Poniedziałek, 17 lipca 2017
Inicjatywa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Przedstawiciele ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i polscy europosłowie rozmawiali o unijnej reformie prawa autorskiego i jej wpływu na krajową oraz europejską gospodarkę cyfrową.
Debata pod patronatem wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i europosła PiS Ryszarda Czarneckiego toczyła się w kontekście proponowanych przez Komisję Europejską nowych regulacji w zakresie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym, które będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie branży cyfrowej opartej na nowoczesnych technologiach w całej Unii Europejskiej.
Branża cyfrowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż polskiej gospodarki i dlatego też te przepisy są bardzo istotne z naszego punktu widzenia – mówił Ryszard Czarnecki. – Parlament Europejski musi znaleźć konsensus między oczekiwaniami konsumentów, bo to ich należy przede wszystkim bronić, ale także twórców i przedsiębiorców.
Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik przekonywał z kolei, że dziś wszyscy jesteśmy świadkami digitalizacji całego życia społecznego i gospodarczego. „W cyfrowym świecie, w którym żyjemy to nowoczesne technologie determinują dostęp do kultury, informacji czy edukacji. Musimy zatem dążyć do stworzenia nowych regulacji, które pogodzą interesy zarówno twórców, jak i konsumentów czy przedsiębiorców (…) Nowe prawo powinno w większym stopniu niż zakłada to propozycja Komisji Europejskiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, twórców i przedsiębiorców.”– podkreślił Kanownik.
Zdaniem przedstawicieli sektora nowoczesnych technologii dyrektywa Komisji Europejskiej w obecnym kształcie zbyt mocno broni interesy twórców, a nie uwzględnia zaś potrzeb konsumentów i producentów. Przykładem na to, że niektóre propozycje KE są nietrafione jest np. pomysł wprowadzenia tzw. podatku od linków. Takie rozwiązanie wprowadziła dwa lata temu Hiszpania. W rezultacie Google zamknął swój serwis newsowy. A to z kolei spowodowało spory spadek internetowego ruchu skierowanego do tamtejszych gazet. Dlatego te propozycje Komisji godzą też w interesy wydawców, zwłaszcza tych lokalnych.
Więcej szczegółów na temat spotkania w Parlamencie Europejskim dostępnych jest tutaj.

Autor: (p)
Źródło: www.di.com.pl