szukanie
zaawansowane
 
Czwartek, 23 listopada 2006

Wydawnictwo WAM Księży Jezuitów

Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2006"
Wydawnictwo WAM Księży Jezuitów
31-501 Kraków, ul. Kopernika 26,
tel. (012) 4291888, fax (012) 4295003,
http://www.wydawnictwowam.pl, e-mail
wam@wydawnictwowam.pl

W 2005 roku wydawnictwo WAM zrealizowało 19,2 mln zł przychodu ze sprzedaży książek (wzrost o 1 proc. w stosunku do roku 2004). To niewiele, zważywszy na wyniki innych edytorów katolickich i fenomen tytułów związanych z osobą Ojca Świętego. Był to zarazem najniższy wzrost przychodów w wydawnictwie księży jezuitów od przełomu 1990 roku (do 2001 roku wzrosty były dwucyfrowe). Nakładem oficyny ukazały się 253 tytuły, w tym 170 nowości. Łączny nakład, tak jak w roku 2004, wyniósł 1,75 mln egz. Średni nakład jednego tytułu wyniósł w 2005 roku 5,9 tys. egz. Struktura sprzedaży kształtowała się następująco: 28 proc. – nauka, 9,5 proc. – duszpasterstwo, 9 proc. – duchowość, 8 proc. – katechetyka, 6,5 proc. – poradniki, 6 proc. biografie, 4 proc. – literatura dziecięca. Średnia cena książki wynosiła 22,60 zł.
Mimo pewnego spowolnienia rozwoju w 2005 roku, WAM pozostaje największym wydawnictwem katolickim w Polsce – zarówno pod względem realizowanych obrotów, nakładów książek, jak i liczby wydawanych tytułów. Oficyna od wielu lat notuje wzrost i zwiększa swój udział w rynku książek o tematyce religijnej. Dyrektorem oficyny jest ks. Henryk Pietras. Początkowo w firmie pracowali wyłącznie jezuici, dziś jest ich dziesięciu na wszystkich zatrudnionych.
WAM wydaje katechizmy i modlitewniki, książki poświęcone wierze i duchowości oraz pozycje naukowe z zakresu: teologii, filozofii, psychologii i pedagogiki. Nakładem wydawnictwa ukazuje się także sporo książek dla dzieci i młodzieży. W ofercie można znaleźć również literaturę piękną – poezję i prozę. Książki ukazują się w 48 seriach, z których do najpopularniejszych należą: „Wielcy Ludzie Kościoła”, „Mała Biblioteka Religii”, „Rodzina”, „Biblioteka Życia Duchowego”, „Myśl Teologiczna”, „Źródła Myśli Teologicznej”, „Wokół Współczesności”, „Religie Ludzkości” oraz „Śpiewy Liturgiczne” (seria wydawana na CD i kasetach audio).
Pojedyncze tytuły WAM, cieszące się dużym zainteresowaniem, to m.in.: „Księga Imion i Świętych”, album „Jezus – 2 000 lat obecności”, „Katechizm dla dorosłych” (pierwsza polska adaptacja „Katechizmu Kościoła Katolickiego”), „Katechizm prawosławny”, „Katechizm dla niewierzących”, „Twoje Imię”, „Apokryfy Nowego Testamentu”, „Dokumenty Soborów Powszechnych” (uhonorowane na VIII Targach Wydawców Katolickich nagrodą Feniks 2001), „Cuda Ojca Pio”, album „Grecja”, „Słownik społeczny”, „Leksykon Pielgrzymek Jana Pawła II”. Jednym z największych bestsellerów wydawnictwa jest autobiografia Jana Pawła II „Dar i Tajemnica”. Od lat do najlepiej sprzedających się tytułów należy poradnik kulinarny „103 ciasta siostry Anastazji”. Równomiernie rozkłada się oferta książek autorów polskich i zagranicznych (52:48 proc.). WAM jest największym w Polsce wydawcą podręczników do nauczania religii katolickiej (rocznie sprzedaje ok. 130 tys. egz.).
Odrębny wątek stanowi współpraca WAM z Wydawnictwem św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, niewielką oficyną kierowaną przez dyrektora ks. Antoniego Świerczka – wydawcą trzech z czterech książek Jana Pawła II. Pierwszą książką Papieża była pozycja „Przekroczyć próg nadziei”, wydana przez Wydawnictwo KUL. Trzy pozostałe – „Dar i tajemnica” (ponad 330 tys. sprzedanych egzemplarzy), „Tryptyk rzymski” (z 2003 roku, ponad 520 tys. sprzedanych egzemplarzy) oraz „Wstańcie, chodźmy!” (od premiery 18 maja 2004 roku – ponad 320 tys. sprzedanych egzemplarzy) opublikowało Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. W przypadku pierwszej z nich współwydawcą był WAM, który był także wyłącznym dystrybutorem „papieskich” książek z Wydawnictwa św. Stanisława BM. Generalnie nie podejmujemy się dystrybucji tytułów innych wydawców – ale w tym przypadku mamy do czynienia ze szczególnym wydarzeniem – mówił szef marketingu u jezuitów, Paweł Piotrowski, przy okazji sprzedaży największego bestsellera roku 2003 na polskim rynku książki – „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. WAM nie tylko przyjął tę książkę do wyłącznej dystrybucji, ale też odpowiadał za działania promocyjne. W przypadku „Wstańcie, chodźmy!” z 2004 roku, WAM zajmował się wyłącznie dystrybucją. Zadbaliśmy o to, by książka była dostępna w księgarniach i hurtowniach na terenie całej Polski, w klubach wysyłkowych, super- i hipermarketach, parafiach, a nawet w sklepach spożywczych... Nauczeni doświadczeniem z dystrybucji poprzednich papieskich książek, usprawniliśmy jeszcze lepiej mechanizmy naszego działania – zapewniał w lipcu 2004 roku Paweł Piotrowski . W 2005 roku najlepszą sprzedaż notowały tytuły kulinarne: „183 nowe przepisy siostry Anastazji” – 68,8 tys. egz., „173 specjały siostry Anastazji” – 66,5 tys. egz. oraz „103 ciasta siostry Anastazji” – 66,5 tys. egz.

WAM jest najstarszym wydawnictwem katolickim w Polsce. W 2002 roku oficyna obchodziła 130-lecie istnienia. Obchody jubileuszu uświetniła zorganizowana w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie wystawa „130 lat Wydawnictwa WAM”. Przez 120 lat – od 1872 do 1992 roku – działała pod nazwą Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy. Działalność rozpoczęto od edycji przewodnika Apostolstwa Serca Jezusowego w Polsce autorstwa ks. Stanisława Stojałowskiego .
W ciągu 130-letniej działalności wydano ok. 6 tys. tytułów. Jezuitą był założyciel oficyny, ojciec Stanisław Stojałowski. Początkowo wydawnictwo publikowało głównie czasopismo „Intencje Miesięczne”, w 1903 roku przekształcone w „Posłańca Serca Jezusowego”. Miesięcznik ten, zawieszony w latach okupacji, a następnie zlikwidowany przez władze PRL, został wznowiony dopiero w 1982 roku. Pierwsza duża książka Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy ukazała się w 1874 roku – była to rozprawa ks. Kaspra Drużbickiego „Meta Cordium, Cor Jesu”. Kolejne ważne edycje to: „Żywoty świętych” Piotra Skargi (1881), „Ćwiczenia duchowe” św. Ignacego Loyoli (1894) i „O naśladowaniu Jezusa” Tomasza á Kempis (1889). Do 1940 roku wydawnictwo publikowało rocznie 30-40 tytułów, było także edytorem pięciu czasopism katolickich. W 1940 roku wielu pracowników i współpracowników wydawnictwa zostało aresztowanych i przewiezionych do Oświęcimia i Dachau. Większość z nich zginęła.
WAM wznowiło działalność w 1945 roku, jednak w Polsce Ludowej oficyna mogła publikować zaledwie kilka tytułów rocznie w nakładach nieproporcjonalnych do ówczesnego zapotrzebowania czytelników (np. w 1979 roku – 2 tytuły, w 1980 – 3). Ograniczenia dotyczące wysokości nakładów nie ominęły nawet kolejnych edycji Biblii Jakuba Wujka. Lepiej przedstawiała się sytuacja po 1981 roku, kiedy to liczba wydawanych tytułów wzrosła do ok. 20 rocznie. W latach 80. wybudowano także Dom Pisarzy im. ks. Piotra Skargi – obecną siedzibę wydawnictwa.
Od 1991 roku WAM ma własną drukarnię oraz kompletnie wyposażoną introligatornię. Wydawnictwo sprzedaje swoje książki w rozwiniętym systemie dystrybucji, posiada także własne księgarnie – w Krakowie (największa księgarnia katolicka w Polsce), Warszawie, Opolu i Bielsku-Białej. W grudniu 1997 roku przy oficynie powstało Konsorcjum Prasowe, skupiające czasopisma jezuickie, m.in.: „Posłańca Serca Jezusowego” (najstarszy miesięcznik katolicki w Polsce), „Przegląd Powszechny” oraz „Życie Duchowe”.

WAM – najważniejsze dane

Lata

1999

2000

2001

2002

2003

2004

Wyświetlono 25% materiału. Całość materiału zawiera 41786 znaków.
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1.
Abonenci Biblioteki Analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki zaloguj się
2.
Dostęp czasowy. Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Czas dostępu Opłata za dostęp Opis
15 minut 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880.
Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.

Wykupiony kod zapewnia dostęp do materiałów z tego komputera (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki).
Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Kod dostępu: zatwierdź
3.
Dostęp terminowy. Płatność kartą płatniczą lub przelewem

Za dostęp czasowy i terminowy do archiwum naszych tekstów mogą Państwo zapłacić za pomocą karty płatniczej lub przelewu bankowego.
Najpierw zostaną Państwo poproszeni o zarejestrowanie się w naszym serwisie, a następnie:

  1. Płatność kartą płatniczą: po udanej autoryzacji transakcji od razu otrzymają Państwo dostęp na interesujący Państwa czas.
    Po opuszczeniu naszego serwisu ponowny dostęp do materiałów uzyskają Państwo po zalogowaniu się aż do czasu upłynięcia czasu, na jaki wykupili Państwo dostęp.
  2. Przelew bankowy: po otrzymaniu złożonego przez Państwa w serwisie zamówienia i uznaniu środków na rachunku bankowym Biblioteki Analiz skontaktuje się z Państwem nasz pracownik celem ustalenia momentu, od jakiego życzą sobie Państwo uzyskać dostęp do archiwum naszych tekstów. Numer rachunku bankowego podany jest w potwierdzeniu zamówienia wysyłanego na podany przez Państwa adres e-mail.

Wybierz interesujący Cię okres dostępu

REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
Książki z drobnymi defektami typu otarcia i zarysowania okładki, zagięte rogi, zabrudzenia lub zażółcenia bloku itp. 

Książki sprzedajemy z rabatem min. ...

"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl