie, koncepcję jej wystroju, a także wykorzystane w niej innowacyjne rozwiązania techniczne.

Krystyna Laskowicz – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Z bibliotekarstwem związana od 1980 r. najpierw jako instruktor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, od 1991 r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. W międzyczasie redaktorka w gdańskim wydawnictwie Graf .

Kontakt: Małgorzata Szmigielska, m.szmigielska@instytutksiazki.pl, tel: 518 679 338

Zgłoszenia na formularzu dostępnym na stronie Instytutu Książki należy wysłać do 18 listopada 2016 roku na adres: m.szmigielska@instytutksiazki.pl, a w temacie maila należy wpisać: Biblioteka Nowa IV – zgłoszenie.

(n)

Podaj dalej