Czwartek, 25 kwietnia 2019
Od Brzegu Dolnego i Bydgoszczy po Wągrowiec i Wrocław

Ponad 70 księgarń z całego kraju, zarówno tych z wielkich miast, jaki i ośrodków lokalnych, weźmie udział w Weekendzie Księgarń Kameralnych, który odbywać się będzie od 25 do 28 kwietnia w całym kraju. W programie znalazły się między innymi spotkania autorskie, koncerty i warsztaty.

Weekend Księgarń Kameralnych, organizowany w Warszawie od czterech lat, po raz trzeci będzie miał charakter ogólnopolski. Weźmie w nim udział około 70 placówek, cały czas napływają nowe zgłoszenia – poinformowała inicjatorka akcji Anna Karczewska, uhonorowana przez “Magazyn Literacki KSIĄŻKI” tytułem “Człowiek Roku 2017” za “niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania niezależnego księgarstwa i kameralnych księgarń“.

Jak podaje Biblioteka Analiz, w całej Polsce działa obecnie około 2 tys. miejsc, gdzie sprzedawane są książki. W tej liczbie są zarówno sklepiki, gdzie obok innego asortymentu można znaleźć kilka książek, lokale należące do wielkich sieci dystrybucji książek jak Empik oraz “księgarnie kameralne”.

Karczewska uważa, że “księgarnia kameralna” to taka, w której o zawartości półek decyduje konkretny człowiek, nie polityka dystrybutora czy przypadek. “Są jeszcze w Polsce takie księgarnie, prowadzone przez osoby, które od lat śledzą to, co dzieje się w literaturze i osobiście zamawiają u wydawców książki. Są w stanie polecić klientom książkę, czasem nawet znają od lat swoich klientów i specjalnie dla nich sprowadzają literaturę – mówiła Karczewska, która szacuje, że obecnie w Polsce działa około 150 księgarń, które można nazwać “kameralnymi”.

“Organizując Weekend Księgarń Kameralnych wysyłamy w świat wiadomość o tym, że jesteśmy, działamy i się nie poddajemy mimo trudności. Kameralne księgarnie na całym świecie przeżywają swój renesans i wierzymy, że moda na świadome kupowanie książek i bywanie w księgarniach dotrze też do Polski” – podkreśla Karczewska.

W tym roku w Weekendzie Księgarń kameralnych wezmą udział placówki z Brzegu Dolnego, Bydgoszczy, Trójmiasta, Katowic, Koluszek, Krakowa, Krapkowic, Krynicy-Zdroju, Lublina, Łodzi, Otwocka, Poznania, Przemyśla, Pułtuska, Puszczykowa, Sandomierza, Sieradza, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wągrowca i Wrocławia. Przez cztery dni odbywać się będą w nich atrakcje dla odwiedzających – koncerty, warsztaty z kaligrafii, sitodruku i konserwowania papieru, głośne czytania książek, spotkania z autorami i animacje dla najmłodszych, spółdzielczy kiermasz książek, seanse silent reading, wieczory z poezją, aukcje sztuki, spacery tematyczne, czytania performatywne, a także dyżury literackie dziennikarzy i blogerów zajmujących się książką.

Podaj dalej
Autor: (ET)
Źródło: PAP