Poniedziałek, 27 kwietnia 2015
Podsumowanie jubileuszowej edycji literackiego festiwalu
Nieomal komplet publiczności na każdym z festiwalowych wydarzeń, niebanalny skrót dwudziestu lat w atrakcyjnej wizualnej formie, wyjątkowe czytania z premierowego zestawu książek najważniejszych bohaterów Fortu oraz Portu Literackiego i nade wszystko oficjalnie już ogłoszony koniec Portu – to najważniejsze wspomnienia związane z jubileuszową edycją wrocławskiej imprezy organizowanej przez Biuro Literackie.Od 2004 roku Port skutecznie uciekał od swojej legnickiej legendy i tylko raz, przy okazji pierwszej edycji konkursu Komiks wierszem, przypomniał cykl Barbarzyńcy i nie. Tuż po przeprowadzce do Wrocławia organizatorzy chcieli uruchomić zupełnie nowy festiwal, ale kontynuacja imprezy pod nazwą Port była jednym z warunków współpracy z nowym partnerem. Choć w kolejnych latach pojawiali się tutaj bohaterowie legnickich imprez, to Port szeroko otworzył się na innych twórców.Wrocławskie edycje to prezentacje twórczości blisko pół tysiąca autorów, w tym nieomal setki debiutantów. Do tego należy dodać liczne książki (i wizyty) autorów obcojęzycznych oraz interdyscyplinarne konkursy, które zaangażowały w aktywne czytanie kilka tysięcy osób, na co dzień zajmujących się innymi dziedzinami sztuki. W tym wszystkim uczestnicy wydarzeń z początku imprezy odeszli nieco w cień, a nowe pokolenie czytelników nie miało okazji, by ich bliżej poznać. Jubileuszowa i – jak się okazało – ostatnia edycja imprezy w obecnej formule stawiała zatem w centrum, po raz pierwszy od 1999 roku, bohaterów wydarzeń jeszcze z czasów Fortu Legnica. Na dodatek każdy z nich przygotował premierową książkę. Przy okazji okazało się, że wrocławskie edycje festiwalu także wiążą się z wydarzeniami, które z czasem zaczynają żyć swoją legendą, jak chociażby Połów czy też Poeci na nowy wiek i mają swoich nowych bohaterów, których także nie zabrało w tym roku podczas festiwalu.Port Literacki w ostatnich latach przestał być festiwalem autorów na stałe zadomowionych w Biurze Literackim. Statystki edycji 2010-2014 pokazywały, że ilość twórców nowych rok po roku była kilkukrotnie większa aniżeli tych, którzy dotąd byli kojarzeni z imprezą. Na dodatek Port otworzył się na prozę, projekty dziecięce oraz uruchomił liczne nowe serie książkowe z Poezją polską od …
Wyświetlono 25% materiału - 318 słów. Całość materiału zawiera 1273 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się