Poniedziałek, 1 października 2001
Zgodnie z tradycją, po bukinistycznym bezrybiu promocyjnym w lecie, we wrześniu usiłowano nadrobić zaległości. W zasadzie się to udało, inna sprawa jednak, że ilość nie zawsze szła w parze z jakością. Wystawom z reguły towarzyszą katalogi. Tak też było w przypadku ekspozycji pośmiertnej "Zbigniew Herbert. Epilog burzy", na którą w ubiegłym roku tłumy warszawiaków przybywały do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Teraz mają szansę powrócić do niej wspomnieniami za sprawą książki Marii Doroty Pieńkowskiej pod wystawienniczym tytułem. Po lekturze starannie wydanej publikacji (Świat Książki) wydaje się jednak, że autorka popełniła pewne nadużycie. Trudno bowiem uznać ją za kreatorkę, a raczej za osobę, która opracowała - trzeba przyznać wnikliwie - prezentowane w muzeum, pod egidą dyrektora Janusza Odrowąża-Pieniążka, "herbertiana". Tak czy inaczej, promocję zapamiętałem głównie z innej przyczyny, a mianowicie ze względu na widoczny na sali podział. Siostra Zbigniewa Herberta, jego siostrzeniec, jak również przyjaciele z różnych okresów życia: Zdzisław Najder, Jacek Trznadel, Józef Szaniawski wyraźnie bojkotowali wdowę po poecie - Katarzynę. Powodem był głośny jej wywiad udzielony "Gazecie Wyborczej". Pani Katarzyna, lekceważąc ostracyzm, poinformowała, że odmawia współpracy z Joanną Siedlecką przygotowującą - niestety, w ślimaczym tempie - biografię autora "Pana Cogito". W salce konferencyjnej PSL zaprezentowano natomiast …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 789 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się