Piątek, 12 października 2018
Konkurs rozstrzygnięty

Komisja Nagrody Literackiej wyłoniła laureatów konkursu na powieść historyczną z wątkami niepodległościowymi dla młodzieży #Wolność – czytaj dalej. Sylwetki laureatów poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury, 12 października o godz. 12.

Głównym celem konkursu było zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego państwa polskiego.

Spośród ponad 100 zgłoszonych koncepcji powieści wyłoniono 10, których autorom przyznano stypendia. Pozwoliły one na pisanie powieści w dwóch kategoriach wiekowych czytelników: 11-14 i 15-18 lat.

Przez cztery miesiące autorzy rozwijali zaproponowane przez siebie fabuły. We wrześniu powieści zostały ocenione przez Komisję Nagrody Literackiej, w której składzie znaleźli się m.in. dr Anna Maria Krajewska (autorka książki „Trzy legendy. Walka i niepodległość i granice w polskiej literaturze młodzieżowej”, pracowniczka Biblioteki Narodowej), dr hab. Jarosław Klejnocki (poeta, pisarz, eseista, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie) oraz Jacek Komuda (pisarz i historyk, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej).

Komisja przyznała trzy nagrody pieniężne w każdej kategorii wartości 15 tys. zł, 10 tys. zł i 5 000 zł. Fundatorem nagród jest Narodowe Centrum Kultury. W zamyśle organizatorów jest ponadto druk dwóch zwycięskich prac w formie książek oraz opracowanie tekstów w postaci e-booków.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?