Czwartek, 23 listopada 2006
Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2006"
Wydawnictwo WAM Księży Jezuitów 31-501 Kraków, ul. Kopernika 26, tel. (012) 4291888, fax (012) 4295003, http://www.wydawnictwowam.pl, e-mail wam@wydawnictwowam.pl W 2005 roku wydawnictwo WAM zrealizowało 19,2 mln zł przychodu ze sprzedaży książek (wzrost o 1 proc. w stosunku do roku 2004). To niewiele, zważywszy na wyniki innych edytorów katolickich i fenomen tytułów związanych z osobą Ojca Świętego. Był to zarazem najniższy wzrost przychodów w wydawnictwie księży jezuitów od przełomu 1990 roku (do 2001 roku wzrosty były dwucyfrowe). Nakładem oficyny ukazały się 253 tytuły, w tym 170 nowości. Łączny nakład, tak jak w roku 2004, wyniósł 1,75 mln egz. Średni nakład jednego tytułu wyniósł w 2005 roku 5,9 tys. egz. Struktura sprzedaży kształtowała się następująco: 28 proc. – nauka, 9,5 proc. – duszpasterstwo, 9 proc. – duchowość, 8 proc. – katechetyka, 6,5 proc. – poradniki, 6 proc. biografie, 4 proc. – literatura dziecięca. Średnia cena książki wynosiła 22,60 zł. Mimo pewnego spowolnienia rozwoju w 2005 roku, WAM pozostaje największym wydawnictwem katolickim w Polsce – zarówno pod względem realizowanych obrotów, nakładów książek, jak i liczby wydawanych tytułów. Oficyna od wielu lat notuje wzrost i zwiększa swój udział w rynku książek o tematyce religijnej. Dyrektorem oficyny jest ks. Henryk Pietras. Początkowo w firmie pracowali wyłącznie jezuici, dziś jest ich dziesięciu na wszystkich zatrudnionych. WAM wydaje katechizmy i modlitewniki, książki poświęcone wierze i duchowości oraz pozycje naukowe z zakresu: teologii, filozofii, psychologii i pedagogiki. Nakładem wydawnictwa ukazuje się także sporo książek dla dzieci i młodzieży. W ofercie można znaleźć również literaturę piękną – poezję i prozę. Książki ukazują się w 48 seriach, z których do najpopularniejszych należą: „Wielcy Ludzie Kościoła”, „Mała Biblioteka Religii”, „Rodzina”, „Biblioteka Życia Duchowego”, „Myśl Teologiczna”, „Źródła Myśli Teologicznej”, „Wokół Współczesności”, „Religie Ludzkości” oraz „Śpiewy Liturgiczne” (seria wydawana na CD i kasetach audio). Pojedyncze tytuły WAM, cieszące się dużym zainteresowaniem, to m.in.: „Księga Imion i Świętych”, album „Jezus – 2 000 lat obecności”, „Katechizm dla dorosłych” (pierwsza polska adaptacja „Katechizmu Kościoła Katolickiego”), „Katechizm prawosławny”, „Katechizm dla niewierzących”, „Twoje Imię”, „Apokryfy Nowego Testamentu”, „Dokumenty Soborów …
Wyświetlono 25% materiału - 332 słów. Całość materiału zawiera 1330 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki