środa, 6 czerwca 2007
Prawo autorskie się zmienia… i trzeba o tym mówić dodanie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru196
Wychodząc z założenia sformułowanego w tytule, pierwszego dnia 52. MTK odbyła się konferencja „Aktualne problemy prawa autorskiego w świetle nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych”. Jej organizatorami byli: Biblioteka Analiz, Kancelaria Bukowski i Wspólnicy (Kraków) oraz Kancelaria Patrimonium (Warszawa). W niuanse nowych rozwiązań w polskim prawie autorskim wprowadzały licznie zgromadzonych słuchaczy (mimo konkurencyjnej imprezy otwierającej targi z ministrem Ujazdowskim na czele) przedstawicielki obydwu kancelarii: adwokat Agnieszka Malczewska (Bukowski i Wspólnicy) oraz radca prawny Joanna Hetman (Patrimonium). Poniżej zamieszczamy fragmenty wystąpienia Joanny Hetman podczas targowej konferencji. Konieczna implementacja Nowelizacja ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (dalej: PrAut) okazała się konieczna z uwagi na jeden z najnowszych aktów prawa unijnego dotyczący prawa autorskiego – Dyrektywę 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 roku w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej, tzw. Dyrektywę „Enforcement”. Termin jej implementacji upłynął dla krajów członkowskich 29 kwietnia 2006 roku. Z uwagi na ponad roczne już opóźnienie uchwalona przez Sejm 16 marca 2007 roku ustawa nowelizująca zakłada bardzo krótkie vacatio legis – zaledwie czternastodniowe. Obecnie ustawa z zaproponowanymi przez Senat niewielkimi poprawkami z powrotem trafiła do Sejmu. Obecna nowelizacja nie tylko wdraża do polskiego prawa wspomnianą dyrektywę. Przy okazji polski ustawodawca postanowił naprawić kilka błędów, które pojawiły się w związku z implementacją innych unijnych dyrektyw: Dyrektywy 93/83/EWG w sprawie koordynacji niektórych zasad dotyczących prawa autorskiego oraz praw pokrewnych stosowanych w odniesieniu do przekazu satelitarnego oraz retransmisji drogą kablową (poprawka: dodanie w polskiej ustawie art. 6(1) zawierającego definicje „satelity” i „publicznego przekazu satelitarnego”), Dyrektywy 93/98/EWG w …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1007 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się