Piątek, 31 października 2008


Wydawnictwo W.A.B. Sp. z o.o.


ul. Łowicka 31, 02-502 Warszawa, tel./fax (022) 6460174, 6460175, http://www.wab.com.pl, e-mail wab@wab.com.pl

 

Po rekordowych wynikach osiągniętych w 2006 roku przychody ze sprzedaży książek W.A.B. w 2007 roku spadły o 4 proc. do 14,55 mln zł. Przychody ogółem wyniosły 16,33 mln zł. Opublikowano 167 tytułów, w tym 103 pierwsze wydania. Łącznie nakłady wyniosły 937 tys. egz., sprzedano 862,8 tys. egz., w średniej cenie zbytu 18,5 zł. Oficyna wypracowała zysk netto 1,61 mln zł, przy kapitałach własnych 7,86 mln zł.


W marcu 2007 roku doszło do spektakularnej zmiany własnościowej, kiedy 40 proc. udziałów w oficynie kupiło Forum Media Group GmbH – międzynarodowa grupa wydawnicza z siedzibą w Bawarii, właściciel działającego na polskim rynku wydawnictwa Forum. Rozmowy z przedstawicielami Forum zaczęliśmy prowadzić na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku, czyli stosunkowo dawno. Najpierw się poznawaliśmy, później przeszliśmy do negocjowania warunków brzegowych inwestycji jak wycena spółki oraz kwota transakcji – opowiadał Adam Widmański, prezes i udziałowiec W.A.B. (wówczas 50 proc.)
. Zgodnie z umową, Forum ma wykupić pozostałe 60 proc. udziałów w ciągu najbliższych trzech lat. W zarządzie W.A.B. nie nastąpiły żadne zmiany, prezesem jest Adam Widmański (30 proc. udziałów), członkami zarządu Beata Stasińska i Wojciech Kuhn (po 15 proc. udziałów).


Publikacja pod szyldem W.A.B stanowi dla młodych pisarzy prestiż i szansę wypromowania swojego nazwiska. Przykładem chociażby losy Olgi Tokarczuk czy ogromna popularność Katarzyny Grocholi. W.A.B. było wydawcą cyklu „Żaby i Anioły”, na który złożyły się najpopularniejsze powieści tej autorki:  „Nigdy w życiu!”, „Ja wam pokażę!”  i „Serce na temblaku” oraz „A nie mówiłam!” (w koedycji z należącym już wówczas do pisarki Wydawnictwem Autorskim). Jednym z najważniejszych z biznesowego punktu widzenia okresów w historii W.A.B. był rok 2004, w którym na rynku pojawiła się powieść „Ja wam pokażę!”, a do kin weszła ekranizacja pierwszej części cyklu „Żaby i Anioły” – „Nigdy w życiu!”. Wydawnictwo osiągnęło wtedy przychód ze sprzedaży ponad 14 mln zł. Równocześnie na przełomie 2003 i 2004 roku W.A.B. poczyniło duże inwestycje obliczone na poszerzenie oferty tytułowej. Premiery wielu z rozpoczętych w tamtym okresie projektów miały miejsce w 2006 roku.


Mimo że w ofercie W.A.B jest wielu nagradzanych i uznanych zagranicznych autorów, jak: laureaci nagrody Nobla – Imre Kertesz (sprzedaż tytułu „Los utracony” od momentu premiery to ponad 50 tys. egz.) i Elfriede Jelinek, a także m.in. Michel Houellebecq, Henning Mankell, Aleksandra Marinina, to ono wypromowało większość  nazwisk w naszej literaturze, choć część pisarzy później odeszła, zakładając własne firmy (Andrzej Stasiuk – wydawnictwo Czarne, Olga Tokarczuk – wydawnictwo Ruta, obecnie związana z Wydawnictwem Literackim, Katarzyna Grochola – Wydawnictwo Autorskie).


Od 2001 roku oficyna prowadzi serię „Don Kichot i Sancho Pansa”, w której prezentowana jest proza obcojęzyczna takich autorów jak: Harry Mulisch, Wiktor Pielewin („Generation P” – ponad 20 tys. egz.), António Lobo Antunes czy wspomniany Houellebecq. W dalszym ciągu z dużym sukcesem kontynuowane są serie: „Archipelagi” i „Z Zegarkiem”, w których ukazywały i ukazują się powieści rodzimych autorów: Olgi Tokarczuk, Manueli Gretkowskiej, Henryka Grynberga, Krystyny Kofty, Marii Nurowskiej, Małgorzaty Saramonowicz, Piotra Siemiona, Christiana Skrzyposzka, Magdaleny Tulli, Witolda Horwatha. W okresie 2004-2007 dołączyli do tego grona pisarze młodszego pokolenia, jak: Sławomir Shuty, Wojciech Kuczok, Dawid Bieńkowski, Marek Soból, Mariusz Sieniewicz, Marek Kochan, Radosław Kobierski, Jacek Dehnel.


Ważnym projektem przełomu lat 2004/2005 było zapoczątkowanie serii biograficznej „Fortuna i Fatum”. Pierwszym wydanym w niej tytułem było „Libertadores. Bohaterowie Ameryki Łacińskiej” – zbiorowa biografia m.in. Simona Bolivara.

 

W 2005 roku W.A.B. wprowadziło serię poświęconą twórczości kobiet, a mianowicie „Z Miotłą”. Wydawnictwo ma w swoim katalogu także książki dla dzieci, jak chociażby: „Wampirek” Angeli Sommer-Bodenburg, powieści Sue Townsend o przypadkach Adriana Mole’a, książki Lian Henr czy Joanny Babickiej (jej powieść „Świńskim truchtem”, wydana w 2004 roku, do końca 2006 roku sprzedała się w nakładzie ponad 10 tys. egz.). Od 2003 roku niektóre tytuły np.: Kuczoka, Krajewskiego, Grocholi czy Gretkowskiej, ukazują się w edycjach kieszonkowych.


Oferta W.A.B. obejmuje także tytuły poświęcone reportażowi literackiemu („Terra Incognita”), pozycje o charakterze autobiograficznym, jak choćby „Moja droga B.” Krystyny Jandy, ponadto książki humanistyczne (seria „Z Wagą”), a także popularnonaukowe oraz poradniki z zakresu medycyny naturalnej, konwencjonalnej i psychologii.


W 2004 roku W.A.B., wypełniając wyraźną lukę na rynku, rozpoczęło edycję współczesnych powieści kryminalnych. Najważniejsi wydawani w niej autorzy to Henning Mankell ze Szwecji i Marek Krajewski, autor cyklu powieści kryminalnych, których akcja toczy się we Wrocławiu: „Koniec świata w Breslau” i „Widma w mieście Breslau”. W sierpniu 2006 roku ukazała się kolejna powieść Krajewskiego – „Festung Breslau”. Pod koniec czerwca 2006 roku z tygodnikiem „Polityka”, w ramach akcji „Lato z kryminałem”, w punktach sprzedaży prasy dostępne były cztery powieści kryminalne, przygotowane w koedycji z W.A.B. Cena i nakład każdej z nich to 15 zł i 30 tys. egz. W latach 2006-2007 z powodzeniem kontynuowano tę działalność. Warto zaznaczyć, iż autorzy związani z wydawnictwem W.A.B. cztery razy z rzędu zostali nagrodzeni Paszportem „Polityki”.


W czerwcu 2008 roku książka „Twarz Tuwima” Piotra Matywieckiego zwyciężyła w kategorii esej trzeciej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Z kolei
Nagrodę im. ks. Tischnera w kategorii

 „publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne” za książkę „Głową o mur Kremla” otrzymała Krystyna Kurczab-Redlich. Wśród książek nominowanych do Nike 2008 znalazło się pięć tytułów W.A.B.: „Żywoty świętych osiedlowych” Lidii Amejko, „Twarz Tuwima”, „Chodźcie, idziemy” Janusza Rudnickiego, „Rebelia” Mariusza Sieniewicza oraz „Asystent śmierci” Bronisława Świderskiego.


Wspomnianą już współpracę z „Polityką” kontynuowano w 2006 (łącznie na rynek prasowy wprowadzono pięć tytułów) i 2007 roku. Od czerwca 2007, co dwa tygodnie, w salonach prasowych i kioskach dostępne były cztery powieści współczesnych autorów: „Gry na cudzym boisku” Marininy, „O krok” Mankella, „Szurmo” Jean-Claude’a Izzo i „Festung Breslau” Krajewskiego. Każdy w cenie15 zł.


Do najlepiej sprzedających się książek oficyny w 2007 roku należały: ”I ty możesz mieć superdziecko” Doroty Zawadzkiej, „Dżuma w Breslau”, „O krok”Mankella, „Gra na cudzym boisku”” Marininy, „Lala”” Jacka Dehnela, „Festung Breslau” Krajewskiego, „Merde! Rok w Paryżu”” Stephena Clarka, „Szurmo”” Jeana-Clauda Izzo oraz kolejna książka Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”.


Oficyna opublikowała także dobrze przyjęty przez czytelników zbiór esejów Umberto Eco „Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów”.


W.A.B. należy do liderów na polskim rynku pod względem liczby sprzedawanych licencji do przekładów polskiej literatury. Od 2000 roku podpisano 200 umów sprzedaży praw do przekładów książek, z czego najwięcej na książki Magdaleny Tulli, Marka Krajewskiego i Manueli Gretkowskiej.


W 2007 roku na świecie ukazały się 24 tytuły własne lub reprezentowane przez wydawnictwo W.A.B.
W tym samym czasie wydawnictwo podpisało 44 kontrakty. Prawa trafiły do wydawców z 16 krajów: Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Rosji, Francji, Holandii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Danii, Czech, Węgier, Szwecji, Ukrainy oraz, po raz pierwszy, do Izraela i Wietnamu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się powieści Marka Krajewskiego (prawa sprzedane do 12 krajów), „Lubiewo” (15 krajów) oraz proza Magdaleny Tulli. Natomiast „Lala” Dehnela została sprzedana do Niemiec, Izraela, Słowacji, Węgier i Włoch. Zagraniczne wydania będą miały także książki debiutantów: Tomasza Konatkowskiego „Przystanek śmierć” oraz Bartłomieja Rychtera „Kurs do Genewy”.


W marcu 2008 roku nakładem wydawnictwa MacLehose Press z Londynu na tamtejszym rynku pojawiła się „Śmierć w Breslau” („Death in Breslau”), w tłumaczeniu Danuty Stok. Spotkała się z dobrym przyjęciem brytyjskiej prasy, a autor gościł na festiwalach literackich w Londynie i Edynburgu.


W.A.B. jest współorganizatorem i fundatorem finansowej części nagrody Found in Translation Award dla tłumaczy literatury polskiej. Laureat otrzymuje 10 tys. zł, a także trzymiesięczne stypendium Instytutu Książki.
Zaczęłam sprzedawać [licencje] pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu zawarliśmy 200 kontraktów, z czego 50 tylko w zeszłym roku. Co znaczy, że to się rozwija i pokazuje dynamikę wzrostu. Wśród tych 200 umów są książki kilkudziesięciu autorów i aby tego dokonać musimy wykonać ciężką pracę – namawiać do zawarcia kontraktów i przez wiele lat przekonywać i budować kontakty. Jednak w ciągu ostatnich 2-3 lat obserwuję zmianę jakościową. Np. w Anglii zaczęto recenzować książki polskich autorów, zaczęto je kupować. Świetne recenzje zebrał Marek Krajewski i ma również świetną sprzedaż. Naprawdę jest poważnie reprezentowany w księgarniach. W tym roku przyjeżdża do Anglii na dwa festiwale – w lipcu na Festiwal South Bank i Festiwal Edynburski w drugiej połowie sierpnia. – mówiła Beata Stasińska, redaktor naczelna W.A.B.

 

Wydawnictwo W.A.B. zostało założone w 1991 roku przez Wojciecha Kuhna, Adama Widmańskiego i Beatę Stasińską. Nazwa pochodzi od pierwszych liter imion właścicieli. Firma rozpoczynała od wydawania książek medycznych, szybko jednak zaczęła być znana dzięki polskiej prozie współczesnej. Książki W.A.B. są wydawane na dobrym poziomie edytorskim i często otrzymują nominacje do prestiżowych nagród, w tym nominacje do nagrody literackiej Nike (aż 15 nominacji w latach 1999-2007). W 2002 roku doszło do zmian własnościowych w W.A.B. – aktywa wydawnictwa W.A.B. Spółka Jawna oraz powiązanej kapitałowo firmy dystrybucyjnej PG 2000 Sp. z o.o. przejęła W.A.B. spółka z o.o. PG 2000 była firmą założoną przez kilku wydawców jako ich wspólny dział dystrybucji.


W czerwcu 2008 roku Adam Widmański została odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność związaną z Niezależną Oficyną Wydawniczą Nowa. Natomiast Beata Stasińska otrzymała
Narodowy Order Kawaler Republiki Francuskiej za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich.


Wiosną 2008 roku powstała firma Biblioteka Akustyczna sp. z o.o., której udziałowcami są W.A.B. i International Publishing Service oraz dwie osoby fizyczne, niezwiązane z rynkiem książki. Firma ma wydawać audiobooki, również z oferty W.A.B. Prezesem jednoosobowego zarządu został Grzegorz Majerowicz, współwłaściciel i szef IPS. Planowana produkcja Biblioteki Akustycznej w pierwszym roku działalności zakłada wydanie nawet 50 tytułów.

 

Wydawnictwo W.A.B. – najważniejsze dane

 

Podaj dalej