Wtorek, 16 października 2018
Literatura w przybliżaniu kultur

Instytut Polski w Sofii wraz z Instytutem Studiów Historycznych Bułgarskiej Akademii Nauk 11 października zorganizował konferencję naukową: “Wywalczona niepodległość – polskie i bułgarskie perspektywy”. Podczas spotkania naukowego, które odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w 140. rocznicę wyzwolenia Bułgarii oraz w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Bułgarią, historycy, politolodzy i kulturoznawcy reprezentujący oba kraje, odnieśli się do wzajemnych relacji w przeszłości.

Szeroki kontekst historyczny – od prezentacji polskich starań o uzyskanie bułgarskiego wsparcia dla sprawy niepodległości po działalność dyplomacji w późniejszych okresach – ujęty w tle sytuacji zmieniającej się Europy, dowiódł jak istotne jest przywracanie pamięci o przeszłości w zakreślaniu ram przyszłej współpracy polsko-bułgarskiej. Znaczenia nabrało twierdzenie, że w nawiązywaniu relacji międzypaństwowych nie przeszkodziła Polsce i Bułgarii dzieląca oba kraje odległość.

Jak podkreślano w niektórych wystąpieniach, podwaliny pod te stosunki położył jeszcze 100 lat temu polski slawista Tadeusz Stanisław Grabowski. Poza poczynaniami politycznymi widział on istotę współdziałania w przybliżaniu i wzajemnym poznawaniu kultury danego państwa, a najbardziej nośnym elementem jej odkrywania czynił literaturę.

 

 

 

 

 

Podaj dalej
Autor: LMG
Źródło: fot. Archiwum Instytutu Polskiego w Sofii