Poniedziałek, 11 lipca 2011
Niemcy i Rosja w 2010 roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru304
Wydawcy niemieccy odnotowali w 2010 roku wzrost sprzedaży o 1,5 proc., co oznacza, że po raz pierwszy wartość rocznych obrotów przekroczyła 10 mld euro. Wzrost wartości tamtejszego rynku książki ma miejsce już po raz siódmy z rzędu, najwyższy był w 2009 roku i wynosił blisko 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Do zwiększania przychodów coraz bardziej przyczyniają się elektroniczne produkty książkowe: w 2010 roku wartość sprzedaży książek drukowanych wzrosła zaledwie o 0,3 proc. Sprzedaż stacjonarna w księgarniach spadła, natomiast rosła dynamika sprzedaży wysyłkowej i internetowej. Od kilku lat pierwsza piątka wydawnictw niemieckich i kolejność w tej piątce nie ulega zmianie. Są to: naukowy Springer (Springer Science-Business Media), grupa Klett, grupa F. Cornelsen, Random House (własność Bertelsmanna) i grupa wydawnicza Westermann. Roczne obroty liderów utrzymują się w granicach od 250 do 500 mln euro. Tylko jeden tytuł Thilo Sarrazina „Deutschland schafft sich ab” („Niemcy likwidują się same”), poruszający kwestie wpływu imigrantów na życie społeczne Niemców i Niemiec, przyniósł wydawcy z grupy Random House przychód w wysokości 12 mln euro, przy sprzedaży ponad jednego miliona egzemplarzy. Dodajmy, że stu największych wydawców uzyskało łączne obroty w wysokości 6 mld euro. W ogóle literatura faktu jest w Niemczech od kilku lat najlepiej sprzedającym się segmentem tamtejszego rynku książki. Następny po Sarrazinie przykłady znakomitej sprzedaży, to wspomnienia więzionej przez austriackiego szaleńca nieletniej Nataschy Kampusach („3096 dni” wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga) oraz wspomnieniowa książka Loki Schmidt, żony byłego kanclerza Niemiec. W Niemczech największe zmiany dotyczyły tych oficyn wydawniczych, w których stawiano na digitalizację, bowiem ten proces od lat jest jednym z podstawowych katalizatorów rozwoju rynku. Dotyczyło to, jak wcześniej, wydawców publikacji fachowych i naukowych, tam bowiem ucyfrowienie ma charakter szybki i kompleksowy. Wolniej proces produkcji książek elektronicznych odbywa się w pozostałych oficynach, choć niebawem osiągnie zapewne fazę stałą. Publikowany corocznie monitor transakcyjny firm niemieckich odnotował w 2010 roku w branży wydawniczej 205 przejęć. Chodzi zarówno o całkowite przejęcia, jak i zakupy części udziałów poszczególnych podmiotów. Spektakularną transakcją na niemieckim rynku było połączenie wydawnictwa Bibliographisches Institut ze Springerem SBM. Podobna fuzja dotyczyła przejęcia przez Random House czołowego przez lata na rynku niemieckojęzycznym wydawcy audiobooków – Hörverlag. W ten sposób bertelsmannowska …
Wyświetlono 25% materiału - 357 słów. Całość materiału zawiera 1431 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się