szukanie
zaawansowane
 
Środa, 29 listopada 2006

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk Sp. z o.o.

Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2006"
Firma Księgarska Jacek Olesiejuk Sp. z o.o.
05-850 Ożarów, ul. Poznańska 91,
tel. (022) 7213030, fax (022) 7213001, 7213002,
http://www.olesiejuk.pl, e-mail hurt@olesiejuk.pl


Przyrost obrotów Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk jest imponujący. Zarząd spółki stanowią bracia Jacek i Krzysztof Olesiejukowie. W latach 1999-2003, w których hurt księgarski przeżywał kryzys, a kilka dużych podmiotów upadło, FK Jacek Olesiejuk zwiększała obroty. W latach 1997-2004 obroty wzrosły ponad siedmiokrotnie, a łącznie zyski netto w latach 2003 i 2004 przekroczyły 10 mln zł. W 2005 roku przychody wzrosły o 28 proc. – z 96,5 do 123 mln zł. Spółka zakończyła rok imponującym wynikiem netto – 10,79 mln zł. Kapitały własne były najwyższe na polskim rynku hurtu księgarskiego – wynosiły 27,3 mln zł. Jednocześnie spółka podejmuje kolejne inwestycje, tak w rozbudowę zaplecza magazynowego, jak i poszerzanie usług logistycznych, finansowych, dystrybucyjnych i marketingowych. Na koniec roku firma zatrudniała 65 osób.
Spośród podmiotów działających na polskim rynku hurtowym Firma Księgarska Jacek Olesiejuk należy do najlepiej zorganizowanych. Jedną z najistotniejszych zmian, rzutujących na cały rynek hurtowy, są duże inwestycje w budowę własnych magazynów, a także w nowoczesne rozwiązania magazynowe i informatyczne. W lipcu 2002 roku firma przeniosła swoją siedzibę i większość magazynów z wynajmowanych obiektów przy ul. Kolejowej w Warszawie (1 800 mkw.) do własnych w Ożarowie, postawionych w okresie wrzesień 2001-lipiec 2002 przy trasie wylotowej z Warszawy na Poznań. Nowa siedziba biurowa ma powierzchnię 800 mkw., a pierwszy ze zbudowanych magazynów 1 000 mkw. Na działce obok, na przełomie 2002 i 2003 roku, postawiono drugą halę magazynową o powierzchni 1 400 mkw. W 2005 roku ruszyła budowa następnego magazynu, hala o powierzchni 5 000 mkw. oraz 600 mkw. biur mają zostać oddane do użytku jesienią 2006 roku.
Pod Ożarowem wprowadzono nowy system magazynowy wysokiego składowania, przygotowywane są kolejne usprawnienia techniczne. Poprawieniu wydajności pracy magazynu służy program oparty na kodach kreskowych i czytnikach radiowych – eliminuje on konieczność drukowania dokumentów oraz niemal do minimum ogranicza możliwość pomyłek przy pakowaniu książek. W 2005 roku wdrożono system ISO.
Firma braci Olesiejuków coraz częściej nawiązuje ścisłe kontakty handlowe z wybranymi wydawnictwami. Jest wyłącznym dystrybutorem książek kilku oficyn, w tym przede wszystkim Albatrosa i wydawnictwa Sonia Draga, które w latach 2002-2005 wprowadziły na rynek wiele bestsellerów i kilkukrotnie zwiększyły swoje obroty. Firma jest także wyłącznym dystrybutorem wydawnictwa Fabryka Słów, szybko rozwijającej się oficyny specjalizującej się w literaturze SF, a także oficyn: Mag, Słówko, A.A. Kuryłowicz, Historia i Życie czy publikowanych specjalnie na polski rynek tytułów zagranicznych edytorów jak Parragon czy Könemann. Spółka prowadzi magazyn książek wydawnictwa Drzewo Babel – wydawcy Paulo Coelho, a także m.in.: PPWK, W.A.B., Nowa, Mak, DiG i wszystkich wydawnictw, których jest wyłącznym dystrybutorem. We współpracy z kilkoma oficynami wprowadziła na rynek publikacje w wersji pocket book i jest jednym z głównych dystrybutorów tego typu tytułów w Polsce. Wprowadzenie na rynek oznacza często w takim przypadku prawa do wyłącznej dystrybucji. Co więcej, FK Jacek Olesiejuk nierzadko zleca wydrukowanie i kupuje całe nakłady publikacji, a w 2002 roku powstało wydawnictwo pod marką FK Olesiejuk Inwestycje. Są to głównie tanie książeczki dla dzieci, poradniki, słowniki kieszonkowe. W 2006 roku we współpracy z oficyną Mozaika poszerzono ofertę o tytuły audio book. W maju 2006 roku przy dużej kampanii promocyjnej wprowadzono na rynek pierwszą pozycję z serii literatury młodzieżowej – książkę „Wrota czasu” Ulyssesa Moore’a.
Firma FK Jacek Olesiejuk jest głównym w Polsce dostawcą do sieci hipermarketów. Zaopatruje ponad 500 hal. Ponadto spółka coraz częściej przystępuje do dużych przetargów na zaopatrywanie bibliotek miejskich. Wiosną 2004 roku na rynku książki rozpoczęły się trudne negocjacje handlowe z siecią Empik. Ten największy detalista zaproponował odbiorcom bardzo trudne warunki współpracy, z drugiej strony oferując wiele rozwiązań korzystnych dla dystrybutorów (m.in. wyłączność dystrybutorów na dostarczanie książek poszczególnych wydawców). FK Jacek Olesiejuk należy do tych dystrybutorów, którzy w 2005 roku podpisali umowę i dostarczają do salonów Empik książki wydawnictw, których są wyłącznym dystrybutorem. Dominującym odbiorcą indywidualnym powoli staje się Empik, z którym współpraca daje nam 10-12 proc. obrotów. Sieci księgarskie jak HDS czy Domy Książki to mniej niż 15 proc., 5 proc. realizujemy z Kolporterem, a od niedawna także z Ruchem, kolejne 10-15 proc. to inne hurtownie, 25-30 proc. daje nam osiem sieci marketów – twierdzi Jacek Olesiejuk .
Hurtownia na stałe współpracuje z ok. 500 odbiorcami. W ofercie ma ok. 25 tys. tytułów.

Od dwóch lat bardzo dużym odbiorcą Olesiejuków jest równolegle działająca firma jednego z członków zarządu – Oramus Krzysztofa Olesiejuka. Po przeprowadzce siedziby i magazynów z ul. Kolejowej, czyli tradycyjnego centrum handlu hurtowego w Warszawie, dla uniknięcia spadku obrotów właściciele postanowili rozwinąć działalność Oramusa. Już w 2001 roku, w okresie planowania przeprowadzki, Krzysztof Olesiejuk powiedział: Magazyn na ulicy Kolejowej będzie w przyszłości własnością firmy Oramus. Cała działalność hurtowa będzie prowadzona przez Firmę Księgarską z siedzibą pod Warszawą. Musi zostać to ściśle rozgraniczone dla łatwiejszej kontroli kosztów, ułatwienia remanentów itp. Bardzo dokładnie wiemy, jakie tytuły muszą być sprzedawane na Kolejowej. Ale cały ciężar zostanie przeniesiony do nowej siedziby . Ponieważ obie firmy nie wchodzą w skład grupy kapitałowej, nie są zobowiązane do podawania wyniku skonsolidowanego. Sprzedaż FK Jacek Olesiejuk do firmy Oramus wyniosła w 2005 roku ok. 35 mln zł. Część obrotów FK Jacek Olesiejuk przez całe lata zawdzięczała sprzedaży półhurtowej. Od 2003 roku odbiorcy półhurtowi, którymi są firmy z: Białegostoku, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Łodzi i Katowic, zaopatrują się w Oramusie.

FK Jacek Olesiejuk znana jest także z tego, że wprowadza nowe rozwiązania informatyczne przygotowane dla odbiorców. Początkowo (od 2001 roku) była to możliwość skopiowania oferty FK Jacek Olesiejuk z płyty CD-ROM oferowanej odbiorcom za darmo i równocześnie możliwość ściągania codziennie aktualizowanej na stronach www bazy danych hurtowni. Na polskim rynku dystrybucji książek firma ma najlepiej zorganizowaną ofertę sprzedaży hurtowej on-line i coraz więcej odbiorców przechodzi na tę formę komunikacji z firmą. Jako pierwsza hurtownia w Polsce firma wprowadziła wagi, dzięki którym czas potrzebny do sprawdzania poprawności zamówień hurtowych ze stanem faktycznym uległ skróceniu – liczone są tylko te paczki, których waga nie zgadza się z zapisem wygenerowanym przez system i znajdującym się na dokumentach. FK Jacek Olesiejuk coraz powszechniej korzysta z obsługi firm spedycyjnych, które kilka razy w tygodniu rozwożą książki z centralnego magazynu do różnych regionów kraju. Według mnie w Polsce niepotrzebne są oddziały rozsiane po kraju. Polska to nie Kanada, tu można dowieźć książki do każdego punktu w ciągu 6 godzin. Oddziały otwierane na terenie kraju rodzą ogromne koszty. Niepotrzebne są też dystrybutorowi dziesiątki samochodów. Na tym polega kapitalizm, że maksymalnie ogranicza się niepotrzebne koszty. My właściwie nie wymyślamy niczego nowego, bo moim zdaniem prochu nie wymyślimy. Przyglądamy się tylko, jak działają firmy na Zachodzie, jak u nas w kraju i staramy się naśladować sprawdzone metody – mówi Krzysztof Olesiejuk .
FK Jacek Olesiejuk znana jest na rynku z zakupów końcówek nakładów. Sprzedaż tzw. taniej książki generuje ok. 5 proc. obrotów, ale gwarantuje wysokie marże i szybki przepływ gotówki.

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk – najważniejsze dane

Lata

1999

Wyświetlono 25% materiału. Całość materiału zawiera 34805 znaków.
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1.
Abonenci Biblioteki Analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki zaloguj się
2.
Dostęp czasowy. Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Czas dostępu Opłata za dostęp Opis
15 minut 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880.
Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.

Wykupiony kod zapewnia dostęp do materiałów z tego komputera (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki).
Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Kod dostępu: zatwierdź
3.
Dostęp terminowy. Płatność kartą płatniczą lub przelewem

Za dostęp czasowy i terminowy do archiwum naszych tekstów mogą Państwo zapłacić za pomocą karty płatniczej lub przelewu bankowego.
Najpierw zostaną Państwo poproszeni o zarejestrowanie się w naszym serwisie, a następnie:

  1. Płatność kartą płatniczą: po udanej autoryzacji transakcji od razu otrzymają Państwo dostęp na interesujący Państwa czas.
    Po opuszczeniu naszego serwisu ponowny dostęp do materiałów uzyskają Państwo po zalogowaniu się aż do czasu upłynięcia czasu, na jaki wykupili Państwo dostęp.
  2. Przelew bankowy: po otrzymaniu złożonego przez Państwa w serwisie zamówienia i uznaniu środków na rachunku bankowym Biblioteki Analiz skontaktuje się z Państwem nasz pracownik celem ustalenia momentu, od jakiego życzą sobie Państwo uzyskać dostęp do archiwum naszych tekstów. Numer rachunku bankowego podany jest w potwierdzeniu zamówienia wysyłanego na podany przez Państwa adres e-mail.

Wybierz interesujący Cię okres dostępu

REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
Książki z drobnymi defektami typu otarcia i zarysowania okładki, zagięte rogi, zabrudzenia lub zażółcenia bloku itp. 

Książki sprzedajemy z rabatem min. ...

"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl