szukanie
zaawansowane
 
Piątek, 17 lutego 2017

Trwa II Metropolitalne Forum Kultury

W dniach 16-17 lutego w Wejherowie i Gdańsku odbywa się  II Metropolitalne Forum Kultury - Biblioteka jako współczesna agora, poświęcone bibliotekom jako ośrodkom kultury lokalnej. Omawiane w trakcie spotkania zagadnienia dotyczą miejsca i roli biblioteki w zmieniającym się otoczeniu społecznym, podjęcia nowych wyzwań przez pracowników bibliotek w odpowiedzi na niezdiagnozowane potrzeby odbiorców usług bibliotecznych.

Jak czytamy w komunikacie organizatorów, "wspólnie z uczestnikami Forum chcielibyśmy zastanowić się nad Biblioteką jako 'trzecim miejscem' zgodnie z kryteriami Raya Oldenburga uzupełnionymi o nowy punkt odniesienia: Biblioteka jako miejsce bardzo silnie wpasowane w tkankę miejską i społeczną. Dzięki przemyślanej architekturze będziemy mogli spojrzeć na nią przez pryzmat działań kształtujących trendy życiowe jej użytkowników: modę na styl życia, zwrot ku ekologii, estetyzację czynności życiowych, zapotrzebowanie na nowe aktywności w sferze prywatnej.

Nowa przestrzeń biblioteki to dobrze zaprojektowane wnętrze oraz przestrzeń wokół niej, niewymuszone, tworzone przy udziale społeczności lokalnej i w odpowiedzi na jej oczekiwania. W trakcie Forum zaprezentowane zostaną ciekawe projekty i rozwiązania bibliotek w oparciu o wyposażenie w nowoczesne media.

Biblioteka jest też miejscem pozaszkolnego rozwoju, szczególnie młodego obywatela. Zaprezentujemy w formie warsztatów prowadzonych przez specjalistów formy pracy z użytkownikiem wspomagające proces edukacji szkolnej będący edukacją nieformalną.


Zmieniająca się biblioteka potrzebuje dobrego zaplecza i wsparcia samorządowego co bezpośrednio przekłada się na restrukturyzację instytucji kultury szczególnie w mniejszych jednostkach administracyjnych. W tym kontekście chcielibyśmy omówić i podsumować dotychczasowe działania Krajowej Rady Bibliotecznej sprzyjające powstaniu zupełnie nowych instytucji kultury, skupiających w swoich działaniach statutowych różne funkcje o charakterze kulturalnym i zaprezentować przykłady dobrych praktyk w tym zakresie.


Ze względu na swój uniwersalizm biblioteka powinna prowadzić działania neutralizujące niepokoje społeczne a jako miejsce wielokulturowe wspomagać asymilację zarówno obcokrajowców jak i grup społecznych będących chwilowo poza systemem kulturowym. Chcielibyśmy, aby w zrozumieniu i "oswojeniu" tego zagadnienia pomogli nam przedstawiciele gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek".

Udział w II Metropolitalnym Forum Kultury jest bezpłatny.

Organizatorzy: Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Miasto Gdańsk, Miasto Sopot, Miasto Wejherowo, Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Instytut Kultury Miejskiej, Filharmonia Kaszubska ? Wejherowskie Centrum Kultury


Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności

 

REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl