1
Joanne K. Rowling

„Baśnie Barda Beedle’a” – zbiór baśni autorki wieloksiągu o Harrym Potterze. Zdaniem Joanne K. Rowling, „książka nie jest o Harrym, Ronie i Hermionie, ale pochodzi z tego samego świata”.

WydawcaMedia Rodzina
ISBN978-83-8008-297-7
Liczba punktów430
Liczba stron144
TłumaczenieAndrzej Polkowski
2
Michalina Wisłocka

O Michalinie Wisłockiej, autorce bestsellera „Sztuka kochania”, z którego ponoć czerpała wiedzę o seksie połowa Polaków (druga połowa, rzekomo, jest po dziś dzień nieuświadomiona), rodzona córka jest zdania, że: „Kochać to ona umiała, ale nie umiała żyć”.

WydawcaAgora
ISBN978-83-268-2496-8
Liczba punktów425
Data wydania2016
Liczba stron384
3
Remigiusz Mróz

W „Inwigilacji” Remigiusza Mroza bohaterce przychodzi bronić świeżo upieczonego islamisty, rodzimego chowu zresztą. W imię świętych praw jednostki, prawa do prywatności, wolności sumienia, et cetera. Bo generalnie to ona obcych nie za bardzo lubi, a już o zamachowcach ma wyrobione zdanie. Takie jak wszyscy, czyż nie?

WydawcaCzwarta Strona
ISBN978-83-7976-616-1
Liczba punktów418
Data wydania2017
Liczba stron590
4
Harlan Coben

Harlan Coben w „Już mnie nie oszukasz” podrzuca do rozważań następującą kwestię: „Czarna sukienka ją uwierała. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Maya uczestniczyła w ponad stu pogrzebach,
ale po raz pierwszy była zmuszona ubrać się na czarno. Wcale jej się to nie podobało.
Po jej prawej stronie stała najbliższa rodzina Joego – jego matka Judith, brat Neil, siostra Caroline – przytłoczona upałem oraz dojmującym smutkiem. Po lewej stała jej (i Joego) dwuletnia córeczka Lily, która coraz bardziej się niecierpliwiła i zaczynała używać ręki Mai jako huśtawki. Zgodnie z rodzicielskim frazesem dzieci nie mają instrukcji obsługi. Dzisiaj było to aż nadto prawdziwe. Maya zastanawiała się, co należy zrobić w takiej sytuacji. Zostawić dwulatkę w domu czy zabrać ją na pogrzeb ojca? Nikt nie poruszał takich kwestii na stronach internetowych dla matek, gdzie roiło się od przemądrzałych, uniwersalnych porad. Rozżalona Maya omal nie zadała tego pytania w sieci: »Cześć wszystkim! Mojego męża niedawno zamordowano. Czy powinnam zabrać dwuletnią córkę
na cmentarz, czy może zostawić ją w domu? Aha, i w co ją ubrać? Dzięki!«”.

WydawcaAlbatros
ISBN978-83-7985-936-8
Liczba punktów402
Data wydania2017
Liczba stron416
TłumaczenieRobert Waliś
5
Joanne K. Rowling

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” Joanne K. Rowling – edycja skierowana do mugoli, by wsparli fundację Comic Relief. Kłania się Harry Potter.

WydawcaMedia Rodzina
ISBN978-83-8008-298-4
Liczba punktów394
Data wydania2017
Liczba stron152
TłumaczenieJoanna Lipińska, Andrzej Polkowski
6
B. A. Paris

„Byłam w parku z moją siostrą Millie” – opowiada bohaterka powieści B.A. Paris „Za zamkniętymi drzwiami”. „Często chodzimy tam w niedzielę po południu. Tego dnia akurat grał jakiś zespół. Millie uwielbia muzykę, a wtedy bawiła się tak doskonale, że wstała ze swojego miejsca i zaczęła tańczyć pod sceną. Niedawno nauczyła się walca, więc tańcząc, rozkładała szeroko ręce, jakby
prowadził ją partner.
Uśmiecham się mimowolnie do tego wspomnienia, marzę, by życie wciąż było równie proste, równie niewinne jak wtedy. – Większości ludzi to nie przeszkadzało, cieszyli się chyba nawet, że Millie jest taka szczęśliwa, ale zauważyłam, że dwoje czy troje ma niewyraźne miny i zrozumiałam, że powinnam coś z tym zrobić, może zawołać ją do siebie albo iść po nią. Ale
nie chciałam jej przerywać, bo…
– Ile lat ma twoja siostra? – przerywa Esther.
– Siedemnaście. – Robię krótką pauzę, nie chcąc stawić czoła rzeczywistości. – Prawie osiemnaście.
Esther unosi brwi.
– Więc chyba lubi zwracać na siebie uwagę.
– Nie, wcale jej na tym nie zależy, chodzi o to…
– Cóż, chyba jednak lubi. Ludzie zwykle nie wstają na koncercie w parku i nie tańczą pod sceną, prawda?
Toczy dokoła triumfalnym spojrzeniem, a gdy inni goście unikają jej wzroku, nagle robi mi się jej żal.
– Millie ma zespół Downa. – Głos Jacka przerywa niezręczną ciszę, która zapadła nad stołem”.

WydawcaAlbatros
ISBN978-83-7985-938-2
Liczba punktów370
Data wydania2017
Liczba stron304
TłumaczenieJanusz Ochab
7
Bruce W. Cameron

„Był sobie pies. Ten świat jest naprawdę pomerdany” Bruce’a W. Camerona to historia o psiej reinkarnacji. Dla wszystkich miłośników czworonogów, całkiem oczywiste.

WydawcaWydawnictwo Kobiece
ISBN978-83-65506-98-6
Liczba punktów328
Data wydania2017
Liczba stron392
TłumaczenieEdyta Świerczyńska
8
William Paul Young

„Chata” (okładka filmowa) Williama Paula Younga to książka tyleż o potrzebie wiary, ile przebaczania. Tego drugiego nawet bardziej.

WydawcaNowa Proza
ISBN978-83-7534-061-7
Liczba punktów317
Data wydania2017
Liczba stron288
TłumaczenieAnna Reszka
9
Joanne K. Rowling, Kennilworthy Whisp

„Quidditch przez wieki” Joanne K. Rowling stanowi opis najstarszej gry czarodziejów, pochodzącej z rzekomej biblioteki Hogwartu. Przyczynek do Potteromanii.

WydawcaMedia Rodzina
ISBN978-83-8008-299-1
Liczba punktów302
Data wydania2017
Liczba stron144
TłumaczenieAndrzej Polkowski
10
Jo Nesbø

Fragment „Pragnienia” Jo Nesbø: „Pięćdziesiąt metrów za nim szedł facet. Geir nie miał pewności, ale czy to nie był ten sam gość, który po drugiej stronie ulicy gapił się na wystawę, kiedy on sam wychodził z Jealousy? Geir przyspieszył, kierując się na wschód, w stronę Daelenenga i fabryki czekolady. Tu na ulicach nie było żywej duszy, tylko autobus, który najwyraźniej przyjechał za wcześnie i czekał na przystanku. Geir zerknął za siebie. Facet ciągle tam był, wciąż utrzymywał tę samą odległość. Geir właściwie od zawsze bał się ludzi o ciemnej skórze, ale tego faceta nie widział wyraźnie. Opuszczali już białą zgentryfikowaną dzielnicę, kierując się ku okolicom, w którym gęściej było od mieszkań socjalnych i imigrantów. Sto metrów przed sobą widział bramę do włanej
kamienicy. Ale kiedy się odwrócił, zobaczył, że tamten puścił się biegiem, i natychmiast myśl, że po piętach depcze mu Somalijczyk po ciężkiej traumie przeżytej w Mogadiszu, kazała mu wziąć nogi za pas”. To dobra rada na nadchodzące czasy: najważniejszy będzie charakter. W nogach.

WydawcaWydawnictwo Dolnośląskie
ISBN978-83-2715-597-9
Liczba punktów292
Data wydania2017
Liczba stron464
TłumaczenieIwona Zimnicka