Wtorek, 13 listopada 2018

World Health Organization czyli Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę społeczną I cywilizacyjną. W Unii Europejskiej z powodu tego schorzenia dochodzi do złamań kości aż co 30 sekund w wyniku zaniku tkanki kostnej. W Polsce choruje na nią około 3 milionów ludzi, a leczy się niewiele ponad 200 tysięcy. Istnieje kilka metod i zaleceń zapobiegających tym urazom. Stosowanie codziennej diety zaopatrzonej w odpowiednia ilość witamin, w szczególności w wapń, witaminę D i białko.

Osteoporoza uznawana jest przede wszystkim jako choroba kobiet, tymczasem dotyka także mężczyzn, choć o wiele rzadziej. W szóstej dekadzie życia na jednego chorującego mężczyznę przypada 5-6 kobiet, ale po 70. roku życia ta proporcja wynosi już tylko 2:1.

Gdy rodzi się dziecko, jego szkielet waży niecały kilogram. W wieku 20 lat waży średnio 15-20 kg. Największą masę kostną, czyli mocne kości osiąga miedzy 20 a 25 rokiem życia. Ta szczytowa forma utrzymuje się przez około 10 lat, po czym kości zaczynają “tracić na wadze”. Statystycznie jest to niemal 1% masy rocznie. To proces fizjologiczny i trwa systematycznie, aż do śmierci.

Rozpoznanie, ryzyko i leczenie „cichego zabójcy kości” opisuje dr Jarosław Niebrzydowski w swoim poradniku „Jak leczyć osteoporozę”. Przyczynami i leczeniem tego schorzenia autor zajmuje się od 1984 roku. Stanowi on bowiem drugi pod względem ważności problem w reumatologii.

Specjalista reumatolog przekonuje, iż fałszywa jest opinia, że osteoporozy nie da się wyleczyć.
W Polsce wśród chorych panuje przekonanie, że „od leczenia jest lekarz”. Jest w tym trochę racji. Jednak bez dokładnego poznania tej choroby, zasad postępowania, stosowania odpowiedniej diety i często zmiany stylu życia, żadne leki nie są w stanie jej wyeliminować. Niestety, ale większość chorych w naszym kraju przyjmowała tylko leki oczekując szybkich efektów. Po latach takiego „leczenia” bez widocznych rezultatów, powszechna stało się przekonanie, że osteoporozy nie można wyleczyć. Bo tak naprawdę nie branie leków jest najważniejsze w tej chorobie, ale rozmowa z chorym jak ma postępować każdego dnia, czego się wystrzegać, czego unikać i co robić, by poprawić stan swoich kości. Bardzo ważna w tym aspekcie jest dieta oraz warunki „techniczne” w domu i w pracy. Leczenie osteoporozy to problem niezwykle złożony, a żeby uzyskać jakiekolwiek efekty, trzeba działać systemowo i kompleksowo.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na osteoporozę to przede wszystkim skłonności rodzinne, wiek, dieta uboga w wapń, współistniejące choroby tarczycy, wątroby, nerek, jelit lub stawów, zmniejszona aktywność fizyczna a także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Ważnym elementem w leczeniu osteoporozy jest wczesna profilaktyka. W niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja, obejmująca przyjmowanie witaminy D. Wszystko dopasowane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

http://www.psychoskok.pl/produkt/leczyc-osteoporoze-poradnik-dla-chorych/

Pierwszym poradnikiem napisanym przez dr Jarosława Niebrzydowskiego było „Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów”, który szybko stał się bestsellerem.
http://www.psychoskok.pl/produkt/leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow/

Poradniki, które warto przeczytać:
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poradniki-ktore-warto-przeczytac/

 

Podaj dalej