Czwartek, 24 lipca 2003
W angielskim tygodniku "The Bookseller" ukazała się obszerna analiza autorstwa Christophera Patersona, który ocenił rynki eksportu książek przez brytyjskich i amerykańskich wydawców w 2002 roku oraz przedstawił długofalowe trendy na światowych rynkach eksportowych. Poniżej zamieszczamy najciekawsze fragmenty tego artykułu. W kontekście globalizacji przemysłu wydawniczego książek, dane dotyczące eksportu stają się coraz trudniejsze do interpretacji. Rosnąca kompleksowość spowodowana jest licencjonowaniem praw wydawniczych pomiędzy głównymi rynkami, inwestowaniem w lokalne rynki przez międzynarodowych wydawców i zmianami w regionalnych centrach dystrybucyjnych. W 2002 roku w Wielkiej Brytanii eksport książek stanowił aż 35 proc. obrotów brytyjskiego przemysłu wydawniczego. Odbiorcami anglojęzycznych książek są czytelnicy na całym świecie. Pomiędzy przemysłami wydawniczymi Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych od lat trwa rywalizacja o udział w lokalnych rynkach. Globalna wartość eksportu obydwu krajów jest zbliżona - wynosi po ok. 1,2 mld GBP. Statystyki brytyjskiej organizacji Custom & Excise i Amerykańskiej Izby Handlowej (US Department of Commerce) są jedynymi rzetelnymi danymi dotyczącymi skali eksportu książek. Przy czym jako eksport rozumie się zarówno sprzedaż licencji, jak i gotowych książek, a także zlecenia druku za granicą, czyli reeksport głównie z takich krajów jak Singapur czy Hongkong. Rezultaty osiągnięte przez brytyjski przemysł wydawniczy w roku 2002 wykazują wzrost o zaledwie 1,9 proc., przy całkowitym eksporcie wartości 1,2 mld GBP (1,8 mld USD). Eksport amerykański wypadł nieco gorzej, spadając o 1,8 proc. do wartości 1,1 mld GBP (1,7 mld USD). Rezultaty te nie stanowią zaskoczenia w roku, w którym obserwowano załamanie się wzrostu gospodarczego w Europie i Azji Wschodniej, szeroko rozprzestrzenioną deprecjację walut w stosunku do funta szterlinga, kryzys finansowy w Ameryce Łacińskiej i wyłaniającą się groźbę wojny w Zatoce Perskiej. Z tych powodów, w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu wkładu zagranicznych wydawnictw brytyjskich do światowego eksportu należy raczej przyjąć długoterminowy punkt widzenia. Przez ostatnie 10 lat eksport brytyjskich wydawnictw wzrósł o 59 proc. od wartości 773,4 mln GBP (1,4 mld USD) z roku 1992. Największy …
Wyświetlono 25% materiału - 311 słów. Całość materiału zawiera 1245 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się