Poniedziałek, 10 stycznia 2000
Znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze wprowadzają kilka istotnych zmian. Od 1 stycznia 2000 r. zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne będą otrzymywały faktury VAT. Jednak te wystawiane osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, nie będą musiały zawierać NIP-u nabywcy. Tym samym nie wolno juz płatnikowi VAT wystawiał rachunków uproszczonych - ten typ dokumentu został zlikwidowany. Ratio legis tego rozwiązania polega na tym, iż utrzymywanie dwóch typów dokumentów potwierdzających dokonanie transakcji było zbędne ze względu na to, że faktyczna różnica między fakturą a rachunkiem sprowadzała się do tego, że ten ostatni nie dawał prawa do odliczeń. Teraz zarówno zwykły konsument, jak i podmiot gospodarczy będący osobą fizyczną lub prawną otrzyma od płatnika VAT fakturę. Zapasy druków rachunków uproszczonych nie muszą jednak od razu zostać oddane na makulaturę. Mogą jeszcze zostać wykorzystane, o ile sprzedawca skreśli napis "rachunek uproszczony" i zastąpi go słowami "faktura VAT". To samo dotyczy rachunków drukowanych za pomocą kas rejestrujących działających jako drukarki fiskalne. Za faktury wystawiane przez podatnik ów zwolnionych z VAT uważane będą rachunki określone w ordynacji podatkowej, czyli zawierające jedynie podstawowe dane: nazwę sprzedawcy, nazwę nabywcy, wartość transakcji. Wiele zmian wprowadzono w załącznikach do ustawy stanowiących enumeratywne wyliczenie, jakie towary i usługi korzystają ze zwolnienia od podatku, jakie zaś objęte są stawką …
Wyświetlono 25% materiału - 222 słów. Całość materiału zawiera 890 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się