Wtorek, 16 stycznia 2018
Podsumowanie obchodów
Rok 2017 dobiegł końca, a wraz z nim krakowskie obchody 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada. Program „Śladami Conrada” przybliżający sylwetkę jednego z najważniejszych przedstawicieli światowej literatury i jego związków z Polską oraz z Krakowem przygotowało Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ważność tekstów Josepha Conrada do dziś nie straciła na aktualności, a jego śladów w Królewskim Mieście jest więcej niż można by się spodziewać. Motywem przewodnim Roku Conrada była podróż jako droga życiowa pisarza. Autor „Jądra ciemności” przebywał w Krakowie w ciągu swojego życia dwukrotnie: w latach 1869–1874 i w roku 1914. Najpierw, po przeprowadzeniu się tego miasta z ojcem, Apollem Korzeniowskim, w Krakowie wychowywał się, uczył i wkraczał w świat kultury. Stąd wyruszył w świat, by zostać marynarzem, aby po dwudziestu latach żeglugi morskiej wypłynąć na szerokie wody światowej literatury. Conrad po czterdziestoletniej nieobecności odwiedził Kraków w dzień wybuchu I wojny światowej, już jako twórca o uznanej sławie. Uczestnicy wydarzeń i akcji organizowanych w ramach krakowskich obchodów mieli zatem okazję podążać jego śladami nie tylko poprzez teksty, prezentację twórczości, dyskusje i poznawanie tekstów kultury, które wchodzą z nią w dialog, ale i jak najdosłowniej, w samej przestrzeni miejskiej. Dla początkujących pisarzy Joseph Conrad może być wielką inspiracją na wielu polach, m.in. jako prekursor nowoczesnej powieści kryminalnej (zwłaszcza poprzez jedną z najbardziej znanych swoich powieści – „Tajnego agenta”) – stąd pomysł na conradowską edycję Kursu Kreatywnego Pisania i warsztatów. Ich uczestnicy sprawdzili się w tym roku właśnie w powieści kryminalnej, podczas których gościem byli pisarz Mariusz Czubaj i redaktor wydawnictwa W.A.B. Filip Modrzejewski. W ramach Roku Conrada odbyły się również warsztaty reportersko-podróżnicze, inspirowane podróżniczo-marynistycznym nurtem twórczości autora „Tajfunu”. Prowadzącymi byli Marcin Kącki i Dariusz Rosiak – dziennikarze, reporterzy, czołowi przedstawiciele polskich gatunków non-fiction. Jednym z głównych wydarzeń Roku było słuchowisko „Serce ciemności” z udziałem Jana Nowickiego i Jerzego Treli, stworzone przez …
Wyświetlono 25% materiału - 305 słów. Całość materiału zawiera 1222 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się