Czwartek, 30 kwietnia 2015
Najlepszy sposób na świętowanie Dnia Książki


Od listopada ubiegłego roku działa w internecie Poczta Książkowa – księgarnia specjalizująca się w sprzedaży książek – prezentów, pięknie zapakowanych, z dedykacją, dostarczanych na adres obdarowanego, także w formie miłej niespodzianki, we wskazanym dniu, nawet na sobotę.

Z okazji Światowego Dnia Książki do 28 kwietnia wszystkie opakowania zaprojektowane  specjalnie dla książkowych prezentów w promocyjnej cenie 4,99 zł.

– Książki, jak żaden inny podarunek, są czymś znacznie więcej niż materialnym przedmiotem. Ofiarowując książkę, dajemy także całą jej treść i wszystkie emocje jakie pojawią się przy jej czytaniu – mówi Małgorzata Sieniewicz, współzałożycielka firmy. – Książki są na przykład znakomitym zamiennikiem kwiatów na ślubach. Pomagamy młodej parze skompletować domową biblioteczkę, a ponadto pamiątka pozostanie z nimi na długie lata.

Pomysł,by stworzyć księgarnię, która działałaby podobnie do poczty kwiatowej, narodził się z doświadczeń w prowadzeniu niewielkiej księgarni stacjonarnej.

Księgarz – awatar

– Na co dzień wiele osób szukało u nas książek dla siebie lub na prezent, ale potrzebowało pomocy w wyborze odpowiedniego tytułu – opowiada Sieniewicz – Dystrybutorzy każdego dnia mają w ofercie od 40 do 130 nowości i dodruków (średnio 2800 tytułów miesięcznie), nawet doświadczonemu księgarzowi trudno jest zorientować się, które tytuły zasługują na uwagę i najczęściej wybierają te promowane przez wydawców, jednak wg badań, czytelnicy najchętniej sięgają po książki polecone przez inne osoby.

W Poczcie Książkowej w wyborze prezentu pomaga Wirtualny Księgarz, sympatyczny starszy pan w czerwonym sweterku, którego elektroniczna pamięć przechowuje informacje na temat dziesiątków tysięcy książek. Wystarczy przekazać mu kilka informacji na temat osoby, którą chcemy obdarować – jej płci, wieku i zainteresowań – żeby zaproponował starannie wybrane tytuły.

Poza księgarskim awatarem, mechanizmów wsparcia procesu decyzyjnego w serwisie jest więcej, choć nie wszystkie są widoczne dla użytkownika. Lada moment korzystający ze strony będą mogli za pomocą suwaków odnaleźć tytuły najbardziej odpowiadające temu, jakiej książki szukamy – długiej czy krótkiej, lekkiej czy wymagającej, a może z odrobiną erotyki.Poszukiwania ułatwia też podział na nietypowe kategorie: do poduchy, na podróż, do damskiej torebki, dla dorosłych…


Na każdą okazję

Pierwsza konfrontacja z rynkiem zbiegła się w czasie z Walentynkami i z Dniem Kobiet.-  Ilość zamówień w tygodniach poprzedzających te święta była ogromna – mówi Wiktoria Korzeniewska, doradca klienta – Synowie przesyłali książki swoim mamom, mamy córkom, przyjaciółki przyjaciółkom, były też prezenty od całych rodzin. A na 14 lutego wysłaliśmy bardzo wiele książek – niespodzianek od anonimowych wielbicieli.

Książki pakowane są w pudełka zaprojektowane przez Smaga Projektanci specjalnie dla Poczty Książkowej. Aktualnie dostępne w siedmiu wersjach kolorystycznych, w dwóch rozmiarach, tak by pomieścić większość dostępnych na rynku książek. Egzemplarze o niestandardowych wymiarach pakowane są w różne rodzaje papieru, wstążki i dodatki. W Poczcie można także zamówić książki w drewnianych kasetkach z indywidualnie wygrawerowanym wzorem.

Jeśli chodzi o opakowania, to nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. – mówi Krzysztof Sobczak, jeden z pomysłodawców  – Współpracujemy z młodymi projektantami i już niedługo książki będą pakowane także w designerskie opakowania wielorazowego użytku, które po rozpakowaniu prezentu, zmieniają swoje przeznaczenie, stając się np.  torbą, czy poduszką.

Z książką po mapie

Wkrótce niemal samodzielną częścią Poczty będzie strona o charakterze społecznościowym z tzw. literacką mapą świata, gdzie każdy łatwo odnajdzie fragment książki dotyczący realnego miejsca na świecie.

Dzięki mapie, dostępnej także  na aplikacji mobilnej, łatwo można  odnaleźć książkę, której akcja dzieję się w miejscu, do którego wybieramy się w podróż i zabrać ze sobą powieść lub reportaż zamiast tradycyjnego przewodnika lub w każdej chwili pobrać ebooka czy audiobooka.

System rekomendacji zaprojektowany przez Pocztę Książkową zyskał uznanie u oceniających wnioski o dofinansowanie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka i w 2013 roku otrzymał środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podaj dalej