środa, 24 października 2012
Public Lending Right w Polsce
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru339
Wielokrotnie informowaliśmy już na łamach „Biblioteki Analiz” o Public Lending Right – PLR – prawie publicznego użyczenia. Uczyniliśmy tę istotną dla posiadaczy praw autorskich instytucję jednym z głównych tematów zorganizowanej przez SAiW „Polska Książka” w ubiegłym roku międzynarodowej konferencji pt. „Korzystanie z książek i prasy a prawa autorów i wydawców – sytuacja w Polsce na tle europejskim”. W efekcie „Polska Książka” przesłała Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego model PLR dla Polski i prezentowała go podczas 9. Międzynarodowej Konferencji PLR w Brukseli we wrześniu 2011 r. Odkąd rozpoczęliśmy regularne działania na rzecz dostosowania polskiego prawa autorskiego do wymogów prawa europejskiego w zakresie PLR, zmieniło się wiele – przede wszystkim autorzy i wydawcy zyskali większą świadomość tego, czym jest system rekompensat za wypożyczenia książek w bibliotekach, oraz tego, że powinien on zostać wprowadzony w Polsce już kilka lat temu. Resort kultury z kolei włączył PLR jako zasadniczy temat leżący na sercu wydawcom i autorom książek do szerzej zakrojonej planowanej reformy prawa autorskiego, w ramach tzw. Pakietu wydawców. Jedno się na razie niestety nie zmieniło – system PLR wciąż w Polsce nie funkcjonuje i wśród niezorientowanych budzi obawy. Nie tracimy jednak ducha. PLR na świecie Systemy prawne ponad 50 krajów regulują PLR, przy czym w 29 z nich (w tym w 20 państwach członkowskich UE) jest to system przewidujący rekompensatę dla posiadaczy praw autorskich. Z prawnego punktu widzenia obowiązek wprowadzenia opłat z tytułu PLR, przynajmniej za wypożyczenia w bibliotekach dostępnych dla publiczności i przynajmniej na rzecz autorów, wynika w UE z dyrektywy w sprawie prawa najmu i użyczenia oraz niektórych praw pokrewnych prawu autorskiemu w zakresie własności intelektualnej (2006/115/WE). Dyrektywa ta tworzy bardzo ogólne ramy, w których mieszczą się zarówno funkcjonujące w wielu państwach członkowskich UE wyjątki w prawie autorskim dla bibliotek, przewidujące jednak wynagrodzenie dla posiadaczy praw, jak i systemy, które opierają się na zasadach funduszu, a także rozwiązania bazujące na swoistej dotacji państwowej na rzecz rodzimej kultury. Kwoty dzielone między uprawnionych z tytułu PLR są przy tym bardzo zróżnicowane i mieszczą się w szerokim przedziale między około 20 mln euro (Dania) a około 0,5 mln euro (Czechy). (Brak) PLR w Polsce Polskie prawo autorskie przewiduje obecnie zbyt szerokie zwolnienie z obowiązku wynagradzania uprawnionych za udostępnianie egzemplarzy ich, już rozpowszechnionych, utworów przez biblioteki – jak wiadomo, wypożyczanie jest zupełnie nieodpłatne. Takim ma rzecz jasna pozostać dla odwiedzającego bibliotekę czytelnika, jednak uprawnionym należy się zgodnie z …
Wyświetlono 25% materiału - 393 słów. Całość materiału zawiera 1572 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się