Czwartek, 17 maja 2018
Literacka Nagroda Warmii i Mazur Wawrzyn

Powieść „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka została nagrodzona Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn. Nagrodę od 14 lat przyznaje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Pisarz został nagrodzony Wawrzynem przyznanym przez Kapitułę oraz nagrodą czytelników.
„Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z nagród. Czuję się uhonorowany i doceniony. Jest to Nagroda Literacka Warmii i Mazur, a ja jestem z Warmii i Mazur. »Wzgórze psów« jest książką o Warmii i Mazurach. Choć jest mroczna, z jednej strony fantasmagoryczna, z drugiej strony dotykająca realnych problemów, nawet bezwzględna, to mimo to znalazła swoich czytelników i znalazła ich w naszym regionie, za co jestem wdzięczny” – powiedział pisarz do gości wtorkowej gali w zaprezentowanym nagraniu.
Marszałek województwa Gustaw Brzezin podkreślił znaczenie czytelnictwa i nagrody literackiej regionu. „Książka z pewnością jest najlepszym przyjacielem człowieka, na nią można zawsze liczyć. Ona pomoże, nauczy, uzdrowi, ukoi, pomoże zrozumieć często trudne sytuacje i chwile osobiste czy ogólnospołeczne. Jestem wdzięczny za fakt istnienia Wawrzynu Literackiego i za to, że jest mnogość nominacji” – wskazał marszałek.
W 2018 r. nominacje do XIV edycji nagrody Wawrzyn – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2017 rok otrzymały książki: „Kroniki z życia ptaków i ludzi” Aidy Amer, „Zakładnik” Przemysława Borkowskiego, „Notes kurlandzki” Kazimierza Brakonieckiego, „Plankton” Mariusza Sieniewicza oraz „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka. Nominowane publikacje zostały wybrane spośród 300 nadesłanych tytułów.
Literacka Nagroda Warmii i Mazur jest przyznawana książkom, które biograficznie, tematycznie lub twórczo mają związek z regionem Warmii i Mazur. W poprzednich latach laureatami Wawrzynu zostali m.in. Włodzimierz Kowalewski za powieść „Excentrycy”, Michał Olszewski – autor książki „Najlepsze buty na świecie”, Mariusz Sieniewicz za „Miasto szklanych słoni”, Kazimierz Orłoś za „Dziewczynę z ganku”, dwukrotnie Erwin Kruk za „Nieobecność” i „Znikanie”.

Autor: (p)
Źródło: www.instytutksiazki.pl

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?