1
Zygmunt Miłoszewski

W alternatywnej opowieści o Polsce, jaką snuje Zygmunt Miłoszewski w „Jak zawsze”, Polska staje przed dylematem, czy wiązać się ścisłym sojuszem z Paryżem. Już tylko z tego wynika, że wizja to raczej odległa od rzeczywistości.

WydawcaW.A.B.
ISBN978-83-2803-607-9
Liczba punktów417
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
2
Dan Brown

Lektura „Początku” Dana Browna może być, jak się okazuje, kłopotliwa. Otóż z „Przeglądu Sportowego” dowiedziałem się, że pewien piłkarz Arki Gdynia z tego powodu, że czyta książki jest wyśmiewany przez kolegów z drużyny. A czyta kryminały Jo Nesbø i, właśnie, powieści Dana Browna. „Wszystkie jego dzieła przeczytałem – wyjaśnia – i czekam na kolejne”. Twardy zawodnik.

WydawcaSonia Draga
ISBN978-83-8110-143-1
Liczba punktów398
Data wydania2017
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
3
Remigiusz Mróz

Bohater „Nieodnalezionej” Remigiusza Mroza przekonuje się, że nawet o najbliższych, wydawałoby się, osobach wiemy w gruncie rzeczy bardzo mało. A cała historia dotyczy wyraziście przedstawionej przemocy domowej. Z całą jej grozą.

WydawcaFilia
ISBN978-83-8075-385-3
Liczba punktów356
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
4
Beata Anna Dąbrowska

Do takich książek jak „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy” Beaty Anny Dąbrowskiej podchodzę z, powiedziałbym, ograniczonym zaufaniem. A jednak trudno nie przyznać racji stwierdzeniu, że „następstwem przetwarzania żywności było pojawienie się na niespotykaną dotąd skalę szeregu przewlekłych chorób »cywilizacyjnych « o charakterze degeneracyjno-zapalnym z miażdżycą i nowotworami na czele. Przecież jeszcze przed 100 laty, gdy żywność była naturalna, główną przyczyną śmierci były choroby infekcyjne, takie jak grypa czy gruźlica, a nie– jak dzisiaj – zawały czy nowotwory”.

Może więc warto wypróbować na sobie zalecaną dietę będącą czymś w rodzaju leczniczej głodówki? Byle samozaparcia nie zabrakło.

WydawcaWAM
ISBN978-83-277-1518-0
Liczba punktów336
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
5
Harlan Coben

„W domu” to nowa powieść Harlana  Cobena z Myronem Bolitarem w roli głównej, za którym czytelnicy bardzo już się stęsknili. Jak pięknie się nam tutaj przedstawia: „Potrafię uderzyć szybko i gwałtownie, lecz nie robię niczego bez pomysłu i celu”. I o to chodzi.

ISBN978-83-8125-110-5
Liczba punktów308
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
6
Camilla Läckberg

W „Czarownicy” Camilla Läckberg opowiada m.in. o małoletnich uchodźcach z Syrii:

„Udało im się wyrwać z Aleppo, zanim ucieczka stała się zbyt niebezpieczna. Ucieczka albo zostanie na miejscu. Jedno i drugie oznaczało to samo śmiertelne zagrożenie. Mimo tego oczywistego braku szacunku Karim nie potrafił się na nich gniewać. Przecież to jeszcze dzieci. Wystraszone i samotne w obcym kraju. Została im tylko zuchwałość. Wszystko było obce. Karim rozmawiał z nimi po lekcjach. Ich rodziny wysupłały ostatni grosz, żeby tylko przedostali się do Szwecji. Na ich barkach spoczął niemały ciężar: nie tylko zostali wysłani do zupełnie obcego świata, ale też oczekiwano od nich, żeby jak najprędzej urządzili się na miejscu tak, żeby móc ściągnąć rodziny z ogarniętej wojną Syrii. Rozumiał ich, ale uważał, że nie wolno im odnosić się do nowej ojczyzny bez szacunku. Nawet jeśli Szwedzi się ich boją, to przecież ich przyjęli. Dali strawę i dach nad głową. A Sture poświęcał im swój wolny czas, żeby ich uczyć jak pytać, ile coś kosztuje i gdzie jest toaleta. Karim wprawdzie nie rozumiał Szwedów, ale był im dozgonnie wdzięczny za to, co zrobili dla jego rodziny. Nie wszyscy się z nim zgadzali, a ci, którzy nie szanowali nowego kraju, szkodzili pozostałym. Przez nich Szwedzi robili się jeszcze bardziej podejrzliwi”.

Doprawdy? A czyż nie zawiniła tu skandynawska, europejska nieufność? Spokojnie, z pomocą Unii poradzimy sobie i z nią.

 

 

WydawcaCzarna Owca
ISBN978-83-8015-079-9
Liczba punktów282
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
7
E.L. James

„Mroczniej. Ciemniejsza strona Greya oczami Christiana” E.L. James nie zawiedzie czytelników, którzy dowiedzą się, między innymi, jaki jest „największy, ponury strach” Greya. Chodzi o to, że ONA „poznała kogoś: dzieli się swoim małym białym łóżkiem i swoim pięknym ciałem z jakimś pieprzonym obcym”. „Do licha. Myśl pozytywnie, Grey” – napomina sam siebie. I pomyśleć, że znów wszystko, co złe, to przez obcych.

WydawcaSonia Draga
ISBN978-83-8110-287-2
Liczba punktów279
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
8
Nela Mała Reporterka

„Nela i polarne zwierzęta” Neli Małej Reporterki wywołuje skojarzenia z wcześniejszą książką z tej samej serii – „Nela na kole podbiegunowym”. W sumie cykl liczy sobie już dziewięć tytułów. Tym razem mamy do czynienia z białymi niedźwiedziami, fokami, a nawet – co może dziwić – rekinami. Świat jest wielki i wszystko jeszcze przed Nelą, której grozi jedynie, że się zestarzeje. A to, niestety, nieuniknione.

WydawcaBurda Książki
ISBN978-83-8053-309-7
Liczba punktów257
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
9
Jojo Moyes

Bohaterka „Ostatniego listu od kochanka” Jojo Moyes w swojej pierwszej (i decydującej) rozmowie ze swym ukochanym, spytała go, czy nie uwielbia samego brzmienia poszczególnych języków:
„– Których konkretnie?
– Hiszpańskiego. A zwłaszcza włoskiego. Jestem pewna, że właśnie dlatego uwielbiam włoską operę i nie mogę ścierpieć niemieckiej. Te wszystkie twarde, gardłowe dźwięki. Zastanowił się nad tym, a jego milczenie zbiło ją z tropu.
– Wiem, że to okropnie niemodne – zaczęła się jąkać – ale kocham Pucciniego. Uwielbiam te intensywne  emocje. Uwielbiam drżące »r«, staccato słów… – urwała, słysząc, jak niedorzecznie i pretensjonalnie to brzmi. Zatrzymał się przed drzwiami, obejrzał się przez ramię, a potem popatrzył na nią. – Nie lubię opery. Mówiąc to, spoglądał jej prosto w oczy, jakby rzucał wyzwanie.
Poczuła, jak głęboko w jej żołądku coś pęka. O Boże, pomyślała”.
No wiecie Państwo, nie lubić opery!

WydawcaMiędzy Słowami
ISBN978-83-2404-724-6
Liczba punktów222
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018
10
Norman Davies

„Na krańce świata. Podróż historyka przez historię” Normana Daviesa to zaproszenie do odbycia z autorem wyprawy dookoła świata. naturalnie, wyprawy historycznej. Ma Davies swoich wiernych czytelników, więc książka dzielnie się trzyma w rankingu bestsellerów, choć – z natury rzeczy  – w pisarskim dorobku historyka stanowi pozycję raczej przyczynkarską.

WydawcaZnak
ISBN978-83-2404-169-5
Liczba punktów215
Data wydania2017
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018