Czwartek, 12 października 2017
Prezydent, kanclerz oraz polscy wydawcy, drukarze i księgarze

W środę 11 października rozpoczęły się Targi Książki we Frankfurcie, najważniejsze na świecie doroczne spotkanie przemysłu książkowego, w którym uczestniczą przedstawiciele wszystkich branż związanych z książką – od producentów i dostawców papierów graficznych, przez wydawców i dystrybutorów, po księgarzy, antykwariuszy i bibliotekarzy, a także autorów, tłumaczy, ilustratorów oraz redaktorów książek. Obecni są także przedstawiciele mediów, z których część, jak niemiecka telewizja ARD, aktywnie włączają się do programu targowego, organizując własne studia i prowadząc stałe relacje ze spotkań autorskich, a przy tym komentując targowe wydarzenia.

Dzień wcześniej, bo we wtorek 10 października wieczorem, targi zostały zainaugurowane w sposób oficjalny. Ponieważ gościem honorowym we Frankfurcie jest w tym roku Francja, w uroczystości wziął udział francuski prezydent Emmanuel Macron w towarzystwie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel – Otwarcie frankfurckich targów było cudowne. Francuski prezydent wygłosił wspaniałe przemówienie z cała masą odnośników literackich, odniósł się współpracy kulturalnej, a zwłaszcza literackiej i związanych z nią tłumaczeń francusko-niemieckich. Mówił też o roli kultury w kształtowaniu Europy, zapowiedział utworzenie specjalnej nagrody dla tłumaczy, przekładających na język francuski. Teraz jest tam bardzo dobry czas dla książki, bo ministrem kultury we Francji jest Françoise Nyssen, założycielka bardzo znanego wydawnictwa Actes Sud. Kanclerz Angela Merkel mówiła o podatkach, ale i o obronie praw autorskich, bo jest to temat teraz w Europie bardzo na fali – zrelacjonowała Agnieszka Rasińska-Bóbr z Instytutu Książki.

– Europa tłumaczy, Europa pośredników, Europa kawiarni, ta Europa inteligencji i kultury pokonała Europę wojen – stwierdził prezydent Macron. Według niego zadanie Europejczyków nie może się ograniczać do obrony europejskiej kultury. – Nie chcę niczego bronić, chcę wszystko zdobywać – oświadczył Emmanuel Macron.

– Na polskim stoisku narodowym, którego organizatorem jest Instytut Książki, jest obecnych ponad 40 wystawców, a do tego z roku rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony drukarni. Zresztą nasze stoisko jest w tym miejscu już od tak wielu lat, że rządzi się już swoimi prawami i każdy czuje się tutaj jak u siebie. Większość naszych gości z Polski wie, jak wszystko funkcjonuje. A widać, że wydawcy ruszyli bardzo ostro z pracą – od spotkań, jakie toczą się cały czas na naszym stoisku. Zaczęło się jeszcze wcześniej, bo od spotkań w hotelach jeszcze przed rozpoczęciem Targów, podczas których sprzedaje prawa autorskie, a do tego po raz pierwszy hala agentów była otwarta na dzień przed rozpoczęciem Targów – powiedziała Agnieszka Rasińska-Bóbr.

W polskim stoisku narodowym uczestniczą drukarnie: OZGraf- Olsztyńskie Zakłady Graficzne, BZGraf – Białostockie Zakłady Graficzne oraz opolski Opolgraf. Są też drukarnie, które wynajęły samodzielne stoiska. – Na Targach Książki we Frankfurcie jesteśmy już czwarty rok z własnym stoiskiem. Dla nas jest to bardzo ciekawa impreza, chociaż jest duża konkurencja i to nie tylko z Polski, ale też ze strony drukarzy czeskich, a także z Chin, chociaż już nie taka silna jak poprzednio, ale zawsze jest to groźne. Ze strony klientów zagranicznych jest duże zainteresowanie, prowadzimy dużo rozmów z wydawcami z Niemiec, Francji, ale są to Holendrzy, a jednego dnia mieliśmy nawet rozmowy z trzema holenderskimi ekipami. Jest to dla nas bardzo ważne, bo udział eksportu w naszej produkcji przed rokiem wynosił 30 proc., a teraz przewidujemy, że w tym roku będzie to 40 do 50 proc., bo idziemy bardziej w stronę eksportu niż naszych relacji krajowych – powiedział dyr. Paweł Tomasik z krakowskiej drukarni Legra.

Boersenverein des Deutschen Buchhandels czyli Niemieckie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy opublikowało statystykę za rok 2016, z której wynika, że przychody na niemieckim rynku książki wynosiły w roku ubiegłym 9,276 mld euro, co stanowi wzrost o 1 proc. w stosunku do roku poprzedniego, ale ciągle nie ma powrotu do najwyższej kwoty 9,536 mld euro, jaką osiągnięto w 2013 roku.
W Targach Książki we Frankfurcie uczestniczy w tym roku ponad 30-osobowa grupa słuchaczy Polskiej Akademii Księgarstwa czyli podyplomowych studiów księgarskich na Uniwersytecie Warszawskim, jakie zostały zorganizowane we współpracy z Polską Izbą Książki dzięki finansowemu wsparciu ze strony Instytutu Książki z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Foto pd

Autor: (fran)