1
Katarzyna Nosowska

W „A ja żem jej powiedziała” Katarzyna Nosowska opisuje lekcję przysposobienia obronnego, na której nauczycielka spytała, kto zostanie po zajęciach, żeby posprzątać. Podniosła wtedy rękę, zgłaszając się, także w imieniu koleżanki. A teraz tak komentuje tamto, zdawałoby się, kompletnie błahe wydarzenie: „Być może dzięki tej dziwnej reakcji na apel nauczycielki śpiewam i jestem w miejscu, w którym jestem. okazało się, że to był swoisty test. Pani miała do zaoferowania dwa miejsca w ramach ochotniczego Hufca Pracy w NRD. tam poznałam chłopaka, który grał na gitarze i opowiadał mi o tym, jak barwne może być życie, gdy wypełnione jest muzyką. Zaprosił mnie na próbę i poszłam. Zaczęłam śpiewać. to była konsekwencja tego jednego podniesienia ręki”.

WydawcaWielka Litera
ISBN978-83-8032-259-2
Liczba punktów509
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
2
Katarzyna Bonda

W „Czerwonym Pająku” Katarzyny Bondy czytamy: „W życiu Zawiszy działo się ostatnio zbyt wiele, nieustanny natłok myśli, moc zadań, długotrwały stres i potężna odpowiedzialność za podjęte decyzje, które rzutowały na życie setek ludzi. Dziś wieczorem znów leciał do Warszawy. Czekała go trudna przeprawa. Wynajęto go, by zaprowadził porządek w koncernie farmaceutycznym. Miał zwolnić czterech dyrektorów, w tym CEO, i przegrupować firmę administracyjnie, zanim zamkną czwarty kwartał podatkowy. Wiedział, że to słuszna decyzja, zdawał sobie też sprawę, że to na nim – człowieku do wynajęcia, a nie na zarządzie, skupi się cała nienawiść wyeliminowanych z gry tygrysów. Będą gryźć, szarpać się i podważać jego kompetencje. Może nawet posuną się do nieczystej gry, a faktury za swoje usługi wciąż jeszcze nie wystawił. Proces reorganizacji spółki trwa już czwarty miesiąc. Do tego wszystkiego presja teściów i żony, by wreszcie się rozmnożyć, nie pozwalała na złapanie dystansu”. I tu zaczynają się prawdziwe schody… No bo o co tak naprawdę chodzi w życiu? o ten dystans, Szanowni Czytelnicy, o dystans.

WydawcaMuza
ISBN978-83-2870-960-7
Liczba punktów469
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
3
Jojo Moyes

Jojo Moyes w kontekście swojej powieści „Moje serce w dwóch światach” mówi tak: „Nie byłam pewna, czy mężczyźni kiedykolwiek zdołają zrozumieć cały ten absurdalny arsenał, z jakiego kobiety korzystają jedna przeciw drugiej”. Z całą pewnością, nie ma na to szans.

WydawcaZnak
ISBN978-83-2404-788-8
Liczba punktów405
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
4
Olga Tokarczuk

Z pierwszych ważniejszych odkryć… fragment powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk, zatytułowany „Irkuck-Moskwa”: „Samolot Irkuck-Moskwa. Startuje z Irkucka o 8.00 rano i dolatuje do Moskwy o tej samej godzinie – ósmej rano tego samego dnia. Akurat jest to moment, gdy wschodzi słońce, więc leci się cały czas o świcie. Trwa się w jednej chwili, w wielkim, spokojnym, rozległym jak Syberia teraz. To powinien być czas na spowiedź z całego życia. Czas płynie wewnątrz samolotu, ale nie przecieka na zewnątrz”.

WydawcaWydawnictwo Literackie
ISBN978-83-08-05594-6
Liczba punktów383
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
5
Stephen King

Scena przesłuchania z „Outsidera” Stephena Kinga. Charakterystyczna nie tylko dla tego pisarza: „Uważnie obserwując Samuelsa, Ralph zaczął się domyślać, czemu facet zawdzięczał swój szybki awans. Kiedy stali we dwóch za lustrem weneckim, prokurator okręgowy wydawał się po prostu trochę za młody na to stanowisko. Teraz, naprzeciwko gwałciciela i mordercy Frankiego Petersona, wyglądał jeszcze młodziej, jak stażysta z kancelarii prawniczej, któremu (pewnie przez pomyłkę) kazano przesłuchać groźnego przestępcę. Nawet mały kogut sterczący z tyłu jego głowy pasował do roli, jaką sobie wyznaczył: nieopierzonego młodziaka, niezmiernie uradowanego, że w ogóle może tu być. Możesz mi wszystko powiedzieć, przekonywały szeroko otwarte, zainteresowane oczy, a ja ci uwierzę. Pierwszy raz gram o wysoką stawkę i po prostu inaczej nie potrafię.
– Dzień dobry, panie Maitland – powiedział Samuels. – Pracuję w prokuraturze okręgowej.
Dobry początek, pomyślał Ralph. Przecież prokuratura okręgowa to ty.
– Tracicie czas – rzucił terry. – Nie będę z wami rozmawiał, dopóki nie przyjdzie mój adwokat. Powiem tylko tyle: przewiduję, że czeka was pozew o bezzasadne zatrzymanie.
– Rozumiem, że jest pan zdenerwowany, każdy byłby na pańskim miejscu. Może uda się nam wyjaśnić wszystko od ręki. Zechce pan powiedzieć, gdzie pan był, kiedy zginął mały Peterson? To było we wtorek po południu. Jeśli przebywał pan wtedy gdzie indziej…
– Tak, przebywałem gdzie indziej – odparł Terry. – Ale zanim wam powiem gdzie, chcę to omówić z moim adwokatem. Nazywa się Howard Gold. Kiedy przyjdzie, chcę porozmawiać z nim na osobności.   Rozumiem, że mam do tego prawo? Skoro jestem niewinny, dopóki nie udowodnicie mi winy?
Szybko odzyskał rezon, pomyślał Ralph. Zatwardziały kryminalista nie poradziłby sobie lepiej.
– W istocie – przyznał Samuels. – Ale jeśli nie zrobił pan nic złego…
– Niech pan nawet nie próbuje, panie Samuels. Nie ściągnął mnie pan tu dlatego, że jest pan miłym człowiekiem.
– Ależ jestem. Jeśli doszło do nieporozumienia, równie mocno jak pan pragnę je wyjaśnić.
– Włosy panu sterczą z tyłu – powiedział Terry. – Może wypadałoby coś z tym zrobić”.

WydawcaPrószyński i S-ka
ISBN978-83-8123-266-1
Liczba punktów382
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
6
Katarzyna Michalak

„Kropla nadziei” to ostatnia część trylogii mazurskiej Katarzyny Michalak. Wydawca zachęca do lektury powieści przypomnieniem, że „nawet po najczarniejszej nocy nastaje dzień, a gdy przyjdzie czas, zbolałe serce jest w stanie uleczyć”. No co? oczywiście, że „mała kropla nadziei”.

WydawcaZnak
ISBN978-83-240-4820-5
Liczba punktów371
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
7
Piotr Krysiak

„Dziewczyny z Dubaju” Piotra Krysiaka opowiadają o pracy luksusowych polskich prostytutek w takich miejscowościach jak Cannes, Monako i, oczywiście, Dubaj. Pracy według książęcego regulaminu.

WydawcaDeadline
ISBN978-83-9473-251-6
Liczba punktów351
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
8
Paulina Świst

„Podejrzany” Pauliny Świst: wbrew reklamie powieści, ani seks taki ostry, ani język, ani jazda. Na szczęście.

WydawcaMuza
ISBN978-83-287-0967-6
Liczba punktów322
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
9
Remigiusz Mróz

„Zerwa” Remigiusza Mroza przynosi niejedną prawdę, taką jak ta: „Po raz kolejny potwierdziło się, że mężczyznom zależy na tym, co już utracili. Na dziewczynach, z którymi w młodości zerwali. Na kobietach, które zostawili dla młodszych kochanek. ostatecznie to nie te, które ich odrzuciły, były najważniejsze – ale te, które oni sami docenili zbyt późno”.

WydawcaFilia
ISBN978-83-8075-458-4
Liczba punktów298
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018
10
Magdalena Grzebałkowska

Czytając książkę „Komeda. osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej, myślałem o tym, jak dobrze się stało, że bohater dzieła porzucił wyuczony zawód lekarski i poświęcił się muzyce. Polska laryngologia wiele nie straciła, a polski jazz bez niego byłby pewnie w zupełnie innym miejscu. Jak zresztą cała polska muzyka, sztuka, kultura.

WydawcaZnak
ISBN978-83-240-5365-0
Liczba punktów281
Data wydania2018
Notowanie z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018